Americký blog: The game has begun

Cleveland Institute of Music
Jak se studuje na hudební univerzitě v USA (2)

Uplynulo více než čtrnáct dní od prvního dílu mého Amerického blogu a za tu dobu jsem zažil celou řadu naprosto zásadních událostí, měl možnost se podívat na zajímavá místa, vyčistit grill Karlovi Paukertovi a najít si nové bydlení! Můj trestní rejstřík zůstává stále čistý a zelenou kartu jsem ještě v loterii nevyhrál.

Baseball - sportovní stadiony jsou dobrou sondou do americké společnosti (foto archiv autora)
Baseball. Sportovní stadiony jsou dobrou sondou do americké společnosti (foto archiv autora)

Především jsem moc rád, že už jsem (ne)úspěšně překlenul počáteční dvoutýdenní seznamovací období, kdy jsem každému musel vysvětlovat, jak se vlastně jmenuji. Opravdu jsem se snažil to vždy toho dotyčného naučit, ale pak jsem to vzdal.

Já: My name is Jiří.
On/Ona: What? Say it again, please.
Já: Jiří.
On/Ona: Ír#@&^í
Já: Jiřřřří.
On/Ona: Džiri? Žiri? Yiri? Yirži?
Já: Ehm, jo, to je přesně ono! Nice to meet you!

Škola je v plném proudu a velmi zásadní zprávou pro mě je, že jsem uspěl v rozřazovacích praktických i teoretických testech a bylo mi povoleno přestoupit do třetího ročníku bakalářského studia. Od příštího roku můžu začít studovat Masters of Music Program a za tři roky mít školu hotovou. Takže pro ty z vás, kteří se mě ptají, jak dlouho tady ještě budu, tak to zatím vypadá na tři roky.

Univerzitní zázemí
Škola zde neznamená jenom hodiny s profesorem hlavního oboru nebo teorie. Univerzita nabízí také vynikající zázemí, které pomáhá studentům v jejich rozvoji. Zde je náhled do těch nejdůležitějších zařízení, kde studenti tráví většinu svého času. Škola je otevřena každý den včetně víkendů od sedmi ráno do půlnoci.

Library (foto archiv autora)
Library (foto archiv autora)

Robinson Library
Obrovská knihovna, kde najdete všechny možné partitury klasické i soudobé hudby. Veškerou primární i sekundární literaturu a obsáhlou databázi hudebních nahrávek na CD, DVD i LP. Pro klidný poslech jsou součástí knihovny také odhlučněné místnosti s audio přehrávačem a pohodlným gaučem, kde si studenti můžou i zdřímnout během poslechu nějaké symfonie nebo opery. Moje oblíbené místo.

Distance Learning Studio
Spočívá především ve vyučování na dálku. Jedná se o studio, které disponuje vynikající audio-video technikou a využívá se, když někde na světě probíhá zajímavý masterclass – může se zároveň přenášet i do tohoto studia v plné kvalitě a s minimálním zpožděním. Studenti se tak můžou dívat na masterclassy z různých světových univerzit. Toto studio ale můžete využít i v případě, kdy váš profesor odjede na turné – pak tu máte hodiny na dálku. Natáčí se zde také hudební pořady pro děti.

Outreach Department
Oddělení, které má na starosti shánět studentům práci. Koncerty, konkurzy, učitelské a sbormistrovké pozice, soutěže, recitály a další příležitosti. Je to vizitka školy, když jsou studenti úspěšní a mají dobrou práci.

Mailing room
Zde si můžou studenti vyřizovat poštu, posílat balíky, přijímat zásilky. Ale také tisknout a vázat noty a party. Velmi praktické.

Composition Lab
Víceméně studio s několika počítači připojenými k elektronickým klavírům. Na počítačích je nainstalovaná nejnovější verze programů Finale a Sibelius. Studenti skladby si zde mohou libovolně tisknout a vázat noty.

Recording studio
Součástí školního vybavení jsou dvě sofistikovaná nahrávací studia, určená pro záznam školních koncertů, recitálů a studiových nahrávek pro studenty.

Recording Studio (foto archiv autora)
Recording Studio (foto archiv autora)

Většina studentů má jako součást studijního plánu to, že musí pár hodin týdně pracovat v jednotlivých odděleních, což jim pomůže získat zkušenosti do praxe a vydělat si na školné.

A když vás přestane bavit škola nebo cvičení, můžete si jít třeba zaházet koulí.

Hod koulí (foto archiv autora)
Vrh koulí (foto archiv autora)


Žijící legenda
Jistě mnozí víte, že dva slavní čeští hudebníci a velké osobnosti mají své sídlo právě v Clevelendu. Prvním z nich je Ivan Ženatý, který také učí na Cleveland Institute of Music a kterého si studenti moc chválí. Druhým je varhaník Karel Paukert, který se mimo jiné také stal vášnivým fanouškem Amerického blogu. O jeho úžasném příběhu a clevelandském zázemí bych se chtěl více rozepsat v nějakém z příštích dílů mého blogu – doufám, že nebude proti.

Den jako malovaný – na první pondělí v září, národní svátek Labour day Karel Paukert pořádal u sebe doma grilovací párty. Bylo mi velkým potěšením přijmout pozvání a navštívit ho v jeho krásném, útulném domě se stylově zavěšenou americkou vlajkou nade dveřmi. „Here is your personal bottle“ – a už jsem držel v ruce láhev vynikajícího červeného. „Na zdraví!“ Dalšími hosty byli samozřejmě Ivan Ženatý, vynikající klavíristka Sandra Shapiro, žák Nadii Boulager a uznávaná kapacita, vedoucí teoretického oddělení na Cleveland Institute of Music doktor Richard Nelson. Češi a český humor byli tentokrát v převaze. Nezapomenutelný večer.

Český hudební gang v Clevelandu v čele s Karlem Paukertem a Ivanem Ženatým (foto archiv autora)
Český hudební gang v Clevelandu v čele s Karlem Paukertem a Ivanem Ženatým (foto archiv autora)


Kde domov můj

Možná vás zajímá, jak to dopadlo s mým bydlením. Podařilo se mi být ve správnou dobu na správném místě a potkal jsem americkou kouzelnou babičku Clurie, která miluje vážnou hudbu a ubytovává ve svém velkém domě studenty Cleveland Institute of Music. Sdělila mi, že se jí tam od října uvolnil pokoj a jestli chci, tak bych se tam mohl nastěhovat. Vlastní několikapatrový dům nedaleko od školy, s obrovskou knihovnou a křídlem Steinway. Společně se mnou tam bude bydlet také klavírista z Moskvy jménem Alex. Nemůžu se dočkat!

A ještě místa, které stojí za to vidět, když jste v Clevelandu. Slavná budova, kde sídlí a hrává The Cleveland Orchestra.

Severance Hall (foto archiv autora)
Severance Hall (foto archiv autora)

Jednou z nejznámějších atrakcí Clevelandu je Rock and Roll Hall of Fame. Jeden z příštích dílů Amerického blogu věnuji právě návštěvě této budovy.

Rock and Roll Hall of Fame (foto archiv autora)
Rock and Roll Hall of Fame (foto archiv autora)

Cleveland je na americké poměry historické město, tak má i své náměstí s pomníkem.

Public Square (foto archiv autora)
Public Square (foto archiv autora)

Momumentální Cleveland Museum of Art. Překvapilo mě, že mají úžasnou kolekci originálů evropských klasiků.

Cleveland Museum of Art (foto archiv autora)
Cleveland Museum of Art (foto archiv autora)

Na závěr bych vám chtěl moc poděkovat za vaše sdílení a zpětnou vazbu k předešlému dílu. Předčilo to mé očekávání a doufám, že vás ani další díly nezklamou. Příště se podívám pravděpodobně do Rock and Roll Hall of Fame a v říjnu chystám road trip do Metropolitní opery. Takže se máte na co těšit!

[email protected]

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat