Odvolejte ministryni Hanákovou, žádají Nečase signatáři petice. Podepsali i všichni šéfové souborů Národního divadla.

Aktualizováno 10.9.2012 22:00

Vedení Národního divadla se obrátilo na premiéra Petra Nečase s požadavkem, aby odvolal ministryni kultury Alenu Hanákovou z funkce. Nesouhlasí totiž s odvoláním ředitele scény Ondřeje Černého. Divadelníci jsou zároveň proti rozhodnutí, které novým šéfem dočasně pověřilo ekonomického náměstka Hanákové Martina Sankota. Šéfové všech uměleckých souborů společně s herci také odpoledne zahájili na pinzetě Národního divadla petiční akci nazvanou “Národ sobě”. Petiční výbor již založil i samostatné webové stránky na adrese  www.narodsobe.eu.

Mezi dosavadními signatáři petice jsou vedle mnohých dalších například herci Jan Kačer, Ondřej Pavelka, Petr Čtvrtníček, Soňa Červená, Jitka Molavcová, Jiří Ornest, Jan Potměšil, Filip Rajmont nebo David Prachař, režiséři Helena Třeštíková, Andrej Krob či Lucie Bělohradská, dramatička Daniela Fischerová, tanečníci Adéla Pollertová, Nataša Novotná, Milan Odstrčil a Karel Littera nebo teatrolog Bohumil Nekolný, hudební skladatel Vladimír Franz , ředitel Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK Ilja Šmíd, ředitel Ypsilonky Jan Schmid a šéf brněnské Reduty Petr Štědroň. “Není možné, aby byl někdo odvolán z hodiny na hodinu a bez udání důvodu,” zdůvodnila svůj podpis pod peticí herečka Petra Špalková. Události posledních dnů jsou podle autorů petice “jen jedním z kamínků v mozaice současné morální krize společnosti a především její politické reprezentace”.  Do pondělního večera se pod petici podepsalo již přes 2.500 signatářů.

Rozhodnutí ministryně Aleny Hanákové o jmenování Martina Sankota do čela Národního divadla považují členové jeho vedení za nepřijatelné. Tento krok podle nich instituci poškodí a zkomplikuje její provoz. “Navrhujeme, abyste jste Vy osobně i ministerstvo jako celek dále postupovali v rámci příslušných standardů a abyste do funkce prozatímního ředitele Národního divadla zvolila některého ze stávajících členů vedení ND,” stojí v sobotním otevřeném dopise, který podepsali všichni umělečtí šéfové a další lidé z vedení scény.

Divadelní instituce podobných rozměrů jako je Národní divadlo podle signatářů vyžaduje člověka, který má zkušenosti s řízením a zároveň je podrobně seznámen s jejím organizačním chodem. “Tato klíčová kritéria Vámi vybraný kandidát nesplňuje,” uvádí divadelníci.Ministryně ústy své mluvčí přislíbila, že se v úterý dopoledne s vedením divadla kvůli této záležitost sejde. Dále ovšem mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková zdůraznila, že ministerstvo nemůže revokovat žádný z kroků, který v posledních dnech jako zřizovatel Národního divadla podniklo. Poté, co se ministerstvo dozvědělo o petici za odvolání Aleny Hanákové, její mluvčí Markéta Ševčíková volila silnější slova: „Nesmírně mne mrzí, že vedení Národního divadla celou situaci tak vyhrotilo. Snažili jsme se chovat korektně, panu řediteli Černému jsme poděkovali za to, jak proces transformace započal. Bohužel vidím, že vedení Národního divadla nechce hrát hru otevřeně a čestně. Paní ministryně dostala otevřený dopis, v němž o nějaké petiční akci nebo dopisu pro premiéra není ani zmínka. V dopise vedení Národního divadla vyzývá paní ministryni ke schůzce. Paní ministryně se s pracovníky Národního divadla stejně chtěla setkat, takže jsme si řekli, že se sejdeme v úterý. Tato akce mi tedy přijde jako rána pod pás.“   

Premiér Nečas, případně někdo z jeho spolupracovníků je připraven se se zástupci scény setkat. Premiér předpokládá, že i ministryně kultury bude schopná své kroky obhájit, tlumočil Nečasovo stanovisko mluvčí Michal Schuster.

Bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý považuje své páteční odvolání za zcela bezprecedentní krok. “Jde o pouhou aroganci moci a důvody, které ministerstvo kultury uvádí, jsou zástupné,” řekl na páteční tiskové konferenci.

Nejnovější události kolem Národního divadla se velmi záhy zpolitizovaly. Po odchodu Hanákové volá ČSSD. “Jde o další důkaz neodborného a chaotického řízení ministerstva kultury,” napsal v tiskovém prohlášení šéf strany Bohuslav Sobotka. Hanáková by podle něj měla Černého do čela Národního divadla vrátit. “Pan Černý zřejmě málo tancoval podle toho, jak TOP 09 pískala, a výsledek se dostavil,” přidal se ke kritice stínový ministr kultury ČSSD Vítězslav Jandák.

Hanáková odvolala Černého v pátek, aniž by mu sdělila jakýkoli důvod. Později uvedla, že počátkem roku nastartované spojování divadla a Státní opery nepostupuje dost rychle. Podle ní situace v divadle není příznivá a je třeba ji stabilizovat.

Černý deklarované důvody odmítl, považuje je za zástupné a krok ministerstva vnímá jako aroganci moci. Už v pátek se za něj postavili šéfové všech uměleckých souborů, kteří jej v sobotním dopise znovu podpořili. Odvolání ředitele na začátku divadelní sezony a důvody k tomuto kroku nebyly ministerstvem podle kritiků ministryně Hanákové přijatelně vysvětleny. “S Vaším zdůvodněním náhlého sesazení pana Černého z funkce se nemůžeme ztotožnit a důrazně proti tomuto postupu protestujeme,” uvádějí členové vedení Národního divadla.

Tento týden se jedná již o druhý otevřený dopis vedení Národního divadla Hanákové. V tom prvním divadelníci ještě před Černého odvoláním ministryni vybízeli, aby urychlila výběr jeho nástupce. Znepokojovalo je, že ačkoliv Černého mandát měl skončit v březnu 2013, nebylo rozhodnuté, kdo po něm vedení divadla převezme. Černý divadlo řídil od roku 2007 a mandát mu měl skončit zkraje příštího roku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments