Novinky v programu Vltavy

Štrbské Pleso (zdroj commons.wikimedia.org)
Štrbské Pleso (zdroj commons.wikimedia.org)

Československý týden na Vltavě

Již několik let věnuje stanice Vltava po dobu jednoho podzimního týdne zvýšenou pozornost slovenské kultuře. Vloni jsme pro tuto příležitost vybrali týden, ve kterém zároveň slavíme vznik prvního samostatného státu Čechů a Slováků v novodobých dějinách. A stejný čas jsme zvolili i letos. V týdnu od 24. do 30. října vám nabídneme řadu slovenských hudebních, literárních i dramatických děl. Slovenskou tématikou se budou zabývat i naše publicistické řady a kulturní zpravodajství.

Klasická hudba
Speciální program v týdnu od 24. do 30. října nabídne například přímý přenos z bratislavského prostoru pro současnou kulturu A4, kde se vpředvečer českého státního svátku koná koncert k sedmdesátinám významného slovenského konceptuálního umělce Milana Adamčiaka nazvaný Terapia „A“. Koncertní přenos bude sestaven z nových elektroakustických děl slovenských a českých autorů, oslovených aktuálně pro tuto příležitost.

V pondělí 24. října bude hostem Telefonotéky slovenský skladatel Daniel Matej, spoluzakladatel souboru Požoň sentimentál a zakladatel a hlavní redaktor relace Štúdio novej hudby Rádia Ragtime. Během týdne dostanou samozřejmě prostor ve vysílání také Symfonický orchestr Českého rozhlasu se slovenským šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem, Slovenská filharmonie se svým někdejším častým hostem Zdeňkem Košlerem, Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala, významní slovenští operní pěvci a další interpreti. Hudba rovněž výrazně doprovodí publicistický pořad Straty a nálezy v živote slovenských emigrantov, jemuž bude patřit sváteční dopoledne.

A slovenský přesah má i vltavský sobotní večer 29. října, tentokrát ne ryze operní, ale divadelně-hudební. Radúz a Mahulena, to je slovenská pohádka, kterou skvělým způsobem zpracoval Julius Zeyer a kterou stejně nádhernou scénickou hudbou doprovodil mladý Josef Suk. Dílo zazní kompletně v nahrávce s Marií Glázrovou, Václavem Voskou, Zdeňkem Štěpánkem, Leopoldou Dostálovou, Danou Medřickou a dalšími herci a s Pražskými symfoniky a dirigentem Václavem Smetáčkem.

 

Čajovna
Petr Dorůžka nabídne v pondělní Čajovně přehled toho nejlepšího ze slovenské hudby, včetně tria Longital, belgicko-slovenské skupiny Mec Yek i slovenských melodií v podání Ivy Bittové a Mucha Kvartetu z alba Slovenské Spevy. Čajovna Ondřeje Bezra v úterý představí album Nové poschodia kapely Živé kvety. Rozhovor se skupinou Longital nejen o jejich novém albu, ale i o dalších novinkách vydavatelství Slnko records přinese Čajovna Aleše Opekara ve čtvrtek 27. října.

program:
Hudební galerie 26. října ve 12:15
Hraje Národní symfonický orchestr RAI se slovenským dirigentem Jurajem Valčuhou.

Vždy ve 20:00
25. října Hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu
27. října Koncert pro Milana Adamčiaka: Terapia „A“
29. října v 19:30 Julius Zeyer: Radúz a Mahulena

Hudební fórum: ve 23:15
26. října Hudební fórum z Bratislavy
27. října Eugen Suchoň: Serenáda pro smyčcový orchestr a Bohuslav Martinů: Koncert pro klavír a orchestr č. 3

Svět jiné hudby s Ivanou Radechovskou 21. 10. ve 22:30
Katarzia: nové album Agnostika

Čajovna vždy v 15:30
25. října Ondřej Bezr představuje album Nové poschodí slovenské skupiny Živé kvety
27. října Rozhovor se skupinou Longital a vzpomínka na začátky Bratislavské lyry v Hudebně Aleše Opekara

www.rozhlas.cz