Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech

Koncem minulého týdne bylo závěrečným koncertem ukončeno pěvecké klání mladých umělců, vítězných účastníků Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karových Varech. U nás v podstatě jediné (bohužel) a nejprestižnější pěvecké klání pro mladé účastníky je již čtyřicátým sedmým v pořadí. Pošmourné počasí v lázeňském městě provázelo soutěžní kola v kategoriích Junior ( do 25 let), Opera ( do 35 let) a Píseň až do závěrečného finále. To se konalo 22. listopadu již za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru řízeného Františkem Drsem v krásném secesním divadelním stánku navrženém vídeňským atelierem Fellner a Helmer. Vybraných účastníků, kteří prošli sítem odborné poroty za předsednictví Petera Dvorského ( nechyběla v ní KS Gabriela Beňačková nebo KS Sonja Ghazarjan z Vídně, KS Jürgen Hartfiel z Drážďan, Antonio Caranglo z Itálie, Jitka Soběhartová z Pražské konzervatoře, Choi Young Chul z Jižní Koreje, Zdeněk Šmukař z Brna, Jiří Pánek z Plzeňské opery, Ivan Ruml z Českého rozhlasu a Rocc z Národního divadla v Praze) a jejichž hlasivky odolaly nebezpečnému sychravému vzduchu, bylo celkem devatenáct. Výkvět mládí ve svěžím stavu, možná díky blahodárným účinkům vody z lázeňských zřídel, si odzkoušel svoje kvality na divadelním jevišti před publikem naposledy ve čtvrtečním odpoledním představení na třetím, posledním kole soutěže. Jistotu jejich výkonům určitě dodala fenomenální akustika sálu zdejšího divadla. Pak po několika hodinách uskutečněného představení byl účastníkům sdělen závěrečný verdikt poroty o jejich umístění. Konec konců každý nemůže být první a tak to všichni brali a pochopili. Jedni s nelíčenou radostí a druzí s tím, že na tom již nic nezmění. Nikdo neomdlel, protože všem bylo poskytnuto náležité dobré občerstvení a rovněž, pokud chtěli, mohli si otevřeně popovídat třeba s členy poroty a dalšími přítomnými. Všichni se ale relativně brzy odebrali na kutě nabrat síly na závěrečný galakoncert druhý den.

V páteční podvečer se trousily ztichlou kolonádou postavičky účinkujících zpěváků a orchestrálních hráčů do majestátně se vypínající budovy divadla ke krátké zkoušce. Na ní si vítězka kategorie Opera, vynikající Ukrajinka Elona Korzhevych vyzkoušela s orchestrem árii o měsíčku z Dvořákovy Rusalky, kterou pak spolu s árií Julie z Gounodova Romea a Julie předvedla divákům ve večerním koncertě. Hlavní částí krátké generálky pro všechny oceněné ale bylo nazkoušení slavnostního ceremoniálu předávání cen, uznání, dárečků atd.

O šesté večer zalilo budovu karlovarského stánku Thálie slavnostní osvětlení a za nějakou chvíli začali proudit první, slavnostně oblečení návštěvníci. V sedm hodin se otevřely dveře do zlatem, štukami a skulpturami bohatě zdobeného novorokokového hlediště. Před jejich zraky se nezjevila krásná opona bratří Klimtů, ale pohled na otevřené jeviště zvětšené protažením podlahy přes orchestřiště a zcela zaplněné pulty hudebníků Karlovarského symfonického orchestru. Na forbíně, kde se mělo konat ověnčení oceněných, byl umístěn červenou látkou potažený stůl a na něm kupa nejrůznějších darů a diplomů. Úderem půl osmé pohasla světla a ředitel soutěže Alois Ježek přivítal jistě natěšené a zvědavé návštěvníky zaplněného sálu. A bylo se co těšit a také dívat na defilé mladých pohledných žen a mužů dekorovaných za jejich nevšední výkony. Písemná ocenění předával a umělcům gratuloval Peter Dvorský. Zvláštní ohodnocení, ceny, dary a různá pozvání k hostováním v operních divadlech a na hudebních festivalech předávali donátoři, představitelé českých operních scén i další významné hudební osobnosti i soukromé osoby. Mezi nimi nechyběl ani vnuk Antonína Dvořáka se synem.


Po dosti dlouhém, ale nutném ceremoniálu nastalo pro diváky to nejzajímavější, předvedení pěveckého umění honorovaných umělců. Dirigent František Drs zahájil svižnou předehrou ke Glinkově Ruslanovi a Ludmile a hned nastoupila nositelka III. juniorské ceny Olivia Betzen z USA, která předvedla vzorně Mařenku ze Smetanovy Prodané nevěsty. Nositelka druhé ceny kategorie Junior roztomilá Céline Mellon si pohrála s koloraturami Konstance z Mozartova Únosu ze serailu. Následovala arie Armidy ze stejnojmenné Dvořákovy opery v podání tmavovlasé Slovenky Agnešy Vráblové, nositelky čestného uznání v kategorii opera. Na jevišti se potom objevil první muž, Petr Nekoranec, aby předvedl svůj lehký hlas v árii hraběte Almavivy z 1. dějství Rossiniho Lazebníka sevillského. Mladičký umělec získal druhou cenu, přičemž v kategorii Junior muži nebyla první a třetí cena udělena. V kategorii písně ovšem obdržel cenu první. Až do pauzy ovládla jeviště Dvořákova Rusalka. Ježibabu zapěla již profesionálně působící Lucie Hilscherová, která si odnesla třetí cenu v oboru Opera. Vítězka z juniorů, Elona Korzhevych obdivuhodně zvládla českou výslovnost v árii o měsíčku. Po velkém aplausu za její vřelé podání tolik oblíbené Rusalky veliký a zasloužený aplaus zakončil první půli večera.

V následující pauzičce se určitě diváci, třeba při sklence vína, podělili o své zážitky(jsem přesvědčen, že kladné) z první části koncertu, aby je zvuk zvonku vrátil zpět do sálu na jejich místa. Přišel dirigent a s úsměvem přivítal půvabnou německou sóĺistku Joo-Anne Bitter, která rozjásaně zazpívala vstupní zpěv Alžběty v sále na hradě Wartburg,,Dich, teure Halle, grüss ich wieder….“ z druhého dějství Wagnerova Tannhäusera. Dostala za to také druhou cenu v kategorii Opera. Z německé hudby se přeskočilo v dalším hudebním čísle na Verdiho. Petra Vondrová procítěně interpretovala árii Ulriky. Nezapřela, že již profesionálně zpívá na operním jevišti. Mužských interpretů bylo pohříchu dost málo a tak dík za velký hlas jihokorejského pěvce Huynkwang Jo, který s naprostou jistotou a uvolněností vypálil céčko v závěru árie ,,Nessun dorma…“ z  Pucciniho Turandot. Publikum vskutku křičelo, pískalo a všelijak jinak hučelo nadšením. Právem dostal první cenu v operní kategorii. Obecenstvo se postupně uklidnilo a mělo přivítat mezzosopranistku Alžbětu Vomáčkovou, která obdržela mezi juniory třetí cenu za Santuzzu v Mascagniho Sedláku kavalírovi, kterou zazpívala  procítěně ve třetím kole den před galavečerem; ovšem bohužel zlé viry nemilosrdně zapracovaly na jejích hlasivkách. Před začátkem tak byla ohlášena její hlasová indispozice a sympatická štíhlá slečna, nositelka druhé ceny z loňské zdejší soutěže publikum svým zpěvem neobdařila. Pouze si převzala své ocenění. V této souvislosti bych zmínil jednu zajímavost. na jevišti zdejšího divadla vystoupila v minulosti  dvakrát sama legendární Ema Destinová právě v úloze Santuzzy.

Vraťme se ale do reálu současnosti a uzříme, že árii Violety z prvního dějství Verdiho Traviaty se právě chystá zpívat světlovlasá útlá Srbka Gabriela Ubavic, která vynikala mimo zpěv  krásnou gestikulaci. Podělila se o druhou cenu s již uvedenou Joo-Anne Bitter v kategorii Opera. Posledním mužským interpretem večera je opět mladík z Jižní Koreje, Hunyoung Choi. Dojal posluchače nádhernou a obtížnou árií ,,Salut! Demeure chaste et pure …“ z Gounodova Fausta. Na závěr nás čekala dvě zlatá želízka v ohni. Další Srbka s blond vlasy a postavou operní heroiny Sonja Šarič, nositelka první ceny v oboru Junior, získává obecenstvo svojí Leonorou z Verdiho Trubadúra. Její voluminósní, technicky i výrazově perfektně zvládnutý hlas  opět vyprovokoval v publiku bouři nadšení a ovací. Úplný konec koncertu patří opět ve virtuózním zpěvu Ukrajinky Elony Korzhevych. Absolutní vítězka kategorie Opera-ženy si pohrála bravurně s koloraturami něžné Julie v Gounodově Romeovi a Julii. Na závěr nastoupili k závěrečnému defilé všichni zúčastnění umělci. Utvořili tak řadu  nádherných mladých lidí přes celou šíři  jevištního portálu. A celá ta symbolika výsostného interpretačního umění a krásy se musela zákonitě přenést do nitra každého diváka. Nesmím také zapomenout iména dalších oceněných za účast ve III. nebo II. kole, kteří na závěrečném koncertě nevystoupili, ale někteří se objevili se na prknech, jež znamenají svět, pouze při předávání ocenění. Byli to v kategorii Junior Tamara Morozová, Ivana Pavlů a Monika Sommerová, všechny z České republiky. Za píseň byla odměněna Rafaela Maria Lintl z Německa (II.cena) a Polák Radoslaw Rzepecki (III. cena). Pavla Radostová a Jan Janda obdrželi čestná uznání za účast v II. kole. V kategorii Opera dostali čestné uznání za účast ve III. kole také Michaela Gemrotová, Jin -Hee Lee (Jižní Korea), Petra Vondrová a Agneša Vráblová (Slovensko).


Závěrečný aplaus ve stoje plně odpovídal vysoké umělecké kvalitě všech podílníků na závěrečném koncertu soutěže. Večer byl korunován přátelským neformálním setkáním účinkujících a návštěvníků koncertu v hotelu Kolonáda v centru města. Během družných setkání a diskusí si třeba někteří účastníci zazpívali lidové písně spolu s  Gabrielou Beňačkovou a Peterem Dvorským.

Vřelý dík mladým umělcům, orchestru a všem, kteří se na přípravě celé soutěže podíleli nebo ji podporovali. Kéž by bylo v budoucnu více takových akcí, kdy by si reprezentace současného státu měla konečně důrazně uvědomit, že investice a podpora kultury je samozřejmým základním fungováním inteligentní vyspělé společnosti. Tak nashledanou příští rok na ještě lepší pěvecké soutěži v Karlových Varech.
Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka Karlovy Vary 2012
47. ročník
16. – 23. listopadu 2012

Kompletní výsledky tohoto ročníku najdete zde

www.singingcompetition.eu
www.mpcad.cz

Foto Pavel Horník

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat