Česká filharmonie hrála v Carnegie Hall, Bělohlávek převzal cenu

Po deseti letech dnes Česká filharmonie vystoupila ve vyprodané Carnegie Hall v New Yorku. Šéfdirigent Jiří Bělohlávek v rámci slavnostního koncertu také převzal Cenu Antonína Dvořáka. Nejznámější tuzemský orchestr je ve Spojených státech na turné. V pondělí připomene ve Washingtonu 25. výročí pádu komunistického režimu koncertem v Národní katedrále i za účasti premiéra Bohuslava Sobotky.

Filharmonici zároveň vzpomenou na prvního porevolučního prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí letos uplynou tři roky. Na turné po západním i východním pobřeží Spojených států jsou od 2. listopadu a do 19. listopadu mají na programu celkem jedenáct koncertů.

Dnes hráli pro téměř třítisícové newyorské publikum kromě Dvořákovy symfonie Z Nového světa také Janáčkova Tarase Bulbu a Lisztův Koncert pro klavír č. 2. V něm doprovodili francouzského klavíristu Jeana-Yvese Thibaudeta. Novosvětskou neuvádí Česká filharmonie v prestižní Carnegie Hall náhodou, tato světoznámá skladba zde měla v roce 1893 světovou premiéru.“Česká filharmonie vystupuje ve Spojených státech po šesti letech. Prestiž tohoto turné je pro nás důležitým potvrzením rostoucího zájmu o českou hudbu ve světě,” vzkázal generální ředitel orchestru David Mareček.

Koncert českých filharmoniků přijalo newyorské publikum vřele a ovacemi ve stoje si vynutilo i dva přídavky. Dvořákovu cenu udělila v Praze Bělohlávkovi Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Dnes mu ji na komorním ceremoniálu před koncertem v Carnegie Hall předal ministr kultury Daniel Herman. Slavnostní události se zúčastnil také skladatelův vnuk Antonín Dvořák III a český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Organizátoři byli podle Vrabce mile překvapeni i účastí zástupců americké kulturní scény, včetně uměleckého ředitele Carnegie Hall Clivea Gillinsona.

Nejlepší český dirigent současnosti dostal ocenění nejen proto, že je podepsaný pod mimořádnou kolekcí všech Dvořákových symfonií, již pořídil i s filharmoniky po svém nástupu v roce 2012. Je také neúnavným propagátorem české hudby nejen na českých pódiích ale i v zahraničí. Několik let jako šéfdirigent úspěšně vedl mimo jiné i londýnský Symfonický orchestr BBC, kde do dramaturgie opakovaně začleňoval skladby Josefa Suka či Bohuslava Martinů.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]