Česká filharmonie otevírá 121. sezonu

Na zahajovacích koncertech 29. a 30. září zahraje Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka Čajkovského Houslový koncert D dur se slavným americkým houslistou Joshuou Bellem a Mahlerovu Píseň o zemi s mezzosopranistkou Bernardou Fink a tenorem Pavlem Černochem. Po prvním koncertu budou slavnostně pokřtěny dvě nové nahrávky České filharmonie, které právě vychází u prestižního britského vydavatelství Decca Classics.

„Když v březnu 2013 koncertovala Česká filharmonie na festivalu v Abú Dhabí, byl jedním z našich sólistů i slavný americký houslista Joshua Bell. Spolupráci s Jiřím Bělohlávkem i s orchestrem si náramně pochval a hned po koncertě projevil přání vystoupit s filharmonií také v Praze. Tenkrát jsme netušili, zda se z jeho strany nejedná pouze o zdvořilost. Následné jednání s agentem nás však rychle přesvědčilo, že Joshua Bell v Rudolfinu skutečně vystoupit chce,“ odhaluje pozadí vystoupení Joshuy Bella v Praze generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Joshua Bell je jedním z nejproslulejších houslistů své doby. V roce 2011 se stal hudebním ředitelem Akademie sv. Martina v polích jako první po Siru Nevillu Marrinerovi, který tento orchestr v roce 1958 založil. Nyní je stejně dobře znám jako sólista, komorní hráč i vedoucí orchestru. Bell hraje na housle Huberman Stradivarius z roku 1713 a používá smyčec z konce 18. století, který vyrobil François Tourte.

Píseň o zemi Gustava Mahlera na verše ze sbírky Čínská flétna, přebásněné do němčiny Hansem Bethgem, je mnohými považována za vrchol Mahlerovy tvorby. Výběr veršů tvoří etapy lidského života od bujného mládí do smrti, které vytvářejí paralelu s koloběhem v přírodě. Poslední část je smířeným, nepatetickým loučením se životem; šestkrát opakované slovo „věčně“, doznívající do naprostého ticha, je jedním z nejpůsobivějších závěrů v symfonické tvorbě vůbec a vyjádřením přesvědčení o pokračování v nekonečnu.

Sólových partů v Písni o zemi se ujmou proslulá mezzosopranistka Bernarda Fink, která s Českou filharmonií spolupracuje pravidelně, a tenorista Pavel Černoch. Tento brněnský rodák absolvoval v poslední době řadu významných debutů a stal se jedním z nejvyhledávanějších tenoristů své generace.

Na slavnostním setkání po skončení prvního zahajovacího koncertu budou ve Dvoraně Rudolfina pokřtěna dvě nová CD, která vyjdou ve vydavatelství Decca Classics v první polovině října.

První z nich je souborná nahrávka Slovanských tanců s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem.

„Tato nahrávka vznikla na koncertech v Rudolfinu a její vydání je potvrzením výsadního postavení, které Česká filharmonie získala u prestižního britského vydavatelství Decca Classics, člena skupiny Universal. V roce 2014 vyšel v tomto vydavatelství komplet Dvořákových symfonií a koncertů, který byl první soubornou nahrávkou českého orchestru u světového vydavatelství. Umělecký a obchodní úspěch nahrávky vedl k potvrzení spolupráce na dalších 10 CD s hudbou českých autorů pod vedením Jiřího Bělohlávka,“ vysvětluje David Mareček.

Druhé CD společnosti Decca Classics zahrnuje Šestou symfonii Petra Iljiče Čajkovského a předehru Romeo a Julie s dirigentem Semjonem Byčkovem.

„Nahrávka je úvodem k projektu souborného vydání Čajkovského symfonií a dalších děl v interpretaci České filharmonie a Semjona Byčkova, který patří k nejužší světové dirigentské špičce. Pro Českou filharmonii je toto vykročení mimo tradiční český repertoár symbolickým vyjádřením uznání čtyřleté práce Jiřího Bělohlávka na interpretační kvalitě orchestru a přijetím České filharmonie mezi nejlepší světová tělesa současnosti,“ dodává Mareček.

Pro vice informací prosím kontaktujte:
Luděk Březina
PR manager
tel.: 736 605 620
e-mail: [email protected]

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]