Sbor Notre Dame z Týnského chrámu v Praze na návštěvě ve Florencii

Rád bych se s vámi podělil o vskutku povzbudivé a radostné (nejen) hudební zážitky, když jsem se mohl začátkem května tohoto roku spoluúčastnit zájezdu pěveckého sboru Notre Dame, který působí v chrámu Matky Boží před Týnem v Praze, do Florencie, Sieny a Bologni.

Týdenní pobyt v Toskáně byl vskutku vzrušující a nezapomenutelný. Srdečné přijetí u našich hostitelů v klášteře florentských karmelitek bylo vskutku srdečné a velmi milé.V neděli 3. května sbor Notre Dame doprovodil nedělní farní bohoslužbu v monumentálním chrámu Santa Maria Novella a svým nasazením a nadšeným zpěvem doslova dojal mnohé přítomné místní farníky. Impozantní fresky Domenica Ghirlandaia z roku 1485 a další skvosty italské renesance byly nečekaně unikátním pozadím vznešené liturgie, ke které přispěl nemalým dílem i český sbor. Večer pak sbor pod vedením PhDr. Leony Salákové PhD. doprovodil ještě liturgii v poutní bazilice Santissima Annunziata, kde je uchováváno florentské palladium (ochranný obraz města). Kostel založený řádem servitů se nachází na nejstarším čistě renesančním náměstí na světě a večerní bohoslužba byla díky sboru Notre Dame opět díkuvzdáním a oslavou Trojjediného Boha par excellence.V pondělí 4. května pak mohl sbor přispět svým dílem k prohloubení liturgie v prastarém Battistero di San Giovanni u florentského dómu, kde byl opět vřele přijat a místní kněz velmi srdečně zavzpomínal nejen na svůj pobyt v Praze.

Po úterní návštěvě přenádherné Sieny a středověkého města San Gimignano přišel jeden z hudebních vrcholů pobytu ve Florencii, kterým byl středeční (6. května) samostatný benefiční koncert týnského sboru Notre Dame v Chiesa del Fuligno ve Florencii. V nádherném interiéru původně kostela zazněl veskrze působivý průřez repertoárem sboru. Zazněly skladby například Jacoba Caspara Kerlla (Ave Regina coelorum), Jana Zacha (Salve Regina), Zdeňka Lukáše (Hostias), Gordona Younga (Aleluja), ale také úpravy lidových písní od Miroslava Raichla či Otmara Máchy. Přes pozdní hodinu bylo patrné velké zaujetí a snaha všech členů sboru o precizní provedení, což bylo odměněno vřelým potleskem plného kostela. Gratuluji!Krásný a v mnohém obohacující pobyt ve Florencii jsme ukončili v pátek (8. května), kdy jsme se přesunuli do kláštera servitů nad Bologní. Po odpolední prohlídce města následoval večerní koncert v kostele San Sigismondo, kde sbor vystoupil na společném koncertu s tamějším studentským univerzitním sborem pod vedením Stefana Parmeggianiho.Týnský sbor však zcela předčil a zastínil místní univerzitní scholu a to rozdílem několika tříd. Obdivuhodné zaujetí a radost ze zpěvu, která čišela ze všech členů pražského sboru, byla vzhledem k pozdní večerní hodině obdivuhodná a dlouhý potlesk jasně dokázal, že se Italům nejen česká hudba líbí.Musím na tomto místě ocenit sbormistryni Leonu Salákovou s jakým entuziasmem a precizností přistupuje k práci s tolika lidmi. Za těch již více než deset let, kdy založila a vede sbor Notre Dame, prošel soubor velký kus cesty a stal se prvotřídním klenotem pražských chrámových sborů, což dokládají i soutěže, na kterých sbírá nejeden vavřín. Gratuluji a přeji vše dobré celému sboru, který můžete pravidelně slyšet při slavnostních bohoslužbách nejen v Týnském chrámu v Praze (tento týden například ve středu 13. května v 18 hod nebo v rámci projektu Noci kostelů 29. května).

Ostatně není právě hudba a zpěv, který prýští ze srdce člověka oslavou Boha, který to, co stvořil, stvořil jako dobré. (srov. Gen 1)

www.sbornotredame.cz

I váš text rádi v této rubrice uveřejníme. Naše adresa: [email protected]
Foto autor

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]