Hráči Berlínské a Vídeňské filharmonie v jednom večeru na Dvořákově Praze

Spojení Berlínských a Vídeňských filharmoniků dnes na festivalu Dvořákova Praha dlouze aplaudovali posluchači v téměř zaplněném Rudolfinu. Komorní orchestr Vídeň-Berlín, ansámbl složený z hráčů Berlínské a Vídeňské filharmonie, nabídl Mozartova díla Divertimento D dur a Koncertní symfonii pro housle, violu a orchestr Es dur. V druhé polovině večera zazněla Serenáda pro smyčce E dur Antonína Dvořáka. Obecenstvo si ještě vytleskalo dva přídavky s hudbou Dvořáka a Josefa Strausse.

Koncert Komorního orchestru Vídeň-Berlín byl součástí nové festivalové Komorní řady. V roli kurátora se jí letos ujal přední tuzemský violoncellista Jiří Bárta. “Miluju překvapivá hudební setkání a jsem rád, že je mohu díky Dvořákově Praze konečně realizovat i v Praze,” podotkl Bárta.

Večer otevřelo dílo Divertimento D dur, které hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart napsal ve svých šestnácti letech. Následující Koncertní symfonie pro housle, violu a orchestr Es dur vznikla v roce 1779 zřejmě v Salcburku po návratu tehdy třiadvacetiletého hudebníka z cesty po Evropě.

Dvořákova Serenáda pro smyčce E dur vznikla v roce 1875 v období, kdy autor prožíval šťastné životní období po získání státního stipendia ve Vídni, po prvních koncertních úspěších a poté, kdy se stal otcem. To vše se odrazilo v idylické podobě díla.

Berlínští a Vídeňští filharmonikové již léta soupeří o pozici nejlepšího evropského hudebního tělesa, Tentokrát spojili své síly v rámci komorní řady Dvořákovy Prahy. Jejich první společné vystoupení inicioval u příležitosti svých padesátin v roce 2005 dirigent Simon Rattle. Z narozeninového dárku vznikl prestižní komorní orchestr, jenž pod vedením vídeňského koncertního mistra a dirigenta Rainera Honecka podle hudebních odborníků spojuje noblesu a zvuk rakouské tradice s německou energičností a virtuózní brilancí. Dirigent a houslista Rainer Honeck je mladším bratrem hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Manfreda Honecka.

S ohledem na vytížení hráčů obou orchestrů bylo vystoupení na Dvořákově Praze jednou ze vzácných příležitostí, jak se s touto hudební elitou osobně setkat. Pražský koncert obohatil sólista večera francouzský violista Antoine Tamestit.

Na letošním festivalu Dvořákova Praha se mohou návštěvníci až do 22. září ještě těšit mimo jiné na světové orchestry, jako jsou Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou nebo Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského. Velkou událostí bude světová premiéra první Dvořákovy opery Alfred, která bude v Rudolfinu 17. září nahrána a následně vydána na CD. Na Dvořákově Praze zazní zcela poprvé původní německá verze.
Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]