Týden s hudbou (186)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
V pátek 25. listopadu se v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě uskuteční premiéra nové inscenace baletu Giselle Adolpha Charlese Adama. Titul, který se řadí k nejpůvabnějším a nejstarším dílům klasické baletní školy, bude uveden v choreografii a režii Rafaela Avnikjana. Hudebního nastudování se ujal Dušan Štefánek. Recenzi najdete v následujících dnech na Opeře Plus.

A. Ch. Adam: Giselle - SND zkouška 2016 (foto © Peter Brenkus)
A. Ch. Adam: Giselle – SND zkouška 2016 (foto © Peter Brenkus)

 

Praha
Druhý večer Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného nabídne koncert Martina Kasíka, vítěze klavírní soutěže Pražského jara 1998. S programem z děl Janáčka, Rachmaninova a Musorgského vystoupí v úterý 22. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina. Na čtvrtek 24. listopadu je pak ohlášen koncert ruské klavíristky Olgy Scheps, jejíž talent objevil Alfred Brendel, do pražského Rudolfina přijede s Chopinem a Prokofjevem. A konečně v sobotu 26 listopadu festival uzavře ve Smetanově síni Obecního domu uznávaný britský klavírista András Schiff, na programu je Haydn, Mozart, Beethoven a Schubert. Recenze najdete na našem portále.

V úterý 22. listopadu se ve Smetanově síni Obecního domu představí velšský basbarytonista Bryn Terfel. Za doprovodu PKF – Prague Philharmonia, spoluúčasti Pražského filharmonického sboru a dirigenta Garetha Jonese nabídne ve Smetanově síni árie ze svých nejslavnějších operních rolí. Bryn Terfel přijíždí na pozvání agentury Nachtigall Artists, z koncertu přineseme recenzi.

Bryn Terfel (foto archiv)
Bryn Terfel (foto archiv)

Symfonický orchestr Českého rozhlasu ve středu 23. listopadu spojí ve Foru Karlín svůj um s alternativní kapelou Tata Bojs. Pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera připravili program, nazvaný SOČR uvádí: Tata Bojs aneb Nechte oblek doma. Návštěvníci v premiéře uslyší originální aranže nejznámějších písní kapely z alb A/B, Futuretro nebo Kluci kde ste…? Hosty večera budou Klára Nemravová a uskupení Clarinet Factory.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude ve středu 23. a ve čtvrtek 24. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu hostit dvě významné osobnosti slovenské hudební scény. Spolu s dirigentem Ondrejem Lenárdem vystoupí houslový virtuóz Milan Paľa. Ten zahraje Bartókův Houslový koncert č. 1, jemuž bude předcházet Straussova symfonická báseň Enšpíglova šibalství, druhá polovina koncertu pak bude patřit Čajkovského Patetické.

Milan Paľa (foto © 2015 Julian Veverica)
Milan Paľa (foto © 2015 Julian Veverica)

Pražská konzervatoř uvede ve čtvrtek 24. listopadu ve spolupráci s Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách v Koncertním sále Pražské konzervatoře koncert Kultura v srdci Prahy. Protagonisty večera budou Belfiato Quintet, Lubomír Brabec (kytara) a Libor Suchý (klarinet).

 

Regiony
Ve středu 23. a ve čtvrtek 24. listopadu se v Janáčkově divadle v Brně odehraje program nazvaný Z Kytice a Aladina, který propojí klavírní koncert s mužským sborem Bohuslava Martinů. Zhudebnění erbenovské balady Svatební košile zazní spolu s Busoniho Koncertem C dur pro klavír a orchestr s mužským sborem, op. 39 v podání klavíristy Kirilla Gersteina. V tomto vzácně uváděném díle se sólista a orchestr spojí s mužským sborem, přednášejícím zhudebněné verše z Oehlenschlägerova dramatu Aladin. Filharmonii Brno povede Jiří Rožeň, Český filharmonický sbor Brno vystoupí pod vedením sbormistra Petra Fialy. Jako sólisté se představí Adriana Kohútková, Peter Berger a Jozef Benci.

Kirill Gerstein (foto © Marco Borggreve)
Kirill Gerstein (foto © Marco Borggreve)

V sobotu 26. listopadu uvede Divadlo J. K. Tyla Plzeň na Nové scéně muzikál s hudbou Aleše Březiny na libreto Karla Steigerwalda, nazvaný Liduschka (Baarová). Režie se ujal Roman Meluzín, za dirigentským pultem se budou střídat Jiří Petrdlík a Dalibor Bárta. Původní český muzikál vznikl pro plzeňský muzikálový soubor, se snahou o jiný pohled na známou látku, vztah herečky Lídy Baarové a říšského ministra Josepha Goebbelse. Na Opeře Plus najdete recenzi.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Koncertní provedení opery Zoroastre Jeana-Philippe Rameaua uvedli v minulém týdnu v Theater an der Wien. S Rameauovým Zoroastrem přijel do rakouské metropole francouzský soubor Pygmalion – orchestr a sbor, založený roku 2006 dirigentem Raphaëlem Pichonem. Zde si můžete přečíst naši recenzi z tohoto představení.

Padesátý druhý ročník Bratislavských hudebních slavností byl zahájen 18. listopadu v bratislavské Redutě. Slovenská filharmonie pod taktovkou dirigenta Jamese Judda, s hostem Vadimem Repinem (housle) provedla mimo jiné Koncert pro housle a orchestr č. 1 a moll, op. 77 Dmitrije Šostakoviče. O den později zde pod vedením Semjona Byčkova vystoupil Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam a klavírista Emanuel Ax. Naše recenze najdete zde a zde.

Bratislavské hudobné slávnosti 2016: Otvárací koncert - Slovenská filharmónia, Vadim Repin, James Judd - Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava 2016 (foto © Jan F. Lukas)
Bratislavské hudobné slávnosti 2016: Otvárací koncert – Slovenská filharmónia, Vadim Repin, James Judd – Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava 2016 (foto © Jan F. Lukas)

 

Praha
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro příští rok zahájí koncertem, na němž tradičně zazní Smetanova Má vlast, tentokrát v podání Vídeňských filharmoniků pod vedením Daniela Barenboima. Program sedmdesátého druhého ročníku v minulém týdnu zveřejnilo vedení festivalu na tiskové konferenci. Představilo i nový vizuální styl, který v sobě prolíná postmodernu, barvy a motivy zpěvných ptáků s nástroji. Vizuály zpracovali grafici ze studia Dynamo Design, kteří zakázku získali na základě konkurzu. Zde jsme informovali blíže.

Pražské jaro 2017 - nový vizuál (foto © Pražské jaro, Dynamo Design)
Pražské jaro 2017 – nový vizuál (foto © Pražské jaro, Dynamo Design)

Čtvrtý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného zahájil v sobotu americký pianista Garrick Ohlsson. Ve Dvořákově síni Rudolfina Ohlsson přednesl Beethovenovu Sonátu č. 24, Schubertovu Sonátu č. 20, svitu z baletu Čarodějná láska od Manuela de Fally a také výběr z Českých tanců Bedřicha Smetany.

Garrick Ohlsson - Festival Rudolfa Firkušného 19. 11. 2016 (foto © Pražské jaro – Zdeněk Chrapek)
Garrick Ohlsson – Festival Rudolfa Firkušného 19. 11. 2016 (foto © Pražské jaro – Zdeněk Chrapek)

 

Regiony
Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro se od příštího ročníku opět rozšíří, bude se konat v deseti městech a obcích. Vyvolal to mimo jiné velký zájem o přehlídku, uvedl v minulém týdnu ředitel a dramaturg festivalu Josef Krečmer. Festival nabídne dvacet tři koncertů, operních a baletních představení. Slavnostní zahajovací koncert bude 5. března v Sukově síni domu hudby v Pardubicích, na něm vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem a houslistou Janem Mráčkem. Zde najdete podrobnější zprávu.

Ve středu 16. listopadu se uskutečnil poslední ze série šesti koncertů Hudební současnosti, unikátního festivalu zaměřeného na soudobou hudební i jinou uměleckou tvorbu. Koncert Freejazzového tria v sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě se stal závěrečnou událostí barvitého festivalového dění. Zde najdete naši recenzi.

Hudební současnost 2016: Závěrečný koncert HS „Freejazzové trio“ - sál Janáčkovy konzervatoře Ostrava 16.11.2016 (foto Hudební současnost)
Hudební současnost 2016: Závěrečný koncert HS „Freejazzové trio“ – sál Janáčkovy konzervatoře Ostrava 16. 11. 2016 (foto Hudební současnost)

Gruzínská klavíristka Khatija Buniatishvili vystoupila ve dnech 16., 17. a 18. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina společně s Českou filharmonií pod vedením Ondřeje Vrabce, který zastoupil zdravotně indisponovaného Jiřího Bělohlávka. Zazněla Beethovenova předehra Egmont, Schumannův Klavírní koncert a moll, op. 54, Dvořákova Symfonie č. 6 D dur, op. 60. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

Česká filharmonie - Khatija Buniatishvili - Praha 16.11.2016 (foto © Petra Hajská)
Česká filharmonie – Khatija Buniatishvili – Praha 16. 11. 2016 (foto © Petra Hajská)

Po šestileté přestávce se na jeviště plzeňského Divadla J. K. Tyla v sobotu vrátil baletní titul Labutí jezero. Choreograf a režisér Jiří Horák se držel klasické verze, částečně ale vytvořil vlastní choreografii. Titulní dvojroli Odetty a Odylie ztvárnila Jarmila Dycková, která ji tančila i při posledních dvou reprízách před šesti lety, kostýmy a scéna byly z dílny Aleše Valáška. Hudebního nastudování díla se ujal Jiří Štrunc.

Více než stovka divadel, divadelních souborů, knihoven a dalších kulturních institucí v celém Česku se v sobotu otevřela zájemcům o prohlídku jejich zákulisí. Lidé se při Noci divadel mohli podívat nejen do hereckých šaten, ale i řemeslných dílen, maskéren, kanceláří a zkušeben, mohli vidět i místa běžně veřejnosti nepřístupná. Program byl většinou zdarma nebo za snížené vstupné.

 

kalendářVýročí
23. listopadu uplyne sto let od úmrtí českého skladatele a dirigenta Eduarda Nápravníka (24. 8. 1839 – 23. 11. 1916). Jeho kariéra byla spjata především s Petrohradem. Jako dirigent carského divadla debutoval v roce 1864 nastudováním Mozartova Dona Giovanniho, ve svých třiceti letech byl pak jmenován prvním kapelníkem. Jeho působení se podle svědectví současníků stalo vrcholnou érou v hudebních dějinách carské opery. K osobnosti Eduarda Nápravníka se v příštích dnech vrátíme v zevrubném profilu.

Eduard Nápravník (zdroj mariinsky.ru)
Eduard Nápravník (zdroj mariinsky.ru)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat