Gergijev po půl roce znovu v Praze, tentokrát s americkými talenty

Světově uznávaný ruský dirigent Valerij Gergijev dnes vystoupil v zaplněné Smetanově síni Obecního domu v Praze. Umělec vedl více než stočlenný soubor newyorské Carnegie Hall s názvem Národní orchestr mládeže Spojených států amerických, který se v Česku představil poprvé.

Jeden z nejžádanějších dirigentů na světě podle svého zvyku mladé umělce dirigoval bez taktovky, i tentokrát si vypomáhal párátkem.

Česká filharmonie - Valerij Gergijev (foto Petra Hajská)
Valerij Gergijev (archivní foto Petra Hajská)

Orchestr tvořený přibližně stovkou talentovaných hudebníků z USA ve věku od šestnácti do devatenácti let vystoupil oblečený do červených kalhot a černých sak. Neformální bylo i oblečení části publika, v němž vedle češtiny zněla také ruština a angličtina.

Vystoupení zahájila předehra k Faunovu odpoledni od Clauda Debussyho, která byla inspirována básní Stéphana Mallarmé. Následovala Symfonie č. 4 Italská Felixe Mendelssohna-Bartholdyho z roku 1833. Po přestávce mladý orchestr v obměněné sestavě provedl Symfonii č. 4 C dur Sergeje Prokofjeva z roku 1930, která vznikla před jeho definitivním návratem z exilu do tehdejšího Sovětského svazu. Večer zakončil výběr scén z Prokofjevova baletu Romeo a Julie.

Koncertem v Praze, který provázel velký aplaus, orchestr zakončil letošní evropské turné. Gergijev, v hudebních kruzích přezdívaný Car nebo Ivan Hrozný, se do české metropole vrátil po půl roce. V lednu v zaplněném Rudolfinu vystoupil na koncertu České filharmonie s houslistou Josefem Špačkem.

Už jako student konzervatoře Gergijev zvítězil v prestižní dirigentské soutěži Herberta von Karajana. Získal angažmá v Mariinském divadle, kde se v pětatřiceti letech stal uměleckým šéfem opery a od roku 1996 tam působí jako umělecký a generální ředitel. Spolupracuje s nejlepšími hudebními tělesy. Je děkanem Fakulty umění na Petrohradské státní univerzitě a čestným předsedou Edinburského mezinárodního festivalu. Kontroverze často vzbuzoval svým blízkým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho politice.

Národní orchestr mládeže Spojených států amerických byl založen v roce 2012 prestižní newyorskou Carnegie Hall a o rok později vyrazil na první koncertní turné. Během své krátké historie orchestr spolupracoval s předními dirigenty z celého světa a vystupoval v hlavních koncertních síních Evropy, Asie a Spojených států.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat