The International Opera Awards: šanci má i Bělohlávkův Dalibor

Zatímco filmoví Oscaři už byli rozdáni (a sopranistka Sumi Jo s nominovanou písní Davida Langa Simple Song z filmu Mládí se na ceremoniálu toho svého bohužel nedočkala), ti operní své nominace oznámili teprve nyní. Porota Mezinárodních operních cen, vedená renomovaným hudebním publicistou Johnem Allisonem, se v celé řadě oceňovaných kategorií shodla na jménech jedinců či institucí, jejichž zkrácený seznam zveřejňujeme níže. Nás může opět těšit, že i tentokrát zde mají čeští umělci své zastoupení: vedle nominace CD Bryana Hymela Héroique v kategorii Nejlepší operní recitál, na němž se podílela PKF-Prague Philharmonia a dirigent Emmanuel Villaume, nalezneme v kategorii Nejlepší operní nahrávka mezi ostatními pozoruhodnými adepty i živý záznam Smetanova Dalibora, pořízený firmou Onyx na jaře loňského roku v londýnské Barbican Hall s Richardem Samkem, Danou Burešovou, Ivanem Kusnjerem a dalšími. BBC Symphony Orchestra řídil Jiří Bělohlávek, jehož smetanovské sestavě můžeme držet palce až do 15. května 2016, kdy letošní The International Opera Awards rovněž v Londýně vyhlásí jména vítězů.

Bedřich Smetana: Dalibor - Barbican Hall Londýn 2015 (foto archiv)
Bedřich Smetana: Dalibor – Barbican Hall Londýn 2015 (foto archiv)


Nejlepší operní nahrávka na CD

Brett Dean: Bliss, ABC Classics
Donizetti: Les Martyrs, Opera Rara
Händel: Partenope, Erato
Nielsen: Maskarade, Dacapo
Smetana: Dalibor, Onyx
Verdi: Aida, Warner

Nejlepší operní recitál na CD
Diana Damrau: Fiamma del Belcanto, Warner
Ann Hallenberg: Agrippina, DHM
Bryan Hymel: Héroique, Warner
Christiane Karg: Scene!, Berlin Classics
Matthew Rose: Arias for Benucci, Hyperion
Sonya Yoncheva: Paris, Mon Amour, Sony

Nejlepší operní záznam na DVD
Puccini: Manon Lescaut (The Royal Opera), Sony
Rameau: Les Indes galantes (Les Talens Lyriques), Alpha
Rimsky-Korsakov: Carská nevěsta (Staatsoper Berlin), Bel Air
Strauss: Der Rosenkavalier (Glyndebourne), Opus Arte
Szymanowski: Król Roger (The Royal Opera), Opus Arte
Wagner: Tannhäuser (Bayreuth Festival), Opus Arte

Nejlepší dirigent
René Jacobs
Vladimir Jurowski
Gianandrea Noseda
Carlo Rizzi
Christian Thielemann
Mark Wigglesworth

Nejlepší režisér
Kasper Holten
Damiano Michieletto
Katie Mitchell
Laurent Pelly
David Pountney
Mariusz Treliński

Nejlepší pěvkyně
Anna Bonitatibus
Mariella Devia
Rosa Feola
Christine Goerke
Evelyn Herlitzius
Anna Netrebko

Nejlepší pěvec
Javier Camarena
Anthony Roth Costanzo
Stéphane Degout
Igor Golovatenko
Gregory Kunde
Henry Waddington

Nejlepší operní inscenace
Bellini: I puritani, Welsh National Opera
Berg: Wozzeck, Lyric Opera of Chicago
Britten: Peter Grimes, Theater an der Wien
Halévy: La Juive, Opera Vlaanderen
Handel: Saul, Glyndebourne
Mascagni/Leoncavallo: Cavalleria rusticana/Pagliacci, Velikonoční festival Salcburk

Nejlepší operní divadlo
Deutsche Oper Berlin
Dutch National Opera
Opera Philadelphia
Polish National Opera
Theater an der Wien
Welsh National Opera

Kompletní seznam nominací naleznete zde: www.operaawards.org

Související články


Napsat komentář