Operní novinka v Plzni již dnes: Sluha

Opera Sluha přináší dráždivě provokativní současnost

Dnes se na jevišti Velkého divadla v Plzni odehraje mimořádná událost: Premiéra komorní jednoaktové opery Sluha současného italského skladatele Marca Tutina za účasti samotného autora.

Operní soubor Divadla J. K. Tyla novinku uvádí v režii Luďka Golata, v české premiéře a s mezinárodním obsazením, v rámci prestižního projektu Opera Competition and Festival. Tedy celosvětové soutěže pořádané maďarskou produkční společností Armel, díky níž se plzeňské divadlo dostane na televizní obrazovky hned dvou stanic, které budou západočeskou inscenaci (stejně jako další čtyři soutěžní inscenace vznikajících v jiných evropských operních domech) přenášet do sedmdesáti zemí světa.

Luděk Golat již s velkým úspěchem uvedl v Ostravě dvě opery z Tutinova rozsáhlého díla, které zahrnuje nejen tento žánr, ale i symfonickou hudbu. Tutino píše hudbu rozličných stylů a bývá řazen k neoromantické skupině italských skladatelů. „Jeho dílo má u diváků úspěch, přináší srozumitelnou hudbu a zajímavé příběhy“, říká Luděk Golat, který zná Tutininovo dílo zevrubně. „Jestliže jsem přesvědčen o tom, že opera je živý žánr, pak považuji za svou povinnost uvádět díla soudobých autorů“, vysvětluje, jak přivedl na česká jevišti Tutinovy opery. „Často pracuji v Itálii, a tam jsem se s jeho dílem seznámil. Velice mě zaujalo a začal jsem je studovat. To byl začátek“, říká Luděk Golat. A jaký je Sluha? „Sluha je kouzelný svým řekněme brittenovským laděním, instrumentací, komorním kouzlem“, přibližuje režisér. V každém případě přináší v opeře neobvykle dráždivou současnost. Je to inscenace vymykající se obvyklým titulům a má zcela specifickou atmosféru, neboť komorní orchestr (opera je psána pro sedm nástrojů – smyčcový kvintet, marimbu a klavír) není v orchestřišti, ale přímo na jevišti. Skupina hráčů je součástí scény Jaroslava Maliny a jak podotýká Luděk Golat, který hudebníky takto umístil záměrně, je tak vlastně dalším aktérem na scéně. Diváci uslyší i uvidí zcela mimořádně i koncertní mistry operního orchestru – například houslisty Štěpána Kose a Michala Pospíšila. „Všichni hudebníci jsou ve Sluhovi vlastně sólovými komorními hráči, ve svých partech mají i velmi těžká sóla, každý má své důležité hudební postavení. Těžko hovořit o orchestru“, konstatuje režisér. „To mě přivedlo na myšlenku, že by měli být právě na jevišti“, vysvětluje Luděk Golat. Hudební nastudování bylo svěřeno Jiřímu Petrdlíkovi a na hudební přípravě se podílel i Štěpán Kos a Martin Marek.

Děj opery se točí kolem milostných vztahů a závislosti na dominantní osobě sluhy. Sluhy, který si dokáže osedlat svého pána tak, že jeho nadřízený postupně ztrácí vlastní vůli a schopnost samostatně se rozhodnout a zcela spoléhá na názory svého sluhy. Už zápletka sama vyžaduje od aktérů precizní, činoherní herectví.

Obsazení rolí v plzeňském nastudování je mezinárodní – sešli se při něm americký tenorista Peter Furlong, francouzská mezzosopranistka Camille Dereux, barytonista Alexey Bogdanchikov a čtvrtá nesoutěžní role je svěřena domácí mezzosopranistce Janě Tetourové. „Máme tu skvělý tým i s dirigentem Jiřím Petrdlíkem, který má soudobou hudbu rád. Je to tým snů pracující v ideálních podmínkách“, pochvaluje si režisér.

Premiéra bude mimořádným počinem a milovníci opery by si inscenaci neměli nechat ujít. Neobvyklá inscenace totiž bude na jevišti Velkého divadla uvedena pouze čtyřikrát. Kromě dnešní premiéry ještě 16. 10., 26.11. a 28. 11. letošního roku.


Přesto ještě mají diváci šanci – a to na již zmiňovaných televizních obrazovkách. Mezinárodní soutěž Opera Competition and Festival má v bezpočtu pěveckých soutěží specifické postavení. Jejím cílem není jen vyhledávat nadějné mladé zpěváky, ale zaměřuje se na komplexní scénický projev, který posuzuje v rámci plnohodnotné operní inscenace. Pro letošní rok bylo zvoleno pět titulů, které budou nastudovány v pěti partnerských operních domech – Verdiho La Traviata v krakovské Opeře, Racek Thomase Pasatiera v Dicapo Opera Theatre v New Yorku, Prokofjevův Ohnivý anděl v Csokonai Színhás v Debrecenu, Veslefrikk Knuta Vangeho v Den Nye Opera v Bergenu a konečně právě Sluha Marca Tutina v Divadla J. K. Tyla v Plzni. V každé inscenaci jsou určeny tři soutěžní role a pro ně byli již v prvním kole v každém z míst, kde se postupně odehrávalo (New York, Paříž, Budapešť, Moskva, Bergen) vytipováni nejvhodnější představitelé. Ti se pak o roli utkali ve 2. kole v polovině května 2010 v Szegedu, kde porotu tvořili režiséři soutěžních inscenací. Tady bylo ustanoveno již definitivní obsazení soutěžních rolí, ze 42 účastníků vzešlo 13 finalistů. Inscenace budou mít v průběhu září 2010 premiéru vždy v místě svého nastudování, finálové klání se odehraje v Szegedu v rámci dvoutýdenního festivalu 3. – 17. listopadu 2010. Inscenace bude sledovat mezinárodní porota, která v závěru udělí ceny za nejlepší mužský a nejlepší ženský výkon. „Bránu do světa otevírá nejen pěvcům, ale i partnerským operním divadlům už sama účast na fetivalu, neboť všechny uvedené inscenace zhlédnou díky televizním stanicím Mezzo a Duna příznivci opery po celém světě. Rádi bychom, aby se celá přehlídka odehrála v roce 2015 v Plzni. Zatím o tom ovšem jednáme“, říká ředitel Divadla J. K. Tyla Jan Burian.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Tutino: Sluha (DJKT Plzeň)

[yasr_visitor_votes postid="16309" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments