Orchestr mladých Evropské unie musí už v září skončit

Orchestr mladých Evropské unie (EUYO), založený Claudiem Abbadem, v září skončí po dlouhých 40 letech svého fungování

Tato nemilosrdná zpráva včera přistála v e-mailové schránce každého současného i bývalého člena tělesa, vedení orchestru pak toto sdělení vyvěsilo i na svůj web a během dne ho pak začaly přebírat zahraniční servery. Po loňském nadšení ze jmenování Vasilije Petrenka, šéfa Liverpoolských filharmoniků a Filharmonie Oslo, do pozice šéfdirigenta orchestru, tak přišlo pro všechny hráče a příznivce orchestru kruté vystřízlivění.

European Union Youth Orchestra (foto Peter Adamik)
European Union Youth Orchestra (foto Peter Adamik)

Orchestr byl založen na půdě Evropského parlamentu v roce 1976 jako kulturní vyslanec EU, jeho zakladatelem a prvním šéfdirigentem byl Claudio Abbado. Během dalších let s orchestrem spolupracovali ti nejvýznamnější dirigenti a sólisti, jako Leonard Bernstein, Herbert von Karajan, Mstislav Rostropovič, Rafael Kubelík, sir Georg Solti, Gennadij Rožděstvenskij, Daniel Barenboim, Anne-Sophie Mutter a podobně. Po Claudiu Abbadovi převzal roli šéfdirigenta Bernard Haitink a poté následovala éra Vladimira Ashkenazyho.

Během čtyřiceti let prošlo orchestrem na základě každoročního konkurzu přes tři tisíce hudebníků. Ty dnes najdeme v orchestrech po celé Evropě, včetně těch úplně nejlepších jako například Berlínská filharmonie, Royal Concertgebouw Orchestra, London Symphony Orchestra nebo Orchestre de Paris. Několik „absolventů“ také nyní patří mezi přední světové sólisty. Zde jmenujme například Leonidase Kavakose či Renauda a Gautiera Capuçonovi. Technická vytříbenost jednotlivých hráčů – studentů prestižních hudebních vysokých škol a často už členů profesionálních těles, kteří zkoušejí na dělených zkouškách pod vedením koncertních mistrů předních světových orchestrů (často jimi jsou právě bývalí členové Orchestru mladých Evropské unie), a zároveň mladistvý zápal pro věc je hlavním důvodem, proč je těleso pravidelně zváno do sálů jako Carnegie Hall, Royal Albert Hall, Concertgebouw, Konzerthaus Berlin, curyšské Tonhalle a další.

U nás se konkurzy střídavě konají v Praze a v Brně. Zájem o orchestr v posledních letech prudce narostl – poslední konkurz už byl dokonce dvoudenní. V posledních třech sezonách se do orchestru probojovala desítka Čechů, letního turné v roce 2014 se účastnilo sedm našich zástupců. V loňské sezoně byl koncertním mistrem Jan Mráček.

Důvodem finančních problémů je změna v systému přidělování příspěvků kulturním organizacím Evropské unie. Od roku 2013 nemá žádná kulturní organizace nárok na pravidelný příspěvek od Evropské unie a musí každoročně soutěžit o peníze z různě zaměřených programů.

Od roku 2011 mám možnost v orchestru působit a musím říct, že to, co politici a úředníci dovolili, je pro mě naprosto nepochopitelné. Koncerty a celé fungování tohoto tělesa je jednou velkou reklamou na to, jak by Evropská unie v tom nejideálnějším případě mohla vypadat – jde o dokonalé naplnění motta „Jednota v rozmanitosti“. Na každém turné je kolem sto dvaceti členů ze všech zemí osmadvacítky. Všichni jsou samozřejmě skvělí hráči, ale také báječní a otevření lidé. Po celou dobu se člověk pohybuje v harmonické a pozitivní atmosféře, nepanují zde žádné předsudky nebo strach z něčeho nového. Celý orchestr jde cílevědomě za tím hlavním – nejde o to, odkud kdo je, kdo jak vypadá, jakou řečí mluví nebo naopak nemluví, ale o to, tvořit hudbu s přáteli tak nejlépe, jak to jde.

European Union Youth Orchestra (foto Peter Adamik)
European Union Youth Orchestra (foto Peter Adamik)

Přes finanční nesnáze se management orchestru rozhodl nerušit nadcházející letní turné. To slibuje skvělé zážitky – jeden program nastuduje Vasilij Petrenko a na druhou část turné se k orchestru po letech vrací Bernard Haitink. V rámci oslav čtyřicátého výročí vedení plánovalo v následujících třech letech odehrát koncerty ve všech hlavních městech Evropské unie. Koncerty se budou konat v Berlíně, Amsterdamu, Bolzanu, Grafeneggu, Bratislavě, Lublani a Varšavě. Doufejme, že se nakonec tento nápad podaří uskutečnit, a že tedy nepůjde o opravdu poslední koncerty v historii tohoto jedinečného tělesa.

Orchestru přislíbil pomoc už Simon Rattle a Berlínská filharmonie, podporu vyjádřil Royal Concertgebouw Orchestra a mnoho dalších. Pokud máte zájem orchestru pomoct i vy, vše se dozvíte zde . Po internetu koluje i on-line petice, kterou najdete zde .

www.euyo.eu

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat