Česká filharmonie představila časosběrný dokument o Dvořákovi

Netradiční pohled na nejznámější tuzemský orchestr Českou filharmonii a jeho nahrávání kompletních symfonií Antonína Dvořáka nabízí časosběrný dokument nazvaný Objevování Dvořáka. Pro filharmonii ho natočila mezinárodně uznávaná režisérka Barbara Willis Sweete. Osmdesátiminutový snímek zachycuje nejen nahrávání, ale i nedávný návrat šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka k filharmonikům a jejich společnou práci. Přináší zároveň méně známá fakta o slavném českém skladateli, od jehož úmrtí letos uplynulo sto deset let.

Film měl včera premiéru v pražském kině Světozor. Televizní diváci se na něj mohou těšit 25. října na ČT art, programu České televize, která byla koproducentem filmu. Tentýž den se bude vysílat také první díl ze série záznamů všech devíti Dvořákových symfonií. Zřejmě příští rok vyjde film i záznamy koncertů na DVD.

Natáčení snímku Dvořák se odehrávalo v letech 2012 a 2013. Čeští filharmonici pod Bělohlávkovým vedením provedli a pořídili nahrávky všech devíti Dvořákových symfonií a koncertů.Film je podle generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka výjimečný z několika důvodů. „Mapuje dva roky života orchestru od příchodu Jiřího Bělohlávka do dokončení kompletu Dvořákových symfonií. Jedním z důvodů, proč film vznikl, bylo zachytit atmosféru. Udělat kvalitní nahrávku na CD je jistě počin, který by každý orchestr měl dělat pravidelně, ale CD zaznamená jen kvalitní zvuk a interpretaci,” řekl před premiérou Mareček. Snímek měl podle něj být zároveň vhledem do Dvořákova emocionálního světa a života. Česká filharmonie také chtěla natočit něco, co se zachová pro budoucí generace, dodal.

Šlo navíc o historicky první velký symfonický komplet, který filharmonie pořídila pro světové vydavatelství – Decca Classics. Kanadská režisérka přenosů z Metropolitní opery v New Yorku Sweete, jenž je také nositelkou tří televizních Cen Emmy a třikrát v nominacích na cenu Grammy, dostala podle Marečka pro vznik filmu zcela volný prostor.

Dokumentem provází jak šéfdirigent Bělohlávek, který putuje (mnohdy vlakem) po místech spjatých s Dvořákovým životem, dává nahlédnout do svých příprav či pocitů před koncertem a vnímání Dvořákovy hudby. Dalším průvodcem je i americký badatel „dvořákolog” David Beveridge. Jak dnes řekl, účast na filmu byla pro něj zajímavým zážitkem a velkou radostí.

V dokumentu se představuje také skladatelův vnuk Antonín Dvořák třetí, který vypráví o méně známých skutečnostech ze skladatelova života. Další linii filmu tvoří poutavé rozhovory s filharmoniky. Ti odkrývají svůj vztah ke Dvořákově tvorbě a především spolupráci s novým šéfdirigentem.

Na dvořákovském projektu se podílel také jeden z nejlepších hudebních režisérů současnosti Arend Prohmann a renomovaní sólisté – violoncellistka Alisa Weilerstein, houslista Frank Peter Zimmermann a klavírista Garrick Ohlsson. Česká filharmonie se k dvořákovskému kompletu vrátila po dvaceti pěti letech.

Foto ČF

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]