Barocco sempre giovane Pardubice

Barocco sempre giovane (foto BSG)
Barocco sempre giovane (foto BSG)

Abonentní cyklus koncertů Barocco sempre giovane

čtvrtek 26. ledna v 19 hodin – Rytířský sál zámku
Barocco Sempire Giovane
Václav Luks – dirigent, cembalo
program: Antonio Vivaldi, Jiří Antonín Benda, Giuseppe Antonio Brescianello, Giovanni Battista Pergolesi

Hostem prvního abonentního koncertu Barocco sempre giovane bude zakladatel a dirigent světoznámého pražského barokního orchestru Collegium 1704. Václav Luks absolvoval hru na lesní roh na a hru na cembalo na Akademii múzických umění v Praze. Svoje studia završil specializovaným studiem staré hudby na Schola Cantorum Basiliensis ve Švýcarsku v oborech historické klávesové nástroje a historická provozovací praxe. Kromě intenzivní práce s Collegiem 1704 spolupracuje také s dalšími uznávanými soubory jako např. La Cetra Barockorchester Basel nebo Dresdner Kammerchor a vyučuje na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. S Barocco sempre giovane nastuduje program z děl italských barokních mistrů, jako sólista se představí v Bendově cembalovém koncertu.

čtvrtek 23. února v 19 hodin – Rytířský sál zámku
Večer italské hudby
Barocco Sempre Giovane
Alexander Swete (Rakousko) – kytara
Ondrej Sejkora – kontrabas
program: Antonio Vivaldi, Gioachino Rossini, Luigi Boccherini, Giovanni Bottesini, Mario Castelnuovo Tedesco

Alexander Swete je jedním z mezinárodně nejvyhledávanějších kytaristů. Mezi světovou špičku se zařadil zejména poté, co získal první cenu v nejprestižnějším kytarovém klání světa – soutěži Radio France v Paříži v roce 1991. Od té doby vystupuje pravidelně v Carnegie Hall, Royal Festival a Wigmore Hall v Londýně, Radio France v Paříži, Philharmonia v Kolíně nad Rýnem, Herkulessaal v Mnichově, Musikverein ve Vídni a na mnoha dalších významných pódiích. Je profesorem na Hochschule für musik ve Vídni. Ondřej Sejkora je posluchačem konzervatoře v Pardubicích a současně jedním z nejúspěšnějších českých kontrabasistů mladé generace. Byl vybrán do pilotního projektu, který připravila Česká filharmonie pro nejtalentovanější mladé instrumentalisty.

čtvrtek 25. května v 19 hodin – Rytířský sál zámku
3 x 6
Barocco sempre giovane
Iva Kramperová, Markéta Klodová – housle
Jiří Kabát, Jakub Čepický – violy
Matěj Štěpánek, Ivan Vokáč – violoncella
program: Wolfgang Amadeus Mozart, Arnold Schönberg, Petr Iljič Čajkovskij

Členové komorního souboru tentokrát připravili pro své posluchače neobvyklý a velmi náročný program, složený ze tří velkých sextetů (odtud název programu 3 x 6) pro dvoje housle, dvě violy a dvě violoncella. Úvodem koncertu zazní Mozartův Velký koncertantní sextet. Toto dílo je verzí jeho slavné Koncertantní symfonie Es dur pro housle, violu a orchestr. Básní Richarda Dehmela Verklärte Nacht (Zjasněná noc) na téma přiznání viny a odpuštění se inspiroval Arnold Schönberg (1874–1951). V roce 1899 podle ní napsal stejnojmenný smyčcový sextet. Báseň začíná slovy „Dva lidé jdou nocí nevlídným chladným hájem,“ která se v závěru mění ve velkolepou zářivou noc. Muž ženě odpouští její provinění.  „O sieh, wie klar das Weltall schimmert!“ Hleď, jak jasně vesmír září! Co je taková lapálie proti věčnosti! Smyčcový sextet Souvenir de Florence (Vzpomínka na Florencii) je jednou z posledních komorních skladeb Petra Iljiče Čajkovského. Ve Florencii vznikl náčrt díla, které skladatel dokončil až po návratu do Ruska. Ve skutečnosti však skladba kromě názvu nepřináší mnoho italského, je spíše ukázkovým příkladem ruských inspirací.

čtvrtek 15. června v 19 hodin – Rytířský sál zámku
Barocco sempre giovane
Janusz Wawrowski (Polsko) – housle
program: Grażyna Bacewicz,  Ignacy Jan Paderewski, Frédéric Chopin, Henryk Wieniawski

Sólistou závěrečného koncertu řady abonentních koncertů Barocco sempre giovane bude jeden z nejlepších polských houslistů Janusz Wawrowski. V roce 2013 byl vybrán k účasti na projektu, který představuje Poláky, jejichž umělecká činnost zanechala významnou stopu ve světě – mj. Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Olga Pasichnyk, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi a Agnieszka Holland.

 

www.barocco.cz