Antonín Dvořák píše kritikovi. Unikátní dopis je dva týdny k vidění

Muzeum Antonína Dvořáka ode dneška vystavuje dva vzácné přírůstky, které nedávno získalo na zahraniční aukci. Do 22. května se mohou zájemci do muzea, které sídlí v Praze na Karlově, přijít podívat na dosud neznámý dopis Antonína Dvořáka a kvitanci zpěvačky Josefiny Duškové. Za oba unikátní dokumenty muzeum na berlínské dražbě zaplatilo téměř 300.000 korun.

Antonín Dvořák (foto archiv)
Antonín Dvořák (foto archiv)

Dopis Antonína Dvořáka rakouskému estetikovi a hudebnímu kritikovi Eduardu Hanslickovi je ze dne 25. října 1882. V kvitanci Josefina Dušková potvrzuje svému mecenáši, hraběti Christianu Clam-Gallasovi, že od něj přijala penzi 250 guldenů.

O existenci vydraženého dopisu se dosud nevědělo. Dopis je podle odborníků unikátní nejen kvůli svému pisateli a adresátovi, ale i obsahem. Eduard Hanslick byl jedním z nejvýznamnějších tehdejších hudebních kritiků a estetiků.

Dopis Antonína Dvořáka rakouskému hudebnímu kritikovi a estetikovi Eduardu Hanslickovi (zdroj aukční katalog stargardt.de)
Dopis Antonína Dvořáka rakouskému hudebnímu kritikovi a estetikovi Eduardu Hanslickovi (zdroj aukční katalog stargardt.de)

Josefina Dušková patřila mezi nejvýznamnější osobnosti české hudební kultury přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Od roku 1777 byla v kontaktu s Wolfgangem Amadeem Mozartem, který pro ni zkomponoval i dvě árie. V bytě Duškových a v jejich sídle na Bertramce byl Mozart hostem během svých pobytů v Praze a v roce 1787 zčásti na Bertramce dokončil operu Don Giovanni. Byt Duškových byl významným místem, kde se setkávali pražští umělci.

K životu Josefiny Duškové se dochovalo málo přímých pramenů. Zakoupená kvitance představuje důležité svědectví o hmotném zabezpečení umělkyně v době stáří, jež bylo dosud spíše nejasné. Zároveň je dokladem mecenášských aktivit rodu Clam-Gallasů.

Národní muzeum spravuje podle ředitele Michala Lukeše nejrozsáhlejší a nejvýznamnější soubor dvořákovských materiálů na světě. Fond obsahuje kromě vzácných autografů řadu fotografií a unikátních předmětů – Dvořákův klavír, violu, taktovku či brýle, které používal při dirigování.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat