Dětské pěvecké sbory mají tradici

Dětské pěvecké sbory v České republice mají velkou tradici, letos v dubnu například uplynulo sto deset let od narození Miloslava Dismana, zakladatele Dismanova rozhlasového dětského souboru. Nejznámější tuzemský dětský sbor, Kühnův dětský sbor, před dvěma lety oslavil osmdesáté narozeniny. Zájem o sborový zpěv ale v posledních letech u dětí na celém území republiky poklesl a je stále těžší získávat do sborů nové členy. Jejich pověst poškodila i aféra bývalého sbormistra Bambini di Praga Bohumila Kulínského.

„Děti dnes mají větší možnosti mimoškolního uplatnění. Navíc jde o koníček, který vyžaduje nejen vlohy, ale i soustředění a vytrvalost,” uvedl před časem sbormistr Kühnova dětského sboru Jiří Chvála, který osmdesátiny oslavil loni 9. května. Změnu vidí i v chování rodičů, kteří se v posledních letech věnují zvláště nejmladším dětem. I proto začal před několika lety Kühnův dětský sbor nabízet pro předškolní děti oddělení Kühňátek.V Českém pěveckém sboru a Kühnově dětském sboru působil Chvála jako sbormistr od roku 1958, v čele Kühnova dětského sboru stojí od roku 1967. Loni obdržel medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za výjimečný přínos k šíření českého hudebního umění v zahraničí. Za čtyřicet šest let přivedl sbor k řadě vítězství na světových soutěžích, například v roce 1998 a 2008 získal první ceny v mezinárodní sborové soutěži ve španělské Tolose. Se sborem projel celý svět.

V Bělé pod Bezdězem si letos v dubnu připomněli výraznou osobnost Dismana, který se narodil před sto deseti lety. Na půdě bývalého Československého rozhlasu začal Disman pracovat s dětmi tak, aby se z nich postupně stali profesionálové schopní pracovat s uměleckým slovem, poezií i písní. Členové sboru účinkovali v mnoha rozhlasových hrách, pásmech poezie i dalších pořadech. Z řad původní generace „dismančat” vzešla řada známých herců.

Známý pěvecký sbor Bambini di Praga ukončil činnost v roce 2011 po téměř čtyřiceti letech svou činnost. Sbor poškodila aféra jeho bývalého sbormistra Bohumila Kulínského, který byl odsouzen za zneužívání nezletilých členek souboru. „Kauza sbor zlikvidovala, tu nálepku z nich nikdo nesejme,” uvedla tehdy novinářka Jitka Škápíková. Ztrátou důvěry byla poznamenána také Škola sborového zpěvu, která v červnu 2007 kvůli nezájmu nových členů zanikla, přitom v letech 1990 až 2004 mívala každoročně kolem tisíce žáků. Slavný pěvecký sbor založili v roce 1973 Kulínského rodiče Blanka a Bohumil. Těleso navázalo na poválečná Kulínčata – Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu a prošly jím tisíce malých zpěváků.

Pětadvacet let od svého vzniku si příští rok připomene nejstarší pražský chlapecký sbor Pueri gaudentes, který sdružuje okolo dvou stovek dětských zpěváků. Jeho zakladatelka Zdena Součková úbytek členů nepociťuje. Ze sboru podle ní odcházejí spíše ti menší, kteří navštěvují přípravky a rozhodnou se pro jiný koníček. Nejznámějším chlapeckým sborem jsou Boni pueri. Soubor založený v roce 1982 během svého působení získal například titul Sbor Evropské unie. Boni pueri jsou vyhledávaným tělesem i mimo oblast vážné hudby. Několikrát například vystupovali se zpěvačkou Lucií Bílou, do svého programu je pozvali Štefan Margita či José Carreras a loni ke svému pražskému koncertu americký zpěvák Bobby McFerrin.

Spolupráci s umělci z oblasti populární hudby se nebrání ani ostatní soubory. Například rapper Lipo si na letošní album O duši přizval Kühnův dětský sbor do refrénu písně Všechno má svůj čas. Stejný sbor se zúčastnil i koncertního návratu skupiny Lucie. Loni Marie Rottrová na svých vánočních koncertech představila dětský sbor Coro Piccolo.

Foto kuhnata.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments