Smetanova Litomyšl nabídne sedm oper

Letošní padesátý šestý ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl nabídne dosud nejvyšší počet operních představení ve své historii. Některé budou uvedeny v české premiéře, další jsou k vidění jen výjimečně. Novinářům to dnes řekl dramaturg přehlídky Vojtěch Stříteský.Dosud nikdy jsme nenabízeli v jednom ročníku sedm operních titulů. To je skutečně velmi výjimečná událost a máme z ní radost o to větší, že budou prezentována ústřední témata Roku české hudby,” uvedl Stříteský.

Na objednávku festivalu nastuduje Národní divadlo moravskoslezské Ostrava nejméně hranou operu Bedřicha Smetany Čertova stěna. Opera Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky bude uvedena v nastudování režiséra Ondřeje Havelky teprve v březnu v Národním divadle v Praze. Diváci budou moci navštívit dokumentární komorní operu Aleše Březiny Toufar o takzvaném čihošťském zázraku a osudu jedné z obětí komunistického režimu kněze Josefa Toufara. Z tradičních děl bude na programu Rusalka Antonína Dvořáka, Figarova svatba Wolfganga Amadea Mozarta, Bludný Holanďan Richarda Wagnera a v novodobé premiéře opera Armida Giuseppe Scarlattiho.

Celkem letos Smetanova Litomyšl uvede během dvaceti pěti dnů třicet čtyři představení. V programu je například společné vystoupení mezzosopranistky Dagmar Peckové a tenoristy Štefana Margity nazvané Začínáme končit, koncert souborů Cigánski Diabli a Barocco sempre giovane pod názvem Gypsy Baroque, rekonstrukce původních Lukášových pašijí Johanna Sebastiana Bacha a Carla Orffa nebo oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Kompletní program je zveřejněn na stránkách Smetanovy Litomyšle.

Festival se uskuteční od 13. června do 6. července. Hlavním dějištěm bude zámek v Litomyšli a další objekty ve městě. „Kromě druhého nádvoří budeme moci hrát i v piaristickém kostele, v zámecké jízdárně a v zámeckém amfiteátru. Je radostí dramaturgie rozehrát celé zámecké návrší, a festival by proto měl být velmi slavnostní,” řekl ředitel festivalu Jan Pikna. Další koncerty jsou naplánované do přírodního divadla u zámku v Nových Hradech u Litomyšle, do kulturního centra Fabrika ve Svitavách a do klášterních zahrad v Chrudimi.

Pořadatelé letos počítají s rozpočtem třicet milionů korun. Výnos ze vstupného se odhaduje na deset milionů korun, po jednom a půl milionu korun přispějí Pardubický kraj a město Litomyšl, další náklady by měla pokrýt dotace Ministerstva kultury, příspěvky sponzorů a rezerva z loňského roku.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]