Česká filharmonie dokončuje dvořákovský komplet, vlastní label je stále v jednání

Česká filharmonie dokončí začátkem prosince nahrávání dvořákovského kompletu, na němž pracuje pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Do prodeje půjde na podzim příštího roku, a to jak do kamenných obchodů, tak na internet. Desky se budou prodávat pouze jako kompletní box, potvrdil generální ředitel České filharmonie David Mareček. Nahrávku kompletu devíti symfonií Antonína Dvořáka bude mít orchestr zhruba po pětadvaceti letech. Na jaře 2014 se také rozhodne, zda bude náš první orchestr natáčet i v rámci vlastního labelu.Živé nahrávání ambiciózního projektu vyvrcholí 4. až 6. prosince v Rudolfinu Dvořákovou Symfonií č. 4 a Houslovým koncertem a moll. Jeho sólistou bude světoznámý německý houslista Frank Peter Zimmermann.

Česká filharmonie natáčí komplet s nadnárodní vydavatelskou společností Decca Classics. Původně britská firma patří mezi nejvýznamnější vydavatelství na světě, nyní je součástí společnosti Universal Music Group. O dalších projektech s Deccou se rozhodne v příštích měsících.

V minulosti Česká filharmonie nahrávala u tuzemské společnosti Supraphon a u méně známé japonské firmy Octavia Records. Octavia však nahrávky nedistribuovala na evropský trh, proto nebyly v Česku dostupné.

“Naším momentálním cílem je zachytit co nejvíce výkonu z běžné sezony a vyrábíme nahrávky ‘do šuplíku’. Budeme je postupně uvádět na trh až se vyjasní otázka, zda budeme mít vlastní label, nebo jestli budeme výlučně spolupracovat s Deccou, nebo zda do toho zapojíme také Supraphon, který projevil zájem,” nastínil nahrávací strategiii orchestru jeho šéfdirigent Jiří Bělohlávek.Pokud by Česká filharmonie měla vlastní label, mohla by desky distribuovat sama prostřednictvím některé z velkých mezinárodních firem. Distribuce by v tomto případě nebyla spojená se značkou firmy. Nebo by se mohla svěřit pod křídla některého z vydavatelství, které má svůj katalog a poskytne deskám produkci a servis. To by už ovšem na nahrávkách figurovalo i logo firmy.

Ještě do konce roku nastuduje s Českou filharmonií japonský dirigent Kent Nagano pro festival Dny Bohuslava Martinů Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány. Koncerty vyvrcholí Brucknerovou Symfonií č. 9. Poslední letošní abonentní večery se ponesou ve stylu concerta grossa. V Beethovenově Trojkoncertu C dur pro housle, violoncello, klavír a orchestr se představí vítězové prestižních světových soutěží.
Foto Česká filharmonie, Lloyd Smith Photography  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat