Týden s hudbou (131)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Filharmonie Brno vyrazila ve středu na turné do Japonska, kam jezdí jednou za dva roky. Tentokrát ve dvaceti dnech odehraje dvanáct koncertů. Programy jednotlivých večerů tvoří skladby z období klasicismu a romantismu s důrazem na české autory. Zazní například Vltava Bedřicha Smetany a Novosvětská Antonína Dvořáka. Program doplní Klavírní koncert č. 1 b moll Petra Iljiče Čajkovského s Ivo Kahánkem jako sólistou. Filharmonie Brno se v Japonsku představí pod taktovkou Leoše Svárovského, svého bývalého šéfdirigenta.

Balet Slovenského národního divadla i letos pokračuje v projektu Umění pro život a na podporu Národního onkologického ústavu v Bratislavě uskuteční ve čtvrtek 5. listopadu v nové budově Slovenského národního divadla galakoncert. Vedení Baletu svěřilo dramaturgii a uměleckou supervizi ruskému choreografovi Vasily Medveděvovi. Do Bratislavy přijede primabalerína Anna Tsygankova (Het Nationale Ballet, Amsterdam), Principal Dancer ABT Maria Kochetkova, Kristina Kretova (Bolšoj balet, Moskva), Silvia Azzoni (Hamburg Ballett Johna Neumeiera) či Yolanda Correa (Den Norske Opera & Ballet). Dámám budou sekundovat jejich partneři Artem Ovcharenko (Bolšoj balet, Moskva), slovenský rodák, pilíř Het Nationale Balletu z Amsterdamu Josef Varga, jeho kolega Remi Wörtmeyer, Joel Carreño (Den Norske Opera & Ballet). Program obsahuje choreografie Rudiho van Dantziga, Johna Neumeiera či Christophera Wheeldona.

Jen několik dní před plánovanou sobotní premiérou Janáčkovy Věci Makropulos Slovenské národní divadlo oznámilo, že premiéru překládá na pátek 6. listopadu. „Důvodem je odstoupení dirigenta Tomáše Hanuse od spolupráce na inscenaci pro zásadní rozpor mezi jeho uměleckou vizí a výkonem orchestrálního tělesa ve zkušebním procesu.“ V náhradním termínu 6. listopadu bude premiéru nové inscenace, kterou v Bratislavě připravuje německý režisér Peter Konwitschny s Lindou Ballovou v hlavní roli, dirigovat Ondrej Olos, který Hanusovi při dosavadních zkouškách asistoval.

Slovenské národné divadlo (foto Tomáš Šereda)
Slovenské národné divadlo (foto Tomáš Šereda)


Praha
V pondělí 2. listopadu patří Struny podzimu jazzu. Ve Velkém sále Lucerny vystoupí představitel současného jazzu Jason Moran. Od 22 hodin pak bude v Lucerna Music Baru následovat taneční večer s Jasonem Moranem a jeho bandem, který bude poctou ikoně dvacátých a třicátých let Fatsu Wallerovi – jazzovému zpěvákovi, klavíristovi a showmanovi.

Galakoncert Kühnova smíšeného sboru se bude konat ve středu 4. listopadu v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Program zahrnuje díla současné sborové tvorby skladatelů Knuta Nystedta, Jana Ryanta Dřízala, Alfreda Jansona, Miloše Orsona Štědroně a Zdeňka Lukáše,  dvě kompozice dokonce v premiéře. Dirigují Tone Bianca Sparre Dahl a Marek Vorlíček, hosty večera budou Dětský sbor Modrá škola a dětský sbor Skřivánci.

Kühnův smíšený sbor (foto Kühnův smíšený sbor)
Kühnův smíšený sbor (foto Kühnův smíšený sbor)

Klavírní festival Rudolfa Firkušného nabídne v tomto týdnu další dva koncerty. Český klavírista Igor Ardašev na čtvrtek 5. listopadu připravil program z děl Ludwiga van Beethovena, Leoše Janáčka a Franze Liszta. V sobotu 7. listopadu festival zakončí mladá gruzínská umělkyně Khatia Buniatishvili, která nabídne Maurice Ravela, Franze Liszta a Igora Stravinského.

Jubilejní padesátý ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka připomene v neděli 8. listopadu koncert osmi laureátů karlovarské soutěže v Národním divadle v Praze. Sólisty doprovodí orchestr Opery Národního divadla pod taktovkou Libora Peška. Při té příležitosti bude pokřtěn katalog padesátého ročníku soutěže.

Regiony
Poté, co v loňské sezoně Filharmonie Brno založila svou akademii, snaží se o výchovu dalších generací hudebníků, kteří by jednou mohli usednout do filharmonických řad. Dvouleté působení v akademii skýtá jejím členům nejen (primárně) orchestrální praxi, ale také příležitost prezentovat své schopnosti v komorní hudbě. I díky tomu nynější japonské turné Filharmonie Brno neznamená úplný útlum brněnského programu: posluchači mohou ve středu 4. listopadu navštívit koncert nastupující generace hudebníků z dramaturgické řady Mladá krev.

Anton Ždanovič (foto HAMU)
Anton Ždanovič (foto HAMU)

Festival Lípa musica se tento týden věnuje dětem. Ve čtvrtek 5. listopadu vystoupí v Městském divadle Děčín v 9 a 11 hodin Dětská opera Praha s Krásovým Brundibárem a pásmem z Hašlerových písniček Zpívejte, lidičky, ty české písničky.

Brno plánuje, že za 60 milionů zrekonstruuje v Rooseveltově ulici 13 zchátralou budovu, která patří Národnímu divadlu Brno. Podle ředitele divadla Martina Glasera je budova v havarijním stavu a nelze ji používat, pouze v suterénu je archiv notových materiálů a sklad hudebních nástrojů. Po opravě by měla sloužit pro rekvizity, k ubytování hostujících herců a jako dočasná administrativní budova pro Janáčkovo divadlo, pro které město chystá v letech 2017 a 2018 rozsáhlou rekonstrukci. V současnosti město opravuje na Janáčkově divadle za 44 milionů fasádu, akumulátory a systém táhel rekvizit. Za dva roky by se ale měly opravy dotknout zázemí pro diváky, šaten nebo kanceláří.

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Lotyšské Ministerstvo zahraničí na „kompetentních místech“ zjišťuje okolnosti plánovaného koncertu ruského Alexandrovova armádního pěveckého sboru. Lotyšská diplomacie se obává, že koncert, jímž má v prosinci ruský soubor zakončit své evropské turné, může být „nepřípustně provokační“. Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs v pondělí v této souvislosti uvedl, že „ideová koncepce Alexandrovova souboru s jeho aktivní propagandou ruské vojenské síly neodpovídá dějinnému kontextu pobaltských zemí. Vystoupení rovněž není žádoucí vzhledem k událostem na Ukrajině a k ruské anexi Krymu.“ Na evropském turné chce Alexandrovův armádní akademický soubor písní a tanců připomenout sedmdesáté výročí vítězství sovětských zbraní v bitvách druhé světové války a 11. prosince má v plánu ukončit turné v pobaltských státech.

Moskevské Velké divadlo představilo v pondělí nového šéfa svého baletu. Na místo Sergeje Filina, kterého oslepil útok kyselinou, zorganizovaný jedním z tanečníků, nastupuje Makhar Vaziev, který po třináct let řídil balet v Mariinském divadle v Petrohradě, kde působil téměř tři desetiletí, než byl v roce 2008 jmenován ředitelem baletu v La Scale, který dosud vede. V Moskvě začne pracovat od března, kdy vyprší Filinova smlouva. Skandál okolo Filinova přepadení, kterého v lednu 2013 najatý zabiják polil kyselinou, odhalil poměry v souboru poznamenané rivalitou a řevnivostí.

Makhar Vaziev (foto Alexander Zemlianichenko)
Makhar Vaziev (foto Alexander Zemlianichenko)

Britský dirigent James Judd se stane novým hudebním ředitelem a šéfdirigentem Slovenské filharmonie na tříleté období s účinností od šedesáté deváté koncertní sezony orchestru 2017/2018. Ve své první sezoně bude dirigovat šest koncertů a zahajovací koncert Bratislavských hudebních slavností 2017. James Judd je v současnosti hlavním dirigentem The Israel Symphony Orchestra Rishon LeZion a newyorského The Little Orchestra Society. Je nástupcem Emmanuela Villauma, nového šéfa PKF – Prague Philharmonia.

Praha
V předvečer státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu se konala ekumenická bohoslužba za vlast v katedrále sv. Víta v Praze, sloužil ji pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Při této příležitosti představil nově založené Společenství Svatovítských varhan, které má přispět ke vzniku nových varhan. Ty by se měly v pražské katedrále rozeznít za tři roky, kdy republika oslaví sto let od svého vzniku. Na ekumenickém večeru přednesl Vladimír Matějček sedm obrazů z Vlastního životopisu Jakuba Jana Ryby. Od autora slavné České mše vánoční pak zazněly varhanní skladby v podání Vladimíra Roubala. Doprovodil ho smíšený pěvecký sbor katedrály a Strahovského kláštera.

Svatovítské varhany (foto www.svatovitskevarhany.com)
Svatovítské varhany (foto svatovitskevarhany.com)

Letošní Cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos v oblasti divadla obdržel Jaroslav Vostrý, v oblasti hudby Ivana Loudová za kompoziční mistrovství, reprezentaci české hudby v zahraničí a výchovu mladé skladatelské generace. Ceny se udílejí vždy u příležitosti státního svátku 28. října.

Skladatel Ennio Morricone ve středu dotočil v hostivařském studiu v Praze hudbu k filmu La Corrispondenza italského režiséra Giuseppa Tornatora. Natáčení s Českým národním symfonickým orchestrem se oba tvůrci zúčastnili. Morricone letos v Praze pracoval už v létě, kdy vznikala nahrávka hudby k filmu Quentina Tarantina The Hateful Eight (Osm hrozných).

Pražskou premiéru choreografie Taneční pocta ping-pongu uvedl v pátek večer v holešovickém divadle Jatka78 taneční soubor 420PEOPLE. Poprvé skupina inscenaci norského choreografa Jo Strømgrena provedla v červnu na festivalu Tanec Valmez ve Valašském Meziříčí. Taneční pocta ping-pongu v tvorbě Jo Strømgrena volně navazuje na Taneční poctu fotbalovému umění.

Regiony
Koncertní sál pro brněnskou filharmonii se začne stavět patrně koncem roku 2017. Hotovo by mělo být o dva roky později. Janáčkovo kulturní centrum bude stát 1,3 miliardy korun. Město plánuje, že moderní koncertní sál bude mít tisíc dvě stě padesát míst. Filharmonie Brno letos slaví šedesátou sezonu od svého vzniku. Besední dům, ve kterém sídlí, je určený pro zhruba poloviční orchestr. Na větší koncerty musí filharmonie do Janáčkova divadla. Na místě stavby zatím probíhá archeologický průzkum, který bude hotový asi v lednu 2016. Následně zde začne za zhruba čtvrt miliardy korun stavba podzemních garáží. Výstavba Janáčkova kulturního centra přijde na řadu po dokončení výstavby garáží a měla by na ně plynule navázat, aby se celý projekt ještě neprodražil.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra (autor Brněnské komunikace)
Vizualizace Janáčkova kulturního centra (autor Brněnské komunikace)

kalendářVýročí
Před deseti lety, 4. listopadu 2005 zemřel český dirigent Bohumil Gregor (narozený 14. července 1926). Počátky jeho umělecké činnosti jsou spjaty se souborem Velké opery 5. května, po sloučení s Národním divadlem pracoval prakticky po celou svojí kariéru tam. Činný byl ovšem také v zahraničí, mimo jiné ve Stockohlmu, Hamburku či Amsterodamu. Uznávaný byl především jako janáčkovský specialista.

6. listopadu 1795, tedy před 220 lety zemřel významný český skladatel období klasicismu Jiří Antonín Benda. Oceňovány jsou zejména jeho melodramy – především Ariadna na Naxu a Medea, Benda je považován za jednoho ze zakladatelů tohoto žánru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat