Světová operní divadla: Monte Carlo

Monacké knížectví – symbol bohatství, rozjařených celebrit na soukromých jachtách a Velké ceny Monaka ve Formuli 1. Ale nejen toho. Toto městské knížectví, ležící na území Francie, má operní divadlo, které pro ně stavěl – stejně jako pro Paříž – věhlasný Charles Garnier. Avšak pokud budete v Monte Carlu hledat stejně monumentální budovu, jaká stojí na náměstí Opera v Paříži, nenajdete ji. Budova, stojící na Place du Casino, není divadlem, ale kasinem s divadelním sálem.

Bílá budova svojí zářivou fasádou přitahuje pohled už zdaleka. Nejenom bílou barvou, ale také arkýři s ochozy a sousošími Tance a Zpěvu. Výzdoba interiérů je tak bohatá, že nemá v žádném historickém divadle na světě obdoby. Hlediště je čtyřúhelníkové se zaoblenými rohy. Po jedné straně jsou arkýře se vchody do parteru, zdobené závěsy, po druhé straně hlediště pak velká, stejnými závěsy zdobená, v totožných proporcích zrcadlově umístěná francouzská okna. Podlaha parteru nezvykle prudce stoupá, takže všechny řady v přízemí mají nerušený výhled na jeviště. Strop hlediště je rozdělen na čtyři části a vyzdoben malbami Hudby, Komedie, Zpěvu a Tance. Každá z těchto nástěnných maleb je od jiného autora.


Divadlo bylo otevřeno 25. ledna 1879 za účasti samotného Garniera. Garnier si divadla v Monte Carlu velmi cenil a tak nesl velice těžce pozdější úpravu architeka Schmidta, který vysunul knížecí lóži před ostatní a opatřil ji baldachýnem. Poté, co se Garnier dozvěděl o zásahu do své výtvarné koncepce, projevilo se to náhlým zhoršením jeho zdravotního stavu. Brzy na to zemřel.

Zadní strana budovy s vchodem do kasina

Hlediště má kapcitu 648 míst, šířka jeviště je 10 metrů. Divadlo nemá stálý soubor, hostují v něm věhlasné operní soubory z celého světa se světoznámými sólisty. V době první světové války bylo divadlo v Monte Carlu jako jediné schopné připravit premiéru Pucciniho opery La rondine. Takže tato opera měla svojí světovou premiéru právě zde. V tomhle divadle také nastartoval svoji mezinárodní kariéru Enrico Caruso. Velmi významnou úlohu hrála tato budova i v historii baletu. V tomto divadle se zformovala baletní skupina René Bluma Balets de l’Ópera de Monte Carlo, která vznikla po Ďagilevově smrti. Tato baletní skupina a skupina s názvem L’Ópera Russe á Paris se v roce 1932 spojily a vznikla věhlasná Ballet Russe de Monte Carlo.

www.opera.mc

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments