Kam směřuje pražská Státní opera?

Otazníkům nad budoucností pražské Státní opery jsme nedávno věnovali náš komentář (celý text i s řadou vašich názorů najdete zde).
Události mají svůj další vývoj. Jaký – dalo se čekat. Následující zprávu ČTK netřeba dál komentovat. A pokud ano, tak stačí jedna jediná věta: Je to hodně smutné, ale i neméně varující, jak námi placení politikové pracují, jak (ne)vykonávají to, za co jsou zodpovědni.
Tady je ona agenturní zpráva:

Problém Státní opery Praha, ministerstvo i magistrát odkládají

Dojmem horké brambory pro ministerstvo kultury a pražský magistrát působí v současné době Státní opera Praha. Státní příspěvková organizace, která má fungovat jako umělecká konkurence Národního divadla, marně čeká na nového ředitele, řeší finanční problémy a nedočkala se konkrétních kroků pražského magistrátu, který ústy primátora Pavla Béma letos v červnu slíbil, že společně s ministerstvem do roka předloží společný projekt spravování Státní opery Praha.
“Můj nástupce to bude mít složité, nezávidím mu. Je nutné, aby vzhledem k situaci přišel manažer, ne umělec,” řekl ředitel Státní opera Praha Jaroslav Vocelka. Ten měl již ve své funkci končit na konci tohoto roku, má ale prodlouženou smlouvu do 30. června 2010. S dalším působením v Státní opeře Praha nepočítá.
Letos v únoru se uskutečnilo výběrové řízení na post šéfa Státní opera Praha. Pád vlády však přinesl změnu na postu ministra a celá záležitost byla odsunuta do pozadí. “Nové výběrové řízení na ředitele Státní opery Praha zatím vypsáno nebylo, nicméně záměr ministerstva kultury tento post obsadit pochopitelně i nadále trvá,” sdělil ČTK ministr kultury Václav Riedlbauch. Ředitel odboru umění a knihoven ministerstva František Zborník ČTK v listopadu řekl, že nové jméno by mělo být známé do konce roku.
Do ztracena zatím vyzněly plány pražského magistrátu, který ústy primátora Pavla Béma přislíbil převedení silně podfinancované opery pod křídla radnice. Podle memoranda, které předběžně hlavní město a ministerstvo dohodly, by se Praha zavázala k ročnímu příspěvku 100 milionů korun.
Memorandum na svém říjnovém zasedání projednával výbor zastupitelstva pro kulturu. Materiál ale neschválil, požadoval další vyjádření odborníků kvůli plánované transformaci příspěvkových organizací města. Proto se jím podle radního Milana Richtera (ODS) bude ještě zabývat poradní sbor primátora. Předseda výboru Ondřej Pecha na jednání výboru Zborníkovi slíbil, že se zasadí, aby byl materiál projednán co nejdříve. Na programu středečního jednání ale tento bod opět chyběl.
Richter zdůraznil, že on převzetí podporuje, ale že někteří zastupitelé s ním nesouhlasí. Proti se staví například opoziční zastupitel Miroslav Poche (ČSSD), kterému se nelíbí výše závazku. Obává se, že povinnosti města budou ještě růst a že Praha nyní není schopna najít potřebné peníze. Náklady Poche považuje za příliš vysoké. “Myslím, že můj názor je většinový, takhle to udělat nejde. Mělo by se to nechat na příští volební období,” řekl Poche.
Za nesmysl označuje Vocelka možný převod Státní opery Praha do soukromých rukou, například nějakého muzikálového podnikatele. “Takové spekulace jsem slyšel už mockrát, ale na tom by každý prodělal. Byla by to příliš velká investice, navíc je budova památkově chráněná, takže v ní nejsou možné žádné úpravy,” sdělil.
Finanční problémy opery, která v některých případech čelí kritice úrovně svého repertoáru od části hudebních odborníků, se projevily i v plánech na rok 2010. V plánu jsou jen tři premiéry, jedna baletní a dvě operní, v druhé polovině příštího roku zatím žádná. Opera od října uvádí také muzikál Michala Horáčka Kudykam, šest lednových představení muselo být ale kvůli nižšímu zájmu zrušeno.
Státní opera Praha dosud hospodařila s rozpočtem zhruba 260 milionů korun. Od ministerstva na letošní rok dostala asi 142 milionů korun, příjmy z vlastní činnosti přes 116 milionů korun. Na příští rok má dostat zhruba o pět milionů méně. Podle Vocelky by bylo potřeba na sezonu získat příspěvek alespoň 150 milionů korun.
Začít šetřit musela Státní opera Praha již tento rok. Například poslední operní premiérou sezony 2008/2009 byl 28. května Othello. Obnovená premiéra slavného díla Guiseppe Verdiho z finančních důvodů nahradila původně zamýšlený projekt Tři podoby lásky a využila již existující dekorace a kostýmy. Také pravidelné PR tiskoviny vyšly z úsporných důvodů jako dvojčíslo.
“Nevím, co bude v druhé polovině příštího roku a neví to bohužel ani naši případní sponzoři,” podotkl Vocelka, který upozornil, že během čtyř let byla zkrácena dotace o 25 milionů korun. “Ministerstvo vnímá požadavek na zlepšení rozpočtové situace Státní opery, při dalším konstruování rozpočtu resortu na něj bude brán zřetel, v době úsporných opatření ale nelze v tuto chvíli závazně nic slíbit,” vzkázalo ministerstvo kultury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments