Klavírní festival Rudolfa Firkušného Praha

Olga Scheps (foto © Uwe Arens)
Olga Scheps (foto © Uwe Arens)

sobota 19. listopadu v 19.30 hodin – Dvořákova síň Rudolfina
Garrick Ohlsson
Klavírista s opěvovanou technikou a fenomenální pamětí Garrick Ohlsson křižuje světová koncertní pódia již bezmála padesát let. Svou kariéru odstartoval vítězstvím v Chopinově klavírní soutěži ve Varšavě v roce 1970. Doslova přes noc se z něj stal jeden z nejvyhledávanějších interpretů děl Fryderyka Chopina. V pražském recitálu však figurují dvě jiné Ohlssonovy hudební lásky – Ludwig van Beethoven a Franz Schubert. Za kompletní nahrávku Beethovenových sonát získal v roce 2008 prestižní Cenu Grammy. Držitel Avery Fisher Prize, jehož recept na úspěch je „být srozumitelný a upřímný a nedělat hudbu pro potlesk a zisk,“ zahájí čtvrtý festivalový ročník.

Ludwig van Beethoven: Sonáta č. 24 Fis dur, op. 78
Franz Schubert: Sonáta č. 20 A dur, D 959
Bedřich Smetana: České tance, díl 1 & 2 (výběr)
Manuel de Falla: Andaluza z Cuatro piezas españolas, Suita z baletu El amor brujo, G 69

úterý 22. listopadu v 19.30 hodin – Dvořákova síň Rudolfina
Martin Kasík
Francouzská kritika ho přirovnala k Vladimiru Horowitzovi a k Martě Argerich. Cestu na světová pódia mu otevřelo vítězství v celosvětové soutěži Young Concert Artists Competition v New Yorku v roce 1999. Následovaly recitály v Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, Tokyo Suntory Hall, Tonhalle Zürich ad. „Jeho hra vyniká obdivuhodnou technikou, plasticitou, silným smyslem pro barvu a inteligencí.“ (The New York Times). Martin Kasík nabídne druhý festivalový večer opravdu velkolepý program, ve kterém tradičně nechybí Leoš Janáček. „K Janáčkovi mám blízko, vyrostl jsem na stejném folkloru jako jeho skladby.“ Rodák z Frenštátu je vítězem soutěže Pražského jara 1998.

Leoš Janáček: Po zarostlém chodníčku, první řada
Sergej Rachmaninov: Études-tableaux, op. 33 (výběr)
Modest Petrovič Musorgskij: Obrázky z výstavy

čtvrtek 24. listopadu v 19,30 hodin Dvořákova síň Rudolfina
Olga Scheps
Její talent objevil Alfred Brendel. Z děvčátka, které v šesti letech odešlo se svou rodinou z Moskvy do Kolína nad Rýnem, se díky němu stala klavíristka, která dnes koncertuje v nejprestižnějších sálech Evropy: Philharmonie Berlin, vídeňském Konzerthausu, Cadogan Hall v Londýně či Tonhalle Zürich. Její debutové „chopinovské“ CD na labelu Sony Classical z roku 2010 získalo hned vzápětí cenu ECHO Klassik. Poslední album Vocalise se probojovalo mezi první tři nahrávky v Classical Music Charts v Německu. „Pocity ze cinemascope a zvukové opojení s jemně hořkým podtónem,“ napsal Berliner Tagesspiegel o jednom z jejích vystoupení. Jaký bude její pražský recitál?

Fryderyk Chopin: Balada č. 1 g moll, op. 23
Fryderyk Chopin: Sonáta č. 3 h moll, op. 58
Fryderyk Chopin: Fantasie f moll, op. 49
Sergej Prokofjev: Sonáta č. 7 B dur, op. 83

sobota 26. listopadu v 19.30 hodin – Dvořákova síň Rudolfina
Sir András Schiff
Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert. Má pro ně vášeň a těžko hledá v jejich interpretaci konkurenci. Je čestným členem Beethoven-Haus v Bonnu, držitelem Zlaté Mozart-Medaille Mezinárodní nadace Mozarteum, jeho poslední „schubertovské“ album z července 2015 bylo vyhlášeno nahrávkou měsíce časopisu Gramophone a BBC Music Magazine. V sezóně 2015–2016 provedl cyklus sestavený ze tří posledních Haydnových, Mozartových, Beethovenových a Schubertových sonát v Carnegie Hall, Disney Hall v Los Angeles, Symphony Hall v Chicagu, v San Franciscu, Washingtonu a Vancouveru. V Praze uslyšíte část této mimořádné série, kterou tento jedinečný klavírista uzavře festival Rudolfa Firkušného 2016.

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonáta č. 18 D dur, KV 576
Franz Schubert: Sonáta B dur, D 960
Joseph Haydn: Sonáta č. 62 Es dur Hob. XVI:52
Ludwig van Beethoven: Sonáta č. 32 c moll, op. 111

www.firkusny.cz