Smetanova Litomyšl představila svůj letošní program, operní část zahrnuje novinky z Ostravy a Brna

Program 59. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl od 16. června do 6. července nabídne klasiku, operu, jazz i cikánskou hudbu. V letošním programu je řada známých jmen včetně Adama Plachetky, Dagmar Peckové nebo Iva Kahánka a také soubory všech tří národních divadel. Ze zahraničních umělců se představí například violoncellista Julian Steckel, sopranistka Valentina Naforniță  nebo tenorista Park Sung Kyu. O programu dnes informoval umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Smetanova Litomyšl – ilustrační foto (zdroj FB festivalu)

Dvě desítky festivalových dnů nabídnou šestatřicet programů. “Chceme festival držet jako místo, kde bude mít návštěvník jistotu, že se setká s českými díly, která se stala světovými,” uvedl prezident festivalu a dlouhodobý člen správní rady Pavel Kysilka.

Festival zahájí na zámeckém nádvoří 16. června koncert České filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova, přednese hudbu Smetany a Čajkovského a Brahmsův houslový koncert s Josefem Špačkem. Tradiční Velké finále pak 6. července nabídne výběr slavných operních sborových scén v podání Sboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno a Pěveckého sboru Masarykovy univerzity Brno za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Mezi operními tituly budí pozornost Národní divadlo moravskoslezské s novými inscenacemi Smetanova Tajemství v nastudování tandemu Tomáš Studený a Jakub Klecker a Rossiniho opery v originálním českém přebásnění Jaromíra Nohavici Lazebník sevillský!!!, v režii Ondřeje Havelky a pod taktovkou Marka Ivanoviće. Brněnské Národní divadlo uvede novou Ponchielliho Giocondu v nastudování dirigenta Jaroslava Kyzlinka a režiséra Tomáše Pilaře a také Nedbalovu Polskou krev. Pražské Národní divadlo přiveze současnou inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka, baletní soubor první scény nabídne Vaculíkova Valmonta.

Dětská opera Praha ohlašuje operní představení pro děti od osmi let na motivy nejznámější pohádkové opery Antonína Dvořáka Rusalka, nazvané Rusalenka, z dílny Jiřiny Markové-Krystlíkové. V Nových Hradech u Litomyšle letos festival připraví serenatu Georga Friedricha Händela Aci, Galatea e Polifemo.

Festival letos zprostředkovaně představí další operní dům, tentokrát Vídeňskou státní operu, v operních áriích a ansámblech se sólisty Valentinou Nafornitou, Rachel Frenkel a Adamem Plachetkou.

Orchestrální tvorbě budou na letošním ročníku dominovat Filharmonie Brno pod vedením Tomáše Netopila s Mahlerovou Symfonií č. 1 Titan a Česká Sinfonietta s Radkem Baborákem, která provede Berliozovu Fantastickou symfonii. Stočlenný Budapešťský cikánský symfonický orchestr se představí v pořadu parafrází děl klasických autorů.

Široce zastoupena bude vokálně-instrumentální tvorba. Například ke třístému výročí Jana Václava Stamice bude uvedena jeho Missa Solemnis. Originální verze i ozvěny jazzu, swingu a ragtime zazní v Koncertu na přání s Vojtěchem Dykem, dívčím triem The Puppini Sisters a B-Side Bandem. V koncertu Hommage à Jazz se představí trumpetista Arturo Sandoval. Na návštěvníky čeká také doprovodný program.

Loňský festival Smetanova Litomyšl skončil s přebytkem dva miliony korun. Návštěvnost překročila 26 tisíc diváků a výnos ze vstupného dosáhl zatím rekordní částky 14,3 milionu korun. Letošní ročník počítá s vyrovnaným rozpočtem 36 milionů korun. Zhruba 40 procent příjmů tvoří výnos ze vstupného, dotace asi 27 procent, důležité jsou také dary mecenášů a partnerů festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat