Nebojte se výchovných koncertů!

Výchovné koncerty jsme coby žáci zpravidla vítali spíš jen kvůli tomu, že odpadlo standardní vyučování. Dobře připravené vzdělávací pořady však mohou být skvělým doplňkem hudební výchovy, motivací k návštěvě skutečných koncertů  anebo chytrou zábavou. To si myslí také Česká filharmonie, která v letošní sezoně významně rozšířila počet a škálu svých edukativních programů. Školám, rodičům a dětem i dospělým nabízí jedenáct typů vzdělávacích pořadů, komentovaných koncertů, workshopů a přednášek. Celkem během sezony uspořádá na sto dvacet programů a vybere si skutečně každý. Prostřednictvím čtyř videoukázek si můžete najít svého favorita i vy.
Mohlo to znít také úplně jinak – pořad s koncertem pro dospělé

V programu pro dospělé seznamuje s tajnostmi zákulisí orchestru posluchače herec Marek Eben. Provádí diváky zkouškou orchestru, spolu s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem rozebírají jednotlivé skladby, přou se o to, co která hudební pasáž znamená nebo by mohla znamenat, a zkouší skladby různě modifikovat. Notoricky známé skladby jako Dvořákův Karneval nebo Straussova Netopýra tedy můžete slyšet tak jako nikdy předtím.

Co je to vlastně hudba? – pořad pro nejmenší děti

Pavel Liška je průvodcem pořadu určeného nejmenším dětem. Poprvé v životě si vyzkouší dirigování pod vedením dirigenta a hobojisty v jedné osobě, Vojtěcha Jouzy. Díky jeho citlivému vedení se Pavlovi a nakonec i řadě dětí podaří Českou filharmonii uřídit. Dirigování je přece jen udržení toho správného rytmu.

Čtyři kroky nového světa… – pořad pro školy

Zaujmout teenagery, a to ještě klasickou hudbou, je největší oříšek. V České filharmonii se o to pokoušejí specifickým rozborem Mendelssohnovy Italské symfonie na pozadí jeho výletu do Itálie. Aby si náročná věková skupina zapamatovala tóny jeho skladby, neváhají ji v České filharmonii italsky otextovat a vyzvat přítomné ke sborovému zpěvu. Nový italský song Andiamo, andiamo a Italia skutečně rozezní celou Dvořákovu síň.

Koncert, který vám možná změní život – pořad pro teenagery

Jan Budař vysvětluje v praxi na pódiu, co je to „tafelmusik“, takovým způsobem, že odrovná dirigenta Charlese Olivieriho Munroeho. Nezbyde mu, než se dirigování ujmout sám. Humorem sobě vlastním ukáže posluchačům, jaký je vztah mezi dirigentem a orchestrem, jak společně pracují a připravují koncert.

www.ceskafilharmonie.cz

Foto Martin Kovář 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat