Jubilejní sezonu České filharmonie završí koncert pod širým nebem

Ve středu 22. června Česká filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera symbolicky uzavře jubilejní 120. sezonu již tradičním Open Air koncertem na Hradčanském náměstí. Tentokrát se na něm představí někteří z vynikajících sólistů z řad filharmoniků. Hornistka Kateřina Javůrková zahraje Dukasovu Villanellu, koncertní mistr Jiří Vodička přednese Sarasateho Cikánské melodie, Lukáš Moťka část Koncertu pro trombón nestárnoucího filmového skladatele Nino Roty a Vladislav Borovka Piazollův Oblivion v úpravě pro anglický roh. V premiéře zazní nová kompozice Petra Wajsara pro čtyři fagoty v podání Ondřeje Roskovce, Jaroslava Kubity, Tomáše Františe a Martina Petráka.

Moderátorem koncertu, který v přímém přenosu vysílá ČT Art, bude Marek Eben. Koncert ozdobí také hudebníci z nedalekého Pražského hradu. Hudba hradní stráže a Policie České republiky se k filharmonikům přidá na samotný začátek večera, který otevře Janáčkova Sinfonietta. Česká filharmonie ji totiž pod taktovkou Václava Talicha premiérovala právě před 90 lety – 26. června 1926 – na jedné z doprovodných hudebních akcí VIII. všesokolského sletu.

Závěrečnou skladbou večera bude čtvrtá věta Beethovenovy Deváté symfonie s Ódou na radost, při které se k České filharmonii připojí nejen Český filharmonický sbor a čtyři pěvečtí sólisté Nicola Proksch, Václava Krejčí Housková, Jaroslav Březina a Jan Martiník, ale také 25 žáků základních uměleckých škol z různých regionů ČR, kteří v minulých letech zažili projekt Společného orchestru. V houslích, violách a violoncellech tak bude u každého pultu sedět vždy jeden filharmonik a jeden mladý hudebník. Jejich přípravu si za Českou filharmonii vzali na starosti Irena Herajnová (1. housle), Petra Brabcová (2. housle), Lukáš Valášek (violy), Marek Novák (violoncella) a Petr Ries (kontrabas), kteří se po dva víkendy v květnu a červnu mladým hudebníkům individuálně věnovali.

Partnerem Open Air koncertu je Česká televize, která ho vysílá na stanici ČT Art od 20.20 hodin.

Stejně jako v loňském roce budou i letos moci návštěvníci koncertu a diváci živého televizního přenosu přispívat dárcovskými DMS zprávami a finančními dary na konto nevládní neziskové organizace Člověk v tísni, o.p.s., která výtěžek použije na podporu vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí prostřednictvím Lepší školy pro všechny. Díky doučování a další podpoře tyto děti dostanou šanci vystudovat normální základní, případně střední školu a v budoucnu se uplatnit. Výtěžek z loňského koncertu ve výši 151 tisíc korun byl použit na zajištění asistentů pedagogů v sedmi nízkoprahových předškolních klubech a na podporu pražského vzdělávacího týmu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]