Olimpiade od Josefa Myslivečka – operní objev v Divadle na Vídeňce

Koncertní provedení 28. 3. 2014
(Der Neue Merker – 29. 3. 2014 – Udo Pacolt)

V cyklu Opera koncertně se podařil Divadlu na Vídeňce 28. 3. 2014 operou Olimpiade Josefa Myslivečka (1737–1781) zdařilý objev.Premiéra díla, k němuž libreto napsal Pietro Metastasio, se konala v Teatro San Carlo v Neapoli roku 1778.

Ve Vídni působící a v kostele svatého Michala pohřbený Metastasio platil za nejslavnějšího libretistu své doby. Olympijský příběh o morálních hodnotách vítězství a porážky stvořil v roce 1733 pro Antonia Caldaru a libreto pak bylo zhudebněno řadou dalších skladatelů.

V Praze narozený Josef Mysliveček, který se přátelil s mladým Mozartem, dosáhl v Itálii, kde byl zvaný Il Boemo mimořádných úspěchů, ale po onemocnění syfilidou zemřel v Římě v chudobě a zapomnění.

Děj opery v krátkosti: Licida, údajný krétský princ, prosí svého přítele Magacla z Atén, aby jeho jménem bojoval v olympijském souboji. Když se Megacles dozví, že odměnou pro vítěze je ruka královské dcery Aristey, je nucen řešit morální dilema, neboť Aristea je jeho milá. Z loajality ke svému příteli však do závodu nastoupí a zvítězí. Konflikt svědomí mezi láskou a přátelstvím s téměř smrtícím vyústěním je rozuzlen až po mnohých nedorozuměních. V pražské verzi je happy end s dvojitou svatbou nahrazen scénou Licidy, vyobrazující jeho strach a hrůzu.

Koncertní provedení v Divadle na Vídeňce se rozvinulo v poloscénické představení, které bylo publikem nadšeně přijato. Všechny zpěvačky opustily notové pulty a zpívaly zpaměti, přičemž svoje role doprovázely hereckou akcí tak skvěle teatrálně, až se jeden z notových pultů odporoučel k zemi. Dá se říci, že dámská část obsazení své mužské partnery, kteří občas nahlíželi do not, herecky převálcovala.Roli Licidy zpívala z Izraele pocházející sopranistka Tehila Nini Goldstein s hlasově procítěným projevem, přičemž obzvláště poslední árii provedla mimořádně působivě. Licidův přítel Megacle byl ztvárněn italskou sopranistkou Raffaellou Milanesi s – při koncertním provedení – vzácně vídanou vášní. Pozoruhodná byla i její působivá mimika. Rovnocennou partnerkou jí byla slovenská sopranistka Simona Šaturová jako královská dcera Aristea. Jejich působivý duet „Ne‘ giorni tuoi felici“ („Ve šťastných dnech“) v závěru prvního jednání patřil k vrcholům večera.

S taneční lehkostí se vznášela v Kanadě narozená a v Kapském městě vystudovaná mezzosopranistka Sophie Harmsen jako Argene nad jevištěm. Bylo balzámem pro uši a pastvou pro oči, jak zpěvačky svoje role nejen skvěle zazpívaly, ale navzdory na úzké scéně i herecky ztvárnily. „K čemu ještě potřebuji režiséra, jehož inscenování jsou nesrozumitelná a ošklivá?“ řekl mi o přestávce jeden z návštěvníků, který byl rovněž z tohoto koncertního provedení nadšený.

Znělým tenorem se představil ze Štýrska pocházející Johannes Chum v roli krále Clistene a příjemně vřelým hlasem polský tenorista Krystian Adam jako vychovatel Licidy – Aminta. Oba pánové se projevovali více zdrženlivě a své árie doprovodili pouze mimickým výrazem. Menší roli královského posla Alcandra zpívala sopranistka Helena Kaupová.Půvabná Myslivečkova partitura zní místy smutně a sentimentálně, místy živě a strhujícím dojmem. Obojí dokázal orchestr Collegium 1704 pod citlivým a často vášnivým vedením Václava Lukse působivě ztvárnit. Pražský orchestr byl založen v roce 2005 svým dirigentem a specializuje se na barokní hudbu. Od svého založení spolupracuje pravidelně s mezinárodním festivalem Pražské jaro, těší se vynikající pověsti a je pravidelným hostem francouzských a německých festivalů.

Koncertním provedením nadšené publikum odměňovalo účinkující častým aplausem na otevřené scéně a na závěr poděkovalo pěveckému ansámblu, orchestru a jeho dirigentovi dlouhé minuty trvajícím neutuchajícím potleskem.

Opera koncertně
Josef Mysliveček:
L´Olimpiade
Dirigent: Václav Luks
Collegium 1704
28. března 2014 Theater an der Wien Vídeň

Clistene – Johannes Chum
Aristea – Simona Šaturová
Megacle – Raffaella Milanesi
Licida – Tehila Nini Goldstein
Aminta – Krystian Adam
Argene – Sophie Harmsen
Alcandro – Helena Kaupová

www.theater-wien.at

Překlad Opera Plus
Foto Martina Výrková

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat