Prymula vyhlásil zákaz oper a muzikálů. Divadla jsou zmatená

Ministr zdravotnictví dnes oznámil, že od pondělí budou zakázána představení se zpěvem, jako je opera nebo muzikály. Divadla jsou zaskočena rozhodnutím vlády zakázat produkce, při kterých se ve velké míře zpívá.
Roman Prymula (zdroj FB)

“Souhlasíme se snahou dočasně omezit zpívání v kolektivech. Na základě informací, které máme v této chvíli, se však zdá, že regulace je formulována podle divadelních žánrů. A zdaleka ne jasně,” sdělil Jan Burian, ředitel státem zřizovaného Národního divadla. “Budeme se samozřejmě řídit zdravým rozumem a zpěv v divadle prostě na 14 dní zakážeme. Doufám, že si doma lide zpívat nepřestanou,” doplnil.

 “Jsou to produkce, kde je převážně zpěv. Neznamená to, když je představení, kde někdo na dvě minuty zazpívá,” uvedl ministr Roman Prymula. “Zpěv je velmi rizikovou aktivitou. Máme o tom důkazy ze světa i z tuzemska,” dodal. Činoherní představení se budou moci konat maximálně pro 500 diváků, stejný počet platí pro kina.

“Totální chaos a zmar! Včera večer čtete ve všech médiích, že divadel se opatření týkat nebudou, protože tam k přenosům zatím nedošlo, a tudíž jsou bezpečná. Takže se radujete. Ráno se ústy ministra zdravotnictví dozvíte, že je to jinak a že muzikálů a oper se to netýká. Zítra se třeba dozvíme, že se to týká i činoher kde se zpívá, nebo dokonce komedií, protože se diváci smějí?” uvedl Egon Kulhánek.

Ministrovi by chtěl položit dotaz, zda ví, jaký je rozdíl mezi zpěvem v činohře a v muzikálu a jestli ví, kdy dojde i na zákaz smíchu. “Zároveň mě zajímá, jestli zákaz bude platit i na smích křečovitý. Protože ten já z toho chaosu mám a chci si ho užít, protože je to to jediné, co mi zbývá,” dodal.

“Jako nedotované divadlo jsme životně závislí na každé koruně od diváků, zvlášť po bezmála půlročním zákazu činnosti. A nemožnost provozovat občerstvení i zákaz uvádění muzikálů, které tvoří polovinu našeho hracího týdne a jsou ekonomickou oporou našeho fungování, se nás pochopitelně velmi bolestně dotknou, přijdeme o podstatnou část finančních prostředků,” řekl Michal Kocourek.

Podle něj znovu nejsou závažná rozhodnutí konzultována s odborníky s letitými zkušenostmi z oboru. “Tímto nám ministr Prymula jako soukromému divadlu nepomohl. Stejně jako děláním z Prahy město zasažené morovou ranou. Přitom my se tu všichni snažíme žít co nejnormálnější život a samozřejmě k situaci přistupovat se zdravým rozumem. Ale přijde mi, že naše vláda dělá všechno pro to, aby občany právě o ten zdravý rozum už definitivně připravila,” uzavřel producent.

„Asociace profesionálních divadel rozumí snaze vlády omezit šíření epidemie v pěveckých kolektivech. Formulace omezení v usnesení vlády je však nejednoznačná a z praktického hlediska obtížně realizovatelná. Zakazuje například pěvecký koncert jedné zpěvačky nebo tří operních solistů a zároveň umožňuje účinkování pěveckého kolektivu v činoherní nebo taneční inscenaci, kde zpěv nepřevažuje. Chybí zřejmě těsnější spolupráce s Ministerstvem kultury, které, pokud je nám známo, navrhovalo z praktického hlediska podobné opatření v realizovatelnější podobě. Doufáme, že další kroky budou provedeny uvážlivěji a po konzultaci s praxí.“ Stanislav Moša

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2.3 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments