Od moře k moři (1)

aneb Čtyři hudební zastavení Pražských symfoniků na španělském turné 

Nostalgie hudebních cest
Pracovně jsem se poprvé vydal do Španělska před nějakými dvanácti lety. Letěl jsem do Bacelony a odtud pokračoval vlakem podél pobřeží směrem na jih do ospalého města. Tady jsem se měl připojit k jednomu orchestru uprostřed turné, abych pro česká média připravil cestovní reportáž. Pamatuji si, jak mi tehdy připadalo romantické, sednout si na útulném náměstí pod palmy, objednat si skvělé silné kafe a napsat první slova reportáže „sedím právě na náměstí La Paz“. Jméno města bych si už nevybavil, nebýt toho, že letošní turné Pražských symfoniků začíná ve městě Castellón na dohled od pobřeží Středozemního moře. A tak sedím právě na náměstí La Paz….

FOK ve Španělsku
Historie Pražských symfoniků, stejně jako jiných špičkových orchestrů, je cestopisem. FOK byl ve Španělsku na turné v letech 1971, 1979, 1984, 1991, 1992, 1995, atd. Poprvé tedy ještě na sklonku vlády diktátora Franka. Naposledy pak před čtyřmi lety. To zatím poslední turné dirigoval ještě Gerd Albrecht.

Povídal jsem si o španělských turné s Janem Nykrýnem, služebně nejstarším členem našeho orchestru. Absolvoval všechna a vzpomínal, jak se až do konce osmdesátých let do Španělska cestovalo autobusy. Jen přesun z Prahy do jihozápadního konce Evropy trval tři dny. Ani poslední turné před čtyřmi lety se neobešlo bez dramatických okolností, i když hudebníci samotní už dávno cestují letecky. Kamion převážející nástroje byl vykraden a přišli jsme o pět cenných viol. Ty musely být během turné bleskově nahrazeny zápůjčkami z místních orchestrů. Je jen dílem šťastné náhody, že čtyři z ukradených nástrojů se policii podařilo později zachytit a vrátit do našich rukou.

2015: Castellón, Zaragoza, Santander, Logroňo
Odlétáme v pondělí dopoledne pravidelnou linkou ČSA do Madridu. Přelétáme mimo jiné Zaragozu, do jejíhož vyhlášeného sálu po zemi v následujících dnech také doputujeme. Kamion s nástroji vyrazil z Prahy už v pátek. Ještě se v průběhu následujících dní vrátíme k tomu, co všechno obnáší náklad při cestování orchestru – kolik tun a beden takové cargo obnáší.

Ivan Ženatý při čekání na letišti v Madridu na kufr. Cenné housle nejsou nikdy daleko. Cestovaly s námi v kabině letadla, jak je to obvyklé u všech menších drahých nástrojů. Violoncello například ale už musí mít svoji letenku.

I když dirigenti a sólisté často cestují komfortněji podle svých individuálních cestovních plánů, Ivan Ženatý, sólista všech čtyř španělských koncertů, cestuje s námi. A to nejen letadlem, ale absolvuje s námi s klidem sobě vlastním i takřka šestihodinový autobusový přejezd z Madridu do Castellónu.

FOK a jeho „vlastní“ španělský autobus

Dirigenta turné, Heiko Mathiase Förstera uvidíme naproti tomu až na zkoušce před koncertem.Letošní putování FOKu Španělskem začínáme tak úterním koncertem v Castellónu na pobřeží Středozemního (Baleárského) moře. Přes středeční zastávku v Zaragoze se v pátek propracujeme do Santanderu na pobřeží Biskajského zálivu. Vše zakončíme sobotním koncertem v opět vnitrozemském Logroňu. Do Prahy se orchestr vrací v neděli.

Jan Nykrýn, služebně nejstarší člen Pražských symfoniků, absolvoval všechna dosavadní španělská turné. Na památku noční foto po příjezdu do Castellónu před kašnou na Hlavním náměstí.

Autor je ředitelem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK
Foto FOK

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat