Mikis (Zorba) Theodorakis

Snad nejslavnější žijící řecký hudební skladatel, Mikis (Michael) Theodorakis (Μίκης Θεοδωράκης, 1925), oslavil před pár týdny již pětaosmdesáté narozeniny. Ve světě je dnes známý především jako autor písní a hudby pro film Řek Zorba. Za svůj dlouhý život toho ale dokázal daleko víc nejen jako hudební skladatel, ale i coby literát a politik, a to jak doma v Řecku, tak i v exilu v Paříži.


Theodorakis propůjčil svůj hlas od počátku kariéry politické levici. Třikrát byl zvolen do řeckého parlamentu (1964, 1981 a 1990). Naposledy kandidoval nezávisle spolu se středně pravicovou neo-demokratickou stranou ve snaze dostat Řecko z politické krize a z následků tam zcela běžných korupčních skandálů. Z dnešního pohledu se mi to jeví skoro jako marný boj… Jako ministr bojoval proti drogám, terorismu a zasazoval se o kulturu, vzdělání a lepší vztahy mezi Řeky a Turky. Mnozí by ho rádi viděli jako řeckého prezidenta, ale odmítl kandidovat.


Jako hudební skladatel složil Mikis Theodorakis více než tisíc písní a písňových cyklů, jejichž melodie se staly součástí řeckého kulturního dědictví. Je rovněž autorem několika symfonií, skladeb pro klavír, kantát, oratorií a komorní hudby. Na antické náměty (jak jinak) vytvořil několik baletů a oper (Kostas Karyotakis, Medea, Elektra, Antigone a Lysistrata). Jeho četné divadelní hry jsou uváděny v Řecku i ve světě. V letech 1960 až 1980 se věnoval skládání hudby pro filmy, z nichž dodnes nejpřipomínanější je americký kriminální film Serpico (1973) a samozřejmě nesmrtelný Řek Zorba (1964).

Řek Zorba je román řeckého autora Nikose Kazantkakise (1883-1957). Jde o příběh mladého řeckého intelektuála, který se chce vymanit a nudného života knihomola a pedanta. Pomáhá mu v tom nevázaný a záhadný Alexis Zorba. V roce 1964 byl román velice úspěšně zfilmován kyperským režisérem Michaelem (Mihalis) Cacoyannisem (1922). Titulní roli přijal americký herec Anthony Quinn (1915-2001). Dále byli ve filmu obsazeni Alan Bates, Lila Kedrova (za roli získala Oskara) a Irene Pappas. Film byl natočen na ostrově Kréta, ve městě Chania. Slavná scéna, kde Anthony Quinn tanči sirtaki, byla natočena na pláži vesnice Stavros.

V roce 1968 byl román adaptován na úspěšný muzikál. Režisér Michael Cacoyannis se postaral o jeho obnovenou premiéru v roce 1983 na newyorkské Broadwayi s Anthony Quinnem a Lilou Kedrovou. Hráli ho s velkým úspěchem celý rok (362 představení a 14 předpremiér). Autorem muzikálové hudby a textu je známá dvojice John Kander a Fred Ebb. V té době jsem byl v Kanadě velmi krátce a podnikl jsem první cestu do New Yorku (přes noc autobusem, bydlel jsem v YMCA asi za 10 dolarů na noc) a toto představení se mi poštěstilo vidět. Z Broadwaye už je potvrzena účast Antonia Banderase (nevypadá trochu jako mladý Anthony Quinn?) na další obnovené premiéře v roce 2011.


Sirtaki nebo syrtaki (συρτάκι) je populární tanec řeckého původu. Kromě tradičních prvků lidového řeckého tance se tam nachází příměs pomalé a rychlé verze tance hasapiko. Ve zmíněném filmu je choreografie Giorgose Proviase a jeho verze sirtaki se také nazývá Zorbův tanec. Samotné slovo sirtáki má původ ve slově syrtos, což označuje skupinu tradičních krétských tanců v tzv. “tahavém” stylu oproti tanci pidikhtós ve stylu “skákavém.” Sirtaki obsahuje oba styly – pomalejší syrtos a rychlejší pidikhtós.

Právě v těchto dnech letní turistická sezóna v Řecku pomalu ustává a je více než pravděpodobné, že i teď tam tuto hudbu uslyšíte na každém kroku. Ať se vám líbí!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat