Turecká národní filharmonie mládeže v koncertním cyklu Musica Orbis

Špičkový mládežnický orchestr z Turecka přijíždí poprvé do České republiky. 14. srpna koncertuje v Praze v rámci koncertního cyklu Musica Orbis.

Stovka nadaných mladých hudebníků vybraných na konzervatořích po celém Turecku tvoří orchestr Turecké národní filharmonie mládeže, který se poprvé představí v České republice 14. srpna ve Smetanově síni Obecního domu. Od roku 2008, kdy tento špičkový orchestr podnikl svoje první mezinárodní turné, byli posluchači svědky virtuozity a nakažlivého entuziasmu těchto mladých hudebníků. Do Prahy přiváží repertoár plný pozitivní energie. Pod taktovkou dirigenta Cema Mansura zazní Dvořákovy Slovanské tance, Debussyho Ibéria a Stravinského Petruška. Program by nebyl úplný bez připomenutí turecké hudební tvorby. Mladí hudebníci zahrají barvitě instrumentovanou taneční rapsodii skladatele Erkina.Turecký mládežnický filharmonický orchestr již od prvních turné sklízí úspěchy a na koncertních pódiích se setkává se slavnými umělci. Klavíristé Murray Perahia a Alice Sara-Ott, houslisté Salvatore Accardo, Shlomo Mintz, Kristóf Baráti a violoncellistka Natalia Gutman – to jsou jen někteří ze slavných sólistů, které již orchestr během své krátké existence doprovázel v prestižních evropských koncertních sálech, jako je například Konzerthaus ve Vídni či v Berlíně, Sala Santa Cecilia v Římě, Auditorium v Miláně, Brucknerhaus v Linci, Philharmonie v Essenu či Teatro Filarmonico ve Veroně. V létě 2014 působil orchestr na festivalu v sicilské Taormině, kde se, mimo vlastních symfonických koncertů, podílel na provádění Pucciniho opery Tosca. V lednu 2015 mladí hráči získali další operní zkušenosti v inscenaci Bohémy téhož skladatele v Královské opeře v Londýně.

Dirigent Cem Mansur má za sebou bohatou koncertní činnost. Hudbu vystudoval v Londýně a na různých mistrovských kurzech, například v Los Angeles Philharmonic Institute pod vedením Leonarda Bernsteina. Je také prezidentem Ipswich Choral Society, druhé nejstarší instituce svého druhu v Anglii. Byl dirigentem Istanbulské státní opery, hlavním dirigentem City of Oxford Orchestra a vedl istanbulský komorní orchestr Akbank Oda Orkestrası. Jako hostující dirigent spolupracoval s orchestry a operními scénami po celém světě. Na pozvání Valerije Gergijeva byl častým hostem Mariinského divadla v Petrohradě. Cem Mansur dirigoval světovou premiéru skladby Veni Creator Arvo Pärta a s Helsinskými filharmoniky provedl evropskou premiéru jeho 4. symfonie. V roce 2007 založil za podpory Sabancı Foundation orchestr turecké filharmonie mládeže (Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası), se kterým sklízí úspěchy po světě.

Dirigent Cem Mansur ke své návštěvě Prahy a k programu říká: „Nynější návštěva Prahy s mladými muzikanty je pro mne splněným snem! Projekt přesahuje rámec pouhé hudby. Jsem přesvědčen, že hudba je největším společným jmenovatelem, jenž drží všechny lidi pohromadě, a proto jsme učinili její sociální funkci nedílnou součástí naší práce. Každý rok, když pro orchestr vybírám repertoár, snažím se zahrnout různé styly, abych našim hudebníkům zprostředkoval co nejrozmanitější zkušenosti. Při výběru programu na tento koncert jsme měli šťastnou ruku. Rámují jej dvě velká orchestrální díla dvacátého století a jeho jednotícím tématem jsou svátky a slavnosti. Díla českých a tureckých skladatelů jsou rovněž v souladu s tanečním duchem tohoto koncertu.“

Zajímavostí večera bude skladba tureckého skladatele Ulvi Cemala Erkina. „Jeho taneční rapsodie Köçekçe je tureckými orchestry často hrávána právě jako vizitka naší země,“ říká dirigent Mansur a zároveň ujišťuje posluchače, že „program překypuje pozitivní energií.“

Velice se těšíme na vystoupení v jednom z velkých chrámů umění. Vysvětlím mladým hudebníkům, že Praha není jen tak nějaké hlavní město – bylo to místo, kde byl Mozart milován a pochopen! Již to samo o sobě dává naší návštěvě zvláštní náboj,“ dodává dirigent Cem Mansur.

Koncertní agentura The Prague Concert Co. představuje posluchačům zahraniční amatérské hudební soubory již více než dvacet let, ale poslední tři roky ty nejzajímavější z nich soustředila pod křídla cyklu Musica Orbis. Společným jmenovatelem všech koncertů je i přes mladý věk interpretů vysoká hráčská úroveň, velké nasazení hráčů, nadšení z hudby a pochopitelně pestrý program. Šest koncertů vynikajících hudebních těles je zařazeno do cyklu Musica Orbis 2015. Poslední dva koncerty cyklu proběhnou v srpnu ve Smetanově síni Obecního domu. Závěr cyklu již nebude patřit studentskému souboru, ale jako bonus byl do cyklu zařazen norský host – Ústřední hudba norských vojenských sil (27. srpna).

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]