Petrohradská filharmonie a Rachlin vzbudili na Pražském jaru nadšení

Dlouhotrvající potlesk zaplněného Obecního domu odměnil koncert Petrohradské filharmonie s hostujícím houslistou Julianem Rachlinem v rámci festivalu Pražské jaro. V první polovině programu v podání Rachlina zazněl Koncert a moll pro housle a orchestr, ve druhé části Petrohradská filharmonie nabídla Symfonii č. 5 d moll Dmitrije Šostakoviče. Po sobotním uvedení slavné Leningradské symfonie Petrohradská filharmonie i při svém druhém koncertu na festivalu Pražské jaro provedla dílo Šostakoviče. Ten je s Petrohradskou, dříve Leningradskou, filharmonií spojován díky přátelství a úzké spolupráci s legendárním dirigentem Jevgenijem Mravinským, jenž orchestr vedl padesát let.

Stejně jako v sobotu i dnes pozornost posluchačů a části orchestru na chvíli odvedl kolaps posluchačky v hledišti.

Rachlin, který patří k dalším z řady „zázračných dětí“ ruské houslové školy, byť ve čtyřech letech emigroval se svou rodinou do Rakouska a trvale se usadil ve Vídni, vyvolal svou hrou bouřlivý aplaus. Jako přídavek vděčnému publiku zahrál Třetí sonátu, jejímž autorem je Eugene Ysaÿe.

Symfonie č. 5 d moll, která měla premiéru v roce 1937, na Pražském jaru zazněla před pěti lety v podání Pittsburského symfonického orchestru pod taktovkou dirigenta Manfreda Honecka. Místy temně znějící dílo vzniklo v důsledku politických čistek v bývalém stalinistickém Sovětském svazu, kdy Šostakovič přišel o řadu přátel a spolupracovníků, kteří byli vězněni, zastřeleni nebo za záhadných okolností zmizeli. „Je to radost vynucená hrozbami. Jako by vás někdo mlátil holí a přitom vám tvrdil, jak je to povznášející, a vy byste se sotva zvedli, odcházeli a mumlali si: Ano, je to veselé, je to povznášející,“ popsal Šostakovič své pocity při vzniku tohoto díla.

Po provedení Symfonie č. 5 d moll dnes Petrohradská filharmonie jako přídavek zahrála Moments musicaux Franze Schuberta.

Letošní 70. ročník festivalu Pražské jaro zahájil 12. května 2015 provedením Smetanovy Mé vlasti Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku. Závěr festivalu je 2. a 3. června svěřen Královskému liverpoolskému filharmonickému orchestru s šéfdirigentem Vasilijem Petrenkem.

Foto Ivan Malý

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]