Královna harfy Jana Boušková představí své žáky z Bruselské královské konzervatoře

Není mnoho českých umělců, kteří by ve svém oboru dosáhli na světové úrovni natolik výsadního postavení a tak výjimečným způsobem reprezentovali Českou republiku v zahraničí, jako harfistka Jana Boušková. Proslulý violoncellista Mstislav Rostropovič si například osobně vyžádal kontakt na Janu Bouškovou poté, co uslyšel její hru v rozhlase, a premiéroval s ní dílo Raviho Shankara na festivalu v Evianu. Světoznámá profesorka harfy z USA Susan McDonald označila Janu Bouškovou za „talent století“ a podobně hodnotí výkony Jany Bouškové i zahraniční kritika. Boušková se díky výrazným uměleckým úspěchům rychle stala velmi žádanou harfistkou, vystupující na renomovaných světových pódiích sólově i komorně.

Jana Boušková (foto Vojtěch Vlk)
Jana Boušková (foto Vojtěch Vlk)

Dnes se však kromě sólové kariéry a spolupráce s Českou filharmonií věnuje Boušková rovněž pedagogické dráze. Působí nejen na pražské HAMU, ale též jako profesorka Královské konzervatoře v Bruselu. Na této prestižní instituci vede Jana Boušková již jedenáctým rokem mezinárodní třídu mladých harfových talentů prakticky z celého světa, kteří již sami stojí na počátku slibné kariéry. „Jsem samozřejmě potěšena, že má třída je takto vyhlášená a na přijímací zkoušky přichází až deset studentů ročně. Počet žáků je ale omezený a i když maximálně mohu mít ve třídě čtrnáct žáků, letos jsem přijala ještě o jednu studentku navíc. Má třída se řadí mezi největší v Evropě, úroveň je vysoká a samotná škola má v evropském měřítku velké renomé,“ představuje svou třídu Jana Boušková. Koncertní příležitost své třídě dala Jana Boušková s úspěchem na jaře v Belgii a již za pár dní představí své žáky z Evropy i zámoří rovněž v Praze.

„Naposledy jsem takto své studentky z Bruselu přivezla do Prahy asi před šesti lety. Byl to nesmírně úspěšný koncert a lidé z publika mě prosili, abych takové akce pořádala častěji, že to byl velký zážitek,“ vzpomíná Jana Boušková. „Bohužel se mi to několik let nepodařilo, ale letos konečně přání posluchačům opět splním. Mé studentky nejsou jen Belgičanky, ale naopak je to ukázka všech možných národností z celého světa. Z Belgie mám letos ve třídě pouze dvě a ostatní do celkového počtu patnácti studentů jsou z Francie, Německa, Slovinska, USA, Hongkongu, Polska, Maďarska a Itálie. Na koncert do Prahy jsem vybírala ty nejúspěšnější z řad těch, které u mě studovaly ještě v loňském roce.“

Studentky Jany Bouškové z Bruselské královské konzervatoře (foto archiv autorky)
Studentky Jany Bouškové z Bruselské královské konzervatoře (foto archiv autorky)

Zářijovou koncertní nabídku Prahy 1 tak ozdobí netradiční recitál věnovaný královskému nástroji, který se ve svátek sv. Václava, tedy 28. září, uskuteční od 19:00 hodin v Sále Martinů v Lichtenštejnském paláci v Praze 1. Desatero mladých talentovaných harfistek představí své umění ve skladbách Smetany, Faurého, Hindemitha, Spohra, Alvarse, Grandjanyho či Andrése. Spolupořadatelem koncertu je Městská část Praha 1.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]