Karita Mattila v Praze zazpívá Kostelničku. Česká filharmonie zveřejnila program jubilejní 120. sezony

Česká filharmonie přichystala pro svoji jubilejní sto dvacátou sezonu program, který podle mínění generálního ředitele Davida Marečka snese srovnání s předními evropskými orchestry a v němž se již naplno projevilo směřování nového vedení orchestru, které nastoupilo před čtyřmi lety.

„Připravili jsme přehlídku vynikajících houslistů. Vedle Anne-Sophie Mutter do Prahy přijede Frank Peter Zimmermann, Janine Jansen a Sergej Chačatrjan. V Beethovenově koncertu se po boku Valerije Gergijeva představí náš koncertní mistr Josef Špaček,“ popsal dnes odpoledne některé z hlavních magnetů nadcházející jubilejní sezony David Mareček.Na prahu jubilejní sezony České filharmonie bude 1. října 2015 její zahajovací koncert, na němž filharmonici s Jiřím Bělohlávkem zahrají Šumařovo dítě Leoše Janáčka a Sukovu Pohádku spolu s druhou řadou Dvořákových Slovanských tanců. Koncert ke 120. výročí České filharmonie se uskuteční 4. ledna 2016, přesně sto dvacet let poté, co v Rudolfinu Česká filharmonie vystoupila poprvé, pod taktovkou Antonína Dvořáka. Výroční program vychází z původní dramaturgie koncertu z roku 1896 a nabídne tak komplet Dvořákových Biblických písní, které zazpívá Jan Martiník. Koncert bude při této příležitosti natočen na CD. Další významnou událostí se má stát dubnové koncertní provedení opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa s finskou sopranistkou Karitou Mattilou v roli Kostelničky, Adrianou Kohútkovou jako Jenůfou a Jaroslavem Březinou a Alešem Brisceinem  v úlohách Laci a Števy. Operu provedou filharmonici nejprve v Praze, reprízu zahrají v prestižní londýnské Royal Festival Hall.Rezidenční umělkyní sezony bude mezzosopranistka Magdalena Kožená, která kromě koncertu s Českou filharmonií s dirigentem Robinem Ticciatim, kdy přednese Debussyho Zapomenuté popěvky, vystoupí v písňovém recitálu, v němž za klavír usedne Mitsuko Uchida, a také zazpívá s komorním ansámblem za účasti svého manžela Simona Rattlea (na programu bude Chausson, Stravinskij, Ravel, Strauss, Brahms, Janáček, Dvořák) a konečně se představí se souborem La Cetra Barockorchester Basel ve speciálním poloscénickém programu, s opusy Monteverdiho, Beria a Zouhara. Rezidence v České filharmonii je součástí evropských rezidencí Magdaleny Kožené, v rámci kterých bude působit u předních evropských hudebních institucí, například v londýnské Wigmore Hall a v sálech Berlínské, Hamburské a Lucemburské filharmonie.

Šéfdirigent Jiří Bělohlávek provede na koncertech v Rudolfinu mimo jiné Dvořákovo Stabat Mater a symfonie Ludwiga van Beethovena, Gustava Mahlera či Bohuslava Martinů. Třetí symfonii Witolda Lutosławského a skladbu Speaking Drums nastuduje její autor Peter Eötvös spolu s perkusistou Martinem Grubingerem, pro něhož byla napsána. Valerij Gergijev v Praze uvede Stravinského Svěcení jara a Manfred Honeck připraví speciální předvánoční program sestavený přímo pro Prahu. „Vize, že vrátíme Českou filharmonii do rodiny světových orchestrů, se nám v končící sezoně začala dařit. Objevuje se to v reakcích publika, odborné veřejnosti i světových agentur, které se o filharmonii vyslovují s uznáním,“ okomentoval program nadcházející jubilejní sezony Jiří Bělohlávek. Vedle hlavního hostujícího dirigenta Manfreda Honecka přibyde v orchestru v nové sezoně status stálého hostujícího dirigenta, kterým se stane Jakub Hrůša.

Česká filharmonie také naváže na úspěšnou spolupráci s vydavatelstvím Decca Classics, pro které připraví deset titulů české hudby a komplet Čajkovského symfonií se Semjonem Byčkovem.V zahraničí orchestr absolvuje bezmála tři desítky koncertů ve dvanácti zemích světa; v kalendáři je mimo jiné Soul, Japonsko, Čína, ze západních koncertních zastávek se orchestr po třinácti letech vrátí do londýnské Royal Festival Hall, po patnácti do vídeňského Konzerthausu.

Jubilejní sezona Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii nabídne v časovém období od října 2015 do dubna 2016 celkem osmadvacet koncertů ve čtyřech koncertních řadách. Navíc během května 2016 uspořádá Spolek mimořádný koncert ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro. Rezidenčním souborem je pro novou sezonu Smetanovo trio, které se představí ve třech večerech v širokém spektru komorních skladeb od klasicismu a romantismu až po tvorbu dvacátého století a hudbu nejnovější. Dramaturgie komorních koncertů zdůrazňuje mimo jiné i 125. výročí narození Bohuslava Martinů, ve svých programech vzdá spolek hold také dvěma jubilantům soudobé české hudební tvorby – Jiřímu Temlovi a Zdeňku Šestákovi.

Generálním partnerem České filharmonie se stává Česká spořitelna, která k prvnímu českému orchestru přešla od Pražského jara, kde letos jako hlavní sponzor končí. Česká filharmonie dostává na svoji činnost 142 milionů korun od ministerstva kultury, 90 milionů korun si musí podle ředitele Marečka vydělat sama.

Foto Dvořákova Praha, Mikko Stig

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat