Lednové vzkazy Pražských symfoniků ze země vycházejícího slunce (1)

Na první cestu do Japonska Pražští symfonikové nikdy nezapomenou. Připomínala pouť legionářů. Za koncerty na festivalu v Ósace putovali přes tehdejší NDR, Polsko a ruský dálný východ. Ta cesta se přitom neodehrála v dávných hloubkách minulého století, jak by se mohlo zdát, ale v roce 1986. FOK japonské posluchače tenkrát před třiceti lety ovšem natolik zaujal, že se sem od té doby pravidelně vrací. Jako právě teď. Naštěstí už přímou cestou.
Sapporo, město pod horami, leží na nejsevernějším z velkých japonských ostrovů, ostrově Hokkaido. Každý si ho vybaví jako pořadatelské město zimních olympijských her v roce 1972. Pro Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK je Sapporo městem, kde zpravidla začíná koncertní turné po Japonsku.
Sapporo, město pod horami, leží na nejsevernějším z velkých japonských ostrovů, ostrově Hokkaido. Každý si ho vybaví jako pořadatelské město Zimních olympijských her v roce 1972. Pro Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK je Sapporo městem, kde zpravidla začíná koncertní turné po Japonsku.


Japonsko, země české hudbě zaslíbená
Čeští hudebníci se v Japonsku za posledních padesát let nesmazatelně etablovali a mnozí se sem opakovaně vrací nejen se svými orchestry, v rámci různých komorních formací, ale také jako pedagogové. Při čekání v odletové hale ruzyňského letiště probíhalo klábosení se členy našeho orchestru nápadně často asi takto: „Už jste v Japonsku byl?„Sedmkrát,“ tasím cifru, kterou považuji za nadějnou. „Při dvacáté cestě jsem to přestal počítat…“ Každý další rozhovor moji naději cupuje na cáry, až získávám nezvratný dojem, že pod cifru sedm se nedostane žádný člen FOK, který dosáhl věku pěti let.

Za těch padesát let zejména Dvořákova Novosvětská a Smetanova Má vlast, tedy především Vltava, v Japonsku takřka zlidověly. Pochopitelně nemohou chybět ani v programech aktuálního turné.

Letošní turné Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK obnáší celkem devět koncertů, první z nich 7. ledna v Sapporu, poslední pak 18. ledna v tokijské Suntory Hall. Všechny koncerty řídí Pietari Inkinen, od začátku této sezony nový šéfdirigent orchestru.

Sapporo Concert Hall Kitara je vyhlášená akustická perla, dvojče prestižní Suntory Hall v Tokiu. Uvnitř technický zázrak. Pak vyjdete ven a potkáte lyžaře na běžkách, skoro jako byste byli třeba v Liberci. Odtud ze Sappora Vám Pražští symfonikové přejí úspěšný nový rok 2016
Sapporo Concert Hall Kitara je vyhlášená akustická perla, dvojče prestižní Suntory Hall v Tokiu. Uvnitř technický zázrak. Pak vyjdete ven a potkáte lyžaře na běžkách, skoro jako byste byli třeba v Liberci. Odtud ze Sappora vám Pražští symfonikové přejí úspěšný nový rok 2016


Skutečně katastrofická cesta
To první putování do Japonska v roce 1986 skutečně nebyla žádná legrace. Teprve dlouhý odstup vnesl do tehdejších prožitků humorný nadhled. Můžete kupříkladu hádat, jaká byla reakce pasové kontroly bratrské Německé demokratické republiky, když na Cínovci zastavila v noci autobus a na otázku „Kam jedete?“ dostala odpověď: „Do Japonska.“ Dramatický pak byl i vnitrostátní přelet nad Ruskem do dálného Chabarovsku, kdy za alkoholem zmoženou posádku přistávali jejich kolegové, kteří náhodou v civilu cestovali stejným strojem. Vyvrcholením všeho ovšem bylo přerušení zpáteční cesty v Moskvě a neplánované čekání bez vysvětlení, ubytování v hotelu a nemožnost informovat rodinu doma, protože mezinárodní telefonické spojení bylo zablokované. Bodejť by nebylo, právě se totiž odehrála jaderná katastrofa v elektrárně Černobyl. Této vzpomínce se nikdo nesměje ani dnes.

Úspěšný nový rok 2016 ze Sappora přejí Pražští symfonikové.

Loučení s nadšenými posluchači po druhém přídavku v Sapporu
Loučení s nadšenými posluchači po druhém přídavku v Sapporu

Exkluzivně pro Operu Plus ze Sappora
Daniel Sobotka

Foto archiv autora

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat