Canadian Opera Company Toronto a nová sezona

The Canadian Opera Company je nejstarším operním domem v Kanadě a významné postavení má i na celém severoamerickém kontinentu – patří zde mezi pět největších operních divadel. Už od roku 2006 má sídlo v nové budově s názvem Four Seasons Centre for the Performing Arts, o kterou se dělí společně s National Ballet of Canada.


Nová budova nahradila předchozí Hummingbird Centre and O’Keefe Centre (později Sony Centre for the Performing Arts), kde torontská opera působila skoro čtyřicet let. Jedním z prvních sídel opery v Torontě přitom kdysi býval Grand Opera House, zbouraný v roce 1927.


Nynějším generálním ředitelem The Canadian Opera Company je Němec Alexander Neef (jeho pravidelný blog najdete zde), hudebním šéfem je pak další Němec, Johannes Debus.


Také tento operní dům zveřejnil v minulých týdnech program nastávající sezony 2011-2012. Nejen na internetových stránkách, ale i prostřednictvím vkusné brožury, která mně právě dnes přišla poštou, aniž bych si ji objednal, v nové sezoně nabízí sedm inscenací, z toho čtyři původní premiéry. The Canadian Opera Company patřila doposud k těm souborům, které měly v severní Americe jedno z nejdražších vstupných. Způsob, kterým předprodej přes internet probíhal, byl přitom podle mého názoru poněkud klamavý: Když jste totiž začali objednávat, mohli jste si vybrat z několika cenových skupin; jenže ta většinou nejlevnější, která se vám na internetu zpočátku nabízela, najednou přestala být k dispozici a vám byly obratem nabídnuty ceny často i dvakrát tak drahé. Letos ale poprvé The Canadian Opera Company nabízí – pochopitelně kromě nové sezony, která prý bude zase skvělá – “New Lower Prices”, tedy nové nejnižší ceny. Že by si někdo stěžoval?


Tady je podrobný program příští sezony, která odstartuje 22.září:

Ch.W.Gluck: Iphigénie en Tauride
Dirigent: Pablo Heras-Casado
Režisér: Rober Carsen
V hlavních rolích: Susan Graham / Katherine White, Russell Braun, Joseph Kaiser, Mark Doss
Celkem 8 představení od 22.9. do 15.10. 2011

G.Verdi: Rigoletto
Dirigent: Johannes Debus/Derek Bate
Režisér: Christopher Alden
V hlavních rolích: Quinn Kelsey / Lester Lynch, Ekaterina Sadovnikova / Simone Osborne, Dimitri Pitas / David Lomeli, Phillip Ens, Kendall Gladden. Robert Pomakov
Celkem 12 představení od 29.9. do 22.10. 2011

G.Puccini: Tosca
Dirigent: Paolo Carignani
Režisér: Paul Curran
V hlavních rolích: Carlo Ventre / Thiago Arancam, Adrienne Piezczonka / Julie Makerov, Mark Delavan, Peter Strummer, Christian Van Horn, David Cangelosi / John Kriter
Celkem 14 představení od 21.1. do 25.2. 2012

K.Saariaho: L ‘amour de loin (Love from Afar)
Dirigent: Johannes Debus
Režisér: Daniele Finzi Pasca
V hlavních rolích: Russell Braun, Erin Wall, Krisztina Szabó
Celkem 8 představení od 2.2. do 22.2. 2012

J.Offenbach: Les contes d’Hoffmann
Dirigent: Johannes Debus
Režisér: Lee Blakeley
V hlavních rolích: Russell Thomas / David Pomeroy, Lauren Segal, Adriana Chuchman, Erin Wall, Keri Alkema, John Releya, Steven Cole
Celkem 9 představení od 10.4. do 14.5. 2012

A.Zemlinsky: Eine florentinische Tragödie
G.Puccini: Gianni Schicchi (Il triticco)
Dirigent: Sir Andrew Davis
Režisér: Catherine Malfitano
V hlavních rolích: Alan Held, Gun-Brit Barkmin, Michael König (Zemlinsky); Alan Held, Gun-Brit Barkmin, Simone Osborne, René Barbera, Barbara Dever, Adam Luther, Donato di Stefano Puccini)
Celkem 8 představení od 26.4. do 25.5. 2012

G.F.Händel: Semele
Dirigent: Rinaldo Alessandrini
Režisér: Zhang Huan
V hlavních rolích: Jane Archibald, Allyson McHardy, William Burden, Katherine Whyte, Steven Humes, Anthony Roth Costanzo
Celkem 8 představení od 9. do 26.5. 2012


Tři čtvrtě hodiny před začátkem každého představení se v The Canadian Opera Company koná úvodní přednáška, v hledišti jsou pochopitelně vždy k dispozici anglické titulky.

Zvlášť zaměřena je torontská opera na mladé diváky. Jsou jim pochopitelně k dispozici místa k stání za 12 $, komu je méně než 15 let, ten dostane 50 % slevu. Pro věkovou kategorii od 16 do 29 let je možnost zakoupení vstupenky za 22 $ nebo získání slevy na předplatném ve výši 15 %. Neprodané vstupenky (tzv. rush tickets) jsou k dispozici v den konání představení od 11 hodin za cenu 22 $. Skupiny o deseti a více návštěvnících mohou získat slevu až 20 %.

Také The Canadian Opera Company pochopitelně láká potencionální dárce. Můžete se stát jejími „friends (přáteli) a podle výše darované částky, kterou je ovšem nutno každý rok obnovit, můžete získat přístup do soukromého salonu Friends Lounge, ale i pozvánky na generální zkoušky, přednost při objednávání vstupenek, setkání s umělci a někdy i přístup do soukromého klubu Henry N.R. Jackman Lounge. Základní předplatné na všech sedm inscenací se pohybuje mezi 175 a 2.240 $, jednotlivé vstupenky stojí od 45 do 318 $. Všechny vstupenky zahrnují poplatek 2,50 $ za údržbu operního domu. Potěšitelné je, že uvedené ceny jsou už včetně 13 % DPH, což v Severní Americe téměř nikdy nebývá zvykem; výška této daně se přitom liší podle státu či provincie, někdy si něco přiráží i samotné město.

Když už je řeč o finančních záležitostech, tak musím zmínit i to, že v sezonní brožuře je šikovně umístěn pochopitelně co možná největší počet reklam. Jejich hlavní přísun je z veřejných zdrojů – Ontario Arts Council (provincie), Toronto Culture (mesto) a Canada Council for the Arts (federalni vlada). Ze soukromých společností figurují mezi zadavateli pojišťovny, většina velkých kanadských bank, významná letecká společnost, hotel nadnárodního řetězce sídlící hned naproti opeře, soukromá kanadská televizní společnost, výrobce luxusních aut, zástupce módního průmyslu či noviny Globe and Mail.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments