Týden s hudbou (125)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
V sobotu 26. a v neděli 27. září obohatí repertoár Baletu Slovenského národního divadla Carmen à la Gypsy Devils, původní hudebně-taneční inscenace v umělecké koprodukci Baletu Slovenského národního divadla a Agentury Mystik. Španělský a cikánský temperament představí v choreografii Ladislava Cmoreja sólisté Baletu Slovenského národního divadla a tanečníci seskupení Credance. Nápad však pochází od Ernesta Šarköziho z orchestru Cigánski diabli. Carmen se ocitne na scéně Petra Janků a v kostýmech Simony Vachálkové. Carmen à la Gypsy Devils - Zuzana Čorejová – SND Bratislava (foto Mako Hindy)Koncerty, výstavy či přednášky nabídne nadcházející dvacátý druhý ročník Dnů české kultury na východním Slovensku. Jediný festival české kultury v zemi pod Tatrami začne v neděli a potrvá dva měsíce. Slovenskému publiku se představí mimo jiné Československý komorní orchestr, jakož i Československé komorní duo, které založili český houslista Pavel Burdych a slovenská pianistka Zuzana Berešová. Na programu je také koncert Státní filharmonie Košice. Jednotlivé akce v rámci festivalu se uskuteční v Košicích, kde žije početná česká komunita, a také v dalších městech na východním Slovensku.

Praha
V rámci komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia se uskuteční v pondělí 21. září 2015 v Českém muzeu hudby koncert Východ slunce nad Seinou. Na koncertu vystoupí Oto Reiprich (flétna), Jan Brabec (klarinet) a Václav Mácha (klavír). Zazní skladby Alberta Roussela, Pierra Sancana, Francise Poulenca, Clauda Debussyho, Camille Saint-Saënse či Maurice Ravela.

Festival Dvořákova Praha jde do svého závěru. Pondělní koncert v katedrále na Pražském hradě se koná jen deset dní poté, co osmdesátiny oslavil Arvo Pärt, který bývá označován za spirituálního minimalistu a který se stal několik let po sobě celosvětově nejhranějším žijícím autorem. Pocta tomuto tvůrci byla za spolupráce Symfonického orchestru Českého rozhlasu svěřena Estonskému filharmonickému komornímu sboru. Závěrečný koncert letošního ročníku Dvořákovy Prahy přinese ve středu Dvořákovu Symfonii Z Nového světa a Čajkovského Patetickou. Do čela České filharmonie se postaví světově uznávaný dirigent Semyon Bychkov.

Oratorium Svatý Václav, které složil Martin Kumžák, netradiční formou přiblíží život svatého Václava. Dílo přinese soudobou hudbu s recitací Vladimíra Javorského, zazpívají Michaela Šrůmová, Dasha a Jiří Brückler. Projektu se dále zúčastní soubor Collegium Marianum a Martinů Voices pod uměleckým vedením Lukáše Vasileka. Oratorium zazní ve středu 23. a ve čtvrtek 24. září v pražském Obecním domě. Libreto oratoria vychází ze svatováclavských legend, historických prací českých historiků a genia loci míst spjatých s Václavovým životem. Soudobá Kumžákova hudba se snaží vykreslit vnitřní rozpoložení postavy svatého Václava na pozadí legendárně-historického obrazu, zprostředkovaného vypravěčem, a vzájemného působení jeho dvou osudových žen, Drahomíry a Ludmily. Autor hudby a libreta Martin Kumžák se po oba večery představí i jako dirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Film Marguerite je inspirován skutečným osudem, výpravné kostýmní drama o vášni, která je postavena na jedné velké lži, natočil uznávaný francouzský režisér Xavier Giannoli. Příběh je volně inspirován osudy Američanky Florence Foster Jenkins, operní zpěvačky známé jako „královna kraválu“, která se ve čtyřicátých letech minulého století proslavila svým příšerným hlasem. V hlavní roli Marguerite ztvárnila Catherine Frot. Film byl vybrán do hlavní soutěže na festivalu v Benátkách. Dobové drama vzniklo za české koprodukční účasti a z velké části se natáčelo v českých lokacích, mimo jiné v prostorách Divadla na Vinohradech. Premiéra v českých kinech je naplánovaná na čtvrtek 24. září 2015. MargueriteKomorní orchestr Harmonia Praga (dříve Harmony Prague) pokračuje v cyklu koncertů Stylové večery na Novoměstské radnici. První podzimní koncert Hudba v rytmu tanga je naplánován na čtvrtek 24. září. Vystoupí na něm Jarmila Vlachová (akordeon), David Niederle (violoncello) a Miroslav Vilímec (housle). Program tvoří skladby Ástora Piazzolly, Bohuslava Martinů a Richarda Galliana. Umělecký vedoucí souboru Miroslav Vilímec posluchače v průběhu večera seznámí se skladateli a jejich díly.

Regiony
V druhém festivalovém týdnu nabídne Lípa Musicapondělí netradiční projekt O víře, naději a lásce aneb Královský nástroj tančí spojující hudbu a tanec, který se zabývá třemi základními atributy křesťanské tradice v moudrostech biblických a antických textů. Barokní varhanní skladby využívá Adéla Srncová pro vlastní choreografii s využitím prvků taneční improvizace. Královský nástroj rozehraje varhaník Jaroslav Tůma. Pro rodiště Jiřího Ignáce Františka Bibera byl v letošním roce vybrán program, který je věnován jeho skladatelskému odkazu – slavným Růžencovým sonátám. Vedle Biberova odkazu však páteční koncert nabídne i konfrontaci s tvorbou jeho současníků. Interpretace se ujme soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. V sobotu na festivalu koncertují Pete Cooper a Richard Bolton. Vystoupení tohoto dua bude založeno průřezově na posledních nahrávkách Angel′s Waltz a Turning Point, aktuálně do něj budou zařazeny ukázky irské muziky, anglické lidové hudby, amerického old-time a dalších melodií. Filharmonický dětský sbor z Drážďan pod vedením Guntera Bergera vystoupí na festivalu v neděli. V kostele Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově představí těleso širokou škálu svého pěveckého umění v průřezovém klasickém i lidovém programu.Musica FloreaHouslisté a smyčcová kvarteta letos měří síly v prestižní Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně. Tříkolové klání umělců do třiceti pěti let začalo v neděli ráno, potrvá do 25. září, a to v koncertním sále Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění, Divadle na Orlí a Besedním domě. Fakulta soutěž pořádá spolu s Nadací Leoše Janáčka. Na vítěze v obou kategoriích čeká odměna 100.000 korun. V soutěži se v pětiletém cyklu střídá celkem deset hráčských oborů. Příští rok se tak v Brně utkají hráči na lesní roh a tubu. Mladí houslisté musí v prvním kole zahrát jedno z Paganiniho capriccií a některou z předepsaných sonát Johanna Sebastiana Bacha. V dalším kole čekají na soutěžící skladby Leoše Janáčka a Wolfganga Amadea Mozarta a zvolená kompozice jakéhokoliv stylového období. Čtyři finalisté, kteří se utkají o nejvyšší metu soutěže, předvedou jeden houslový koncert s orchestrem. Vybrat si mohou ze skladeb Janáčka, Dvořáka a Martinů. Doprovodí je Filharmonie Brno, a to v pátek 25. září v Besedním domě. Kvartetní koncert se uskuteční na stejném pódiu o den dříve ve čtvrtek, v závěrečném kole je povinná Janáčkova skladba Listy důvěrné.

Představení Kouzelné flétny je první premiérou operního souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci v nové sezoně. Pod režijním vedením Luďka Golata a pod taktovkou dirigenta Františka Babického inscenaci nastudovali Tereza Mátlová, Barbora Řeřichová, Jaromír Nosek, Pavel Vančura, Ondřej Koplík, Michal Bragagnolo, Jakub Tolaš, Lukáš Bařák, Blanka Černá, Věra Poláchová či Lívia Obručník Vénosová. Autorem scény je Jaroslav Malina, kostýmy vytvořila Helena Anýžová. Premiéra se uskuteční v pátek 25. září.

Olomoucké kostely a chrámy rozezní od neděle koncerty duchovní hudby. Letošní ročník Podzimního festivalu duchovní hudby přinese pět koncertů, na kterých vystoupí domácí i evropští hudebníci. Obsadí postupně nejen dóm svatého Václava, ale i chrám svatého Mořice a prostory kostela svatého Michala i Panny Marie Sněžné. Festival potrvá do 10. října.

kalendář

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Vítězkou tradiční mezinárodní soutěže pianistů v anglickém Leedsu se stala mladá Ruska Anna Tcybuleva. Spolu s oceněním získala šek na 20.000 liber (739.000 Kč). V pondělí o tom informoval zpravodajský server BBC. Pětadvacetiletá virtuoska si v neděli získala porotu tím, jak zahrála Brahmsův Druhý klavírní koncert. Soutěž je určena hudebníkům do třiceti let věku. Někteří odborní kritici ale výkon mladé Rusky zpochybňují. Například Erica Worth z časopisu Pianist řekla, že její hře chyběla vroucnost a pokora, někdy prý dělala i chyby. Podobně Andrew Clements z deníku The Guardian je přesvědčen, že vítězství Tcybulevy u některých lidí vyvolalo rozpaky. Ruska Tcybuleva je teprve druhou ženskou vítězkou této soutěže, jejíž tradice začala v roce 1961 a která se na severu Anglie koná každé tři roky. Anna Tcybuleva
Praha

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájil koncerty 16. a 17. září svou osmdesátou první sezonu. Šéfdirigentského žezla se ujal Fin Pietari Inkinen. Spolu s ním vystoupil na pódiu Smetanovy síně houslový virtuóz Pavel Šporcl. Koncerty byly kombinací finského a českého repertoáru, stěžejním bodem programu byla Dvořákova Novosvětská. Úvod večera patřil české premiéře orchestrální skladby LA Variations Esa-Pekky Salonena z roku 1996. Dílo předznamená dlouhodobé směřování pražských symfoniků, kteří se na severský repertoár pod Inkinenovým vedením zaměří. První polovinu doplnil Koncert pro housle a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů z roku 1933.

V Česku vzniká nadační fond, který by měl pomáhat tanečníkům po skončení jejich aktivní kariéry. Zakládají ho dvě profesní sdružení, která se věnují umělcům z oblasti klasického baletu i současného tance. Kromě poskytování informací a pomoci tanečníkům s rozjezdem jejich takzvané druhé kariéry by chtěli iniciátoři fondu ve spolupráci se státem nastavit speciální systém spoření. Při vzniku fondu se inspirovali obdobnými příklady ze zahraničí, naplno fungovat by měl od října.

Regiony.
Novým šéfdirigentem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů je Vojtěch Spurný. Jednapadesátiletý dirigent přitom se zlínským orchestrem spolupracoval již deset let. „Hlavním cílem bude, aby orchestr dosáhl maximální možné flexibility v rovině interpretační i dramaturgické,“ řekl v pondělí novinářům ve Zlíně Vojtěch Spurný. Před ním orchestr od roku 2008 vedl Stanislav Vavřínek. Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín bude v nadcházející sezoně slavit sedmdesát let své existence.Vojtěch SpurnýVedení Jihočeského divadla na počátku nové sezony při zahajovacím koncertu oficiálně představilo nového šéfa operního souboru. Poté, co tento post vzdala původně ohlášená režijní dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, se vedení českobudějovické opery ujme osmatřicetiletý Tomáš Studený, který chce v Českých Budějovicích vybudovat podle svých slov silný ansámbl, soudržný, s vysokým nasazením, muzikalitou a jevištní všestranností, kvalitou přesahující region, spolupracující s renomovanými hosty. Dosavadního šéfa Miroslava Veselého vystřídá Tomáš Studený už na začátku října.

Novodobá premiéra barokní opery L′Amore in Musica Antonia Boroniho (1738 až 1792) zahájila v sobotu večer v zámeckém divadle v Českém Krumlově Festival barokních umění. Skladbu ve své době slavného, avšak dnes téměř neznámého autora nastudoval orchestr Hof-Musici, který se na hudbu doby baroka specializuje.

kalendářVýročí
Osmdesátých narozenin se v úterý 22. září dožívá osmdesáti let dlouholetá členka Baletu pražského Národního divadla a taneční pedagožka Astrid Štúrová. Z jejích rolí na prknech první scény připomeňme alespoň Vílu v Nedbalově Pohádce o Honzovi, titulní roli ve Vackově Milé sedmi loupežníků nebo Kapuletovou ve slavné Kůrově inscenaci Prokofjevova Romea a Julie.

Foto Mako Hindy, fototéka Pražského hradu, archiv, Filharmonie Bohuslava Martinů

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat