PKF – Prague Philharmonia

Petr Kotík (zdroj pkf.cz)

středa 8. února v 19.30 hodin – experimentální prostor NoD
S – Krása dneška
Petr Kotík (1942) x Jan Rychlík (1916–1964)

Petr Kotík:
Hudba pro tři, in Memoriam Jan Rychlík pro violu, violoncello a kontrabas
Etude č. 7 pro sólový hoboj
Smyčcový kvartet č. 1

Gratulační koncert bude oslavou jedné z nejvýraznějších osobností soudobé hudby – českého hudebního skladatele, dirigenta a flétnisty Petra Kotíka. Neúnavný propagátor evropské a americké avantgardy žije od roku 1969 v USA, na svou rodnou zem ale nezapomíná a buduje i zde platformu pro uvádění nové hudby – festival Ostravské dny. Zásadní inspirací Kotíkovy tvorby jsou myšlenky amerického skladatele Johna Cage, na večeru s PKF – Prague Philharmonia však zavzpomíná na svého učitele kompozice Jana Rychlíka, mistra rytmizace slova a filmové hudby (např. Limonádový Joe, Hudba z Marsu či O věcech nadpřirozených).

Cyklus soudobé hudby Krása dneška patří k tradičním a zároveň výjimečným počinům PKF – Prague Philharmonia. V sezóně 2016–2017 koncertní řada nese podtitul Dualismus v českém 21. století a představuje v rámci 6 koncertů šest dvojic významných osobností českého 20. století. Hlavní úlohu večerů zastane hudba, výjimečností pak je přítomnost samotných hudebních skladatelů, kteří zároveň vystupují na koncertech jako průvodci svou tvorbou.

pondělí 13. února v 19.30 hodin – České muzeum hudby
K – Komorní cyklus PKF – Prague Philharmonia
K6 / Brahmsovy sonáty

Lukáš Pospíšil – violoncello
Marek Šedivý – klavír

Johannes Brahms:
Sonáta pro violoncello a klavír č. 1 e moll, op. 38
Sonáta pro violoncello a klavír D dur, op. 78 (v úpravě pro violoncello)
Sonáta pro violoncello a klavír č. 2 F dur, op. 99

Šestý komorní večer PKF – Prague Philharmonia nabízí užít si virtuózní umění koncertního mistra orchestru PKF Lukáše Pospíšila. V programu složeném výhradně ze sonát Johannese Brahmse ho na klavír doprovodí Marek Šedivý, jenž se tímto koncertem vrací ke svým klavírním kořenům; v současné době se totiž profiluje především jako úspěšný dirigent.

Komorní cyklus, který již pravidelně hostí nápadité prostředí Českého muzea hudby, tuto koncertní sezónu vsadil na „leitmotiv“ Komorní dialogy napříč staletími. Tematické večery představí hudbu jednotlivých uměleckých směrů v průběhu různých historických období. V mistrovském podání členů PKF – Prague Philharmonia zazní na celkem deseti koncertech především díla Wolfganga Amadea Mozarta, jenž v roce 2016 slaví dvě stě šedesát let od výročí narození, a Johannese Brahmse, u něhož si v roce 2017 připomeneme sto dvacet let od úmrtí.

pondělí 13. února v 19.00 hodin – Lobkowiczký palác
PKF – Lobkowicz abonmá I / Setkání s příběhy umění
Vášeň i meditace

PKF – Prague Philharmonia & Augustin Dumay – housle

Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro housle a orchestr č. 3 G dur, KV 219
Gilles Massenet: Meditace z opery Thais
Maurice Ravel: Cikán (verze pro smyčcový orchestr a harfu)
Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio E dur, KV 261
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 29 A dur, KV 201

Ideál klasické vytříbenosti v podobě Mozartova třetího houslového koncertu versus francouzský šarm a dráždivá virtuozita Ravelova Cikána. Večer završí Mozartova velice osobní a impulsivní výpověď, jak ji vtělil do své Symfonie č. 29 A dur. Respektovaný hudebník Augustin Dumay zvládá skutečně mnoho podob houslového umění.

Nová abonentní řada PKF – Prague Philharmonia v úzké spolupráci s rodinou Lobkowiczů: čtyři magické večery v intimním a vzácném prostředí Lobkowiczkého paláce nabízejí koncerty PKF – Prague Philharmonia se špičkovými sólisty, příběhy Lobkowiczkých sbírek představené přímo jejich kurátory i setkání s umělci a přáteli u číše vína.

sobota 25. února v 10.00 a 12.00 hodin – Dvořákova síň Rudolfina
D/E – Koncerty pro děti aneb Šíma a Lupi řádí v Rudolfinu
D2/E2 – Múza lehká

PKF – Prague Philharmonia, dirigent Marek Šedivý a skřítci Šíma a Lupi
dramaturgie Vladimír Jopek

Johann Strauss ml., Jacques Offenbach

Děti poznají hudbu, která má odlehčený charakter, přesto má své místo v hudbě zvané „vážná“.

Skřítci Šíma a Lupi seznamují v sezóně 2016–2017 publikum se čtyřmi Múzami reprezentujícími čtyři témata. Dramaturgicky se koncerty tedy neomezují na díla vybraného skladatele, ale vždy zazní pestrý výběr hudebních kusů v leckdy překvapivých souvislostech. Koncerty jsou určeny především dětem od tří do jedenácti let.

neděle 26. února 2017 v 19.30 hodin – Dvořákova síň Rudolfina
A – Orchestrální cyklus PKF – Prague Philharmonia
A7 / Mezi Rýnem a Seinou

PKF – Prague Philharmonia
Paul Meyer — dirigent a klarinet
Stanislav Svoboda — viola

Gabriel Fauré: Pelléas et Mélisande, suita op. 80
Max Bruch: Koncert pro violu, klarinet a orchestr e moll, op. 88
Gabriel Fauré: Masques et bergamasques, suita op. 112
Francis Poulenc: Sinfonietta, FP 141

Jeden z předních světových klarinetistů Paul Meyer patří rovněž k respektovaným dirigentům. V této dvojroli přednese program symbolicky rozkročený mezi německou částí Rýna a pařížskou Seinou.

Orchestrální cyklus orchestru PKF – Prague Philharmonia nesoucí písmeno A nabízí v sezóně 2016–2017 deset výjimečných večerů (označených A1 až A10) s hudbou v křišťálově čisté a jiskrně vášnivé intepretaci. Dramaturgické linky cyklu A nasměrovalo dvojí významné výročí Wolfganga Amadea Mozarta (dvě stě šedesát let od narození v roce 2016) a Johannese Brahmse (sto dvacet let od úmrtí, v roce 2017), repertoár doplňují také díla soudobých tvůrců jako Frigyese Hidase či Jiřího Kadeřábka. Orchestr vedle šéfdirigenta Emmanuela Villauma povede Jakub Hrůša, Keri-Lyn Wilson, Milan Turković a také zakladatel orchestru – Jiří Bělohlávek.

www.pkf.cz