Bayreutský festival dnes zahajuje už po sté

  1. 1
  2. 2

Právě dnes v podvečer se otevře jubilejní stý ročník Bayreutských slavnostních her, a to premiérou nové inscenace Wagnerova Tannhäusera. Zahájení nejstaršího, doposud konaného festivalu vážné hudby je pokaždé mimořádnou, ostře sledovanou společenskou událostí, na které se sjíždějí celebrity doslova z celého světa. Mezi řadou oficiálních hostů je i letos očekávána německá kancléřka Angela Merkelová či prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.


Novým nastudováním Tannhäusera byl pověřen v Bayreuthu debutující německý režisér Sebastian Baumgarten; jde o druhé jeho setkání s Wagnerovým dílem, tím prvním byl před devíti lety Parsifal v Kasselu. Nekontroverzní pojetí čekat rozhodně nelze; podle kusých informací ze zkoušek, které pronikly ven, například má na místě hradu Wartburgu stát zásobník bioplynu.Hudební nastudování je dílem německého dirigenta a také muzikologa Thomase Hengelbrocka, v titulní roli v Bayreuthu debutuje švédský tenorista Lars Cleveman.


Na jevišti Festspielhausu se poprvé objeví i finská sopranistka Camilla Nylund jako Alžběta a Američanka Stephanie Friede coby Venuše. Zatím poslední inscenace Tannhäusera měla v Bayreuthu premiéru v roce 2002, podepsán pod ní byl režisér Philippe Arlaud s dirigentem Christianem Thielemannem, na programu byla ještě v roce 2007.


V dalších večerech letošního stého jubilejního ročníku Bayreutských slavnostních her se objeví inscenace let předchozích: Lohengrin, Tristan a Isolda, Parsifal a Mistři pěvci norimberští. Ring v letošním programu chybí; právě jeho nové nastudování, naplánované na přespříští rok k dvoustému jubileu Wagnerova narození dělá už několik měsíců vedení festivalu největší vrásky na čele: poté, co se režie vzdal filmový režisér Wim Wenders (více najdete zde), není náhradní řešení stále zcela jisté, byť nejčastěji padá jméno německého režiséra Franka Castorfa.

Hudební slavnosti v Bayreuthu se s přestávkami konají už od roku 1876, kdy provoz ve Festspielhausu zahájilo Zlato Rýna jako úvodní večer vůbec prvního souborného provedení Prstenu Nibelungova. Vedení festivalu si i po smrti Richarda Wagnera podržela jeho rodina ve svých rukou jako soukromý podnik, od sedmdesátých let minulého století pod záštitou nadace s veřejnoprávním zastoupením. Bayreutské slavnostní hry jsou jedním z mála subjektů, na jejichž financování se přímo podílí federální německá vláda; i tak je ale podíl soukromých příjmů festivalu zvlášť na evropské poměry nezvykle vysoký, o dost překračující polovinu celkové sumy. Nevídaná je i doba, po kterou se musí čekat na vstupenky – kolem deseti let, výjimečností není ale ani delší čas.

Festivalová představení z Bayreuthu každoročně do celého světa přenášejí desítky rozhlasových stanic. Letos se k nim připojila i naše stanice Vltava. Již dnes odpoledne si na jejích vlnách můžete poslechnout přímý přenos premiéry Tannhäusera. Vůbec poprvé budou ve Festspielhausu přítomny také kamery pro přímý televizní přenos: Představení Lohengrina zařadil na svůj program na 14.srpna televizní kanál Arte.

Tannhäuser und der Sängerkrieg auf Wartburg

Dirigent: Thomas Hengelbrock
Režie: Sebastian Baumgarten
Scéna: Joop van Lieshout
Kostýmy: Nina von Mechow
Sbormistr: Eberhard Friedrich

Tannhäuser – Lars Cleveman
Elisabeth – Camilla Nylund
Venus – Stephanie Friede
Landgraf Herrmann – Günther Groissböck
Wolfram von Eschenbach – Michael Nagy
Walther von der Vogelweide – Lothar Odinius
Biterolf – Thomas Jesatko
Heinrich der Schreiber – Arnold Bezuyen
Reinmar von Zweter – Martin Snell
Ein junger Hirt – Katja Stuber

  1. 1
  2. 2

Související články


4 responses to “Bayreutský festival dnes zahajuje už po sté

Napsat komentář