Letošní soutěž ve zpěvu komorních ansámblů Stonavská Barborka je v cíli

Počátkem letošního listopadu jsme vás informovali o historii u nás a podle dostupných informací i v Evropě ojedinělé soutěže komorních ansámblů Stonavská Barborka (článek najdete zde). V pátek 30. listopadu byly vyhlášeny výsledky jejího 6. ročníku. Hned v úvodu je třeba napsat, že “turnaj” všech přihlášených ansámblů měl velmi vysokou pěveckou i dramaturgickou úroveň. Letos poprvé se vedle tradičních duet nebo tercet přihlásilo jedno sexteto a dokonce jedno okteto!

Tak jako v předchozích ročnících, také letos byla soutěž rozdělena do dvou kategorií, a to na pro žáky základních uměleckých škol (kteří byli dále rozděleni podle věku a dále podle počtu hlasů na dueta a na terceta až okteta) a pro studenty středních a vysokých uměleckých škol (s rozdělením na posluchače středních a vysokých škol a taktéž na dueta a na terceta až okteta). Každá z obou kategorií měla samostatnou tříčlennou porotu doplněnou tajemníkem.

Členy poroty v kategorii základních uměleckých škol byli Eva Šeinerová, pedagožka sólového a sborového zpěvu na ZUŠ v Karviné a vedoucí Koncertního sboru Permoník; Elena Šarayová z Bratislavy, dirigentka a hlasová poradkyně; Rafal Źurakowski, zpěvák, pianista a pedagog z polské Opole.

Členy poroty pro střední a vysoké školy byli Eva Dřízgová-Jirušová, sólistka opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, sopranistka a profesorka vokální hudby na akademii v Katovicích Henryka Januszewska-Stańczyk a finský barytonista a pedagog Turkka Manninen, jenž byl v historii soutěže porotcem z největší zeměpisné dálky. Letošního ročníku se zúčastnilo 46 ansámblů. Mezi přihlášenými měla převahu česká a moravská seskupení, přijeli rovněž zpěváci ze Slovenska a dva ansámbly z Polska.

Cena Stonavská Barborka byla udělena sextetu sestaveného z členů rodiny Bažíkových. Ale nezískali pouze hlavní ocenění, nýbrž také Cenu děkana Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě za vynikající interpretaci uměleckého díla 20. nebo 21. století a Cenu Českého rozhlasu Ostrava opravňující k dvojímu natáčení v rozhlasovém studiu.Malou Stonavskou Barborku dostalo dueto Markéta Böhmová – Karafiátová Lucie ze základní umělecké školy z Brna se zaměřením na církevní hudbu. Letošní novinkou byla Cena Zdeňky Divákové (sólisty ostravské operní scény v létech 1945-1978) pro Evu Kývalovou z Konzervatoře Pavla Josefa Vejvanovského v Kroměříži. Tradičně byla udělována Cena Leona Juřici za nejlepší ztvárnění humoru v hudbě, kterou získal oktet vedený Kateřinou Smrčkovou z olomoucké Univerzity Palackého za interpretační a choreografickou úpravu Mozartovy Malé noční hudby a dueto Sarah Hovoričová – Saicová Anežka z Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy za skladbu Miroslava Raichla Smích. Vedle cen za pěvecký projev byla udělena i uznání za dramaturgii, hlasovou kulturu nebo klavírní doprovod. Úplný výčet vítězů a zvláštních cen je dostupný na webových stránkách soutěže.Starosta obce Stonava a garant soutěže Ondřej Feber na závěrečném koncertu vítězů v kostele Sv. Máří Magdalény vyhlásil 7. ročník, který se bude konat od 4. do 6. prosince 2013.

www.stonavskabarborka.cz

Foto Khalil Baalbaki, Tomáš Januszek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat