Toronští symfonikové na Pražském jaru vzpomínají na českou dirigentskou legendu Karla Ančerla

Dva koncerty Torontského symfonického orchestru, které se konají dnes a v sobotu v rámci hudebního festivalu Pražské jaro, jsou poděkováním Karlu Ančerlovi. Uznávaný český dirigent po své emigraci působil jako šéfdirigent u Torontských symfoniků čtyři sezony a výrazně přispěl ke skutečnosti, že dnes toto těleso patří k severoamerické špičce.

Karel Ančerl (foto archiv ND Praha)

“Karel orchestru přinesl intenzitu a hluboké vztahy s hudebníky i skladateli. Byl pro Toronto velkým přínosem,” uvedl dnes v Praze dirigent Torontského symfonického orchestru Peter Oundjian. “Všichni ho respektovali a on se zajímal o vývoj mladých hudebníků,” dodal.

Čtyřleté působení Karla Ančerla u orchestru z dnešních Torontských symfoniků pamatuje pouze Terry Hollowach. “Zapůsobil na mě hřejivostí zvuku a elegantním projevem,” zavzpomínal houslista. Kanadský hudební publicista William Littler podotkl, že Ančerl zcela změnil charakter torontského orchestru a pozvedl jeho úroveň. “Hudebníci na něj nedali dopustit,” konstatoval.

V dnešním programu Torontského symfonického orchestru je zařazena Karnevalová předehra Oskara Moravce, Houslový koncert D dur Johannese Brahmse a Symfonie č. 7 d moll Antonína Dvořáka. V Brahmsově houslovém koncertu předvede své mistrovství fenomenální ruský houslista Maxim Vengerov, jenž se na česká pódia vrací po dlouhých osmnácti letech.

Na sobotním pražském koncertu pak Torontský symfonický orchestr nabídne předehru k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Klavírní koncert a moll Roberta Schumanna s kanadským klavíristou Janem Lisieckým a Koncert pro orchestr Bély Bartóka. “V Schumannovi cítím důležitost propojení sólisty s orchestrem,” uvedl mladý klavírista, který se v Praze představil před dvěma lety na festivalu Dvořákova Praha.

“Snad mám to štěstí, že mi nechybí talent, zásadní je ale zapálení pro věc a tvrdá práce,” podotkl ke své kariéře Lisiecký, který svým provedením Schumannova Klavírního koncertu a moll poprvé uchvátil publikum v roce 2013, když debutoval na festivalu BBC Proms.

Jan Lisiecki na tiskové konferenci Pražského jara 2017 (zdroj Pražské jaro / foto Petra Hajská)

Torontský symfonický orchestr je znám svou dlouholetou podporou soudobých skladatelů nejen z Kanady. Jejich díla pravidelně zařazuje do abonentních koncertů a se stejnou vizí orchestr založil festival nové tvorby New Creations Festival. V tomto duchu je koncipováno i jejich hostování na Pražském jaru, jež otevírá již zmíněná Karnevalová předehra Oskara Moravce, rodáka ze Světlé nad Sázavou, který z obav ze vzrůstající moci nacistů v roce 1937 z Československa emigroval a natrvalo se usadil v Torontu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat