Týden s hudbou (14)

Co přinese tento týden
Velkou neznámou bude další vývoj v Národním divadle v Praze, které se od minulého čtvrtka potýká s následky kontroverzního rozhodnutí ministra kultury odvolat nového ředitele Jana Buriana. Ten má zveřejnit podmínky svého nástupu i audit, který ukázal na špatné hospodaření v Národním divadle.

Končí Letní slavnosti staré hudby. V úterý na svém závěrečném večeru ve Španělském sále Pražského hradu nabídnou velkolepou Římskou slavnost, která je inspirována velkorysými hudebními produkcemi v barokních palácích římských kardinálů. Nezapomenutelný hudební zážitek slibují pořadatelé ve vystoupení uznávané francouzské sopranistky Claire Lefilliâtre, známé jako sólistky Opéry Comique v Paříži a členky souboru Le Poème Harmonique. Doprovodí ji residenční soubor festivalu Collegium Marianum a polský barokní orchestr Arte dei Suonatori. Uvedou díla Alessandra Scarlattiho, Georga Friedricha Händela, Giovanni Bononciniho či Antonia Vivaldiho.Sedmý podvečer festivalu Za poklady Broumovska nabídne příští sobotu 10. srpna koncert jednoho z nejprestižnějších českých souborů staré hudby Collegium Marianum, interpretující díla skladatelů 17. a 18. století. Koncertu předchází hudební dílna pro děti, v níž hudebníci dětem představí staré hudební nástroje a jejich vývoj až k současné podobě.  Koncert se uskuteční v Otovicích v kostele sv. Barbory, hudební dílna v prostorách klášterního gymnázia v Broumově.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha
Osobnost týdne: nový ředitel ND Jan Burian
Národní divadlo v Praze zažilo ke konci týdne poměrně velké turbulence.
Ve čtvrtek nastoupil do funkce jeho nový ředitel, režisér Jan Burian, po hodině byl však ministrem kultury Jiřím Balvínem odvolán. Takhle si asi svůj příchod na první českou scénu nepředstavoval.Balvín své rozhodnutí odůvodnil tím, že chtěl vypsat veřejné otevřené výběrové řízení, a poukazoval na to, že Buriana vybrala expertní komise za minulého vedení ministerstva kultury. Podobný osud měl stihnout i budoucího ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Postupně během čtvrtka Balvín důvody svého rozhodnutí rozšiřoval, v podstatě úměrně tomu, jak sílila kritika napříč politickými stranami a kulturní obcí. Ostré reakce umělců na sebe nenechaly dlouho čekat. Krátce po Burianově odvolání oznámili jeho noví spolupracovníci z Opery v čele se Silvií Hroncovou, že do funkcí nenastoupí. Rezignoval šéf Činohry Michal Dočekal a své úvahy o odchodu potvrdil i šéf Baletu Petr Zuska. Výpovědi začali podávat i známí herci – například Miroslav Donutil, Richard Krajčo a Ondřej Pavelka. Ministr navíc veřejnost nepřesvědčil o svém kroku ani v mediálně nevydařeném vydání čtvrtečních Událostí, komentářů v České televizi.

Druhý den bylo vše jinak. Premiér Jiří Rusnok po jednání vlády Balvínovi nařídil, aby Buriana vrátil zpět do funkce. Odpoledne byl tak ředitel jmenován podruhé. Aby však setrval ve funkci, má podmínky, mimo jiné že se s ním vrátí celé jeho umělecké vedení. Ve stávkové pohotovosti jsou naopak odboráři ze Státní opery, kterým se nelíbil způsob Burianova výběru a transformace Národního divadla. Právě s odbory se ministr také radil o Burianově odvolání, připustil ve zmiňovaném televizním rozhovoru. Od čtvrtečního večera přitom podalo výpověď přes dvacet umělců napříč všemi soubory a oznámení o ukončení pracovních poměrů mohou stále poštou ještě přicházet. Někteří dokonce požadují „premiérovu hlavu“. Další umělci navíc čekají, jak se bude situace vyvíjet, a to nejen ve „Zlaté kapličce“, ale i ve vládě, jíž by měla ve středu vyslovit Poslanecká sněmovna důvěru. Ohrožen je tak začátek sezony. V pondělí má ředitel Burian zveřejnit podmínky svého nástupu a v dalších dnech i detaily vnitřního auditu, který si nechal pod záštitou minulého vedení ministerstva zpracovat. Ukázal, že první česká scéna zřejmě za předchozích vedení špatně hospodařila se státními penězi. Řešit se budou i avizované výpovědi. Nový šéf „Národního“ tak nebude mít první dny ve funkci vůbec lehké…Česká filharmonie vypsala konkurzy na významná místa v orchestru, přihlásit se mohou také cizinci. Do 20. srpna se mohou zájemci ucházet mimo jiné o pozici koncertního mistra violoncell, dosavadní šéf skupiny František Host požádal o uvolnění z pozice vedoucího skupiny a koncertního mistra a přesouvá se mezi řadové členy skupiny.

V Praze pokračovaly Letní slavnosti staré hudby, nabídly koncerty kontratenoristy Carlose Meny a španělského Euskal Baroque Ensemble, portugalský Ludovice Ensemble a kvartet hráčů, členů světoznámé Netherlands Bach Society v čele s houslistkou Cecílií Bernardini.

Regiony
Minulou neděli 28. července
skončil v Olomouci mezinárodní festival flamenka a španělské kultury Colores Flamencos, letos na něj zavítalo téměř pět tisíc návštěvníků. Hlavní hvězdou byl světoznámý španělský kytarista Paco de Lucía.

Skončil i devátý ročník Hudebního festivalu Znojmo, který se může podle odhadů pochlubit až 15 000 návštěvníky. Vrcholem přehlídky bylo scénické provedení milostných a válečných madrigalů Claudia Monteverdiho nazvané Combattimento – víra, láska, naděje. Nejvíce lidí ale přilákal koncert zpěváka Vojtěcha Dyka s B-Side Bandem pod širým nebem v klášteře Louka.Od pátku do 16. srpna se pořádají v Karlových Varech Beethovenovy dny, letos už po dvaadvacáté. Pro Karlovarský symfonický orchestr jde o jednu z nejdůležitějších akcí v roce.

15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v sobotu zahájili americká sopranistka Janai Brugger a její krajan, tenorista Brian Jagded v zámeckém parku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc zazněl výběr z díla Verdiho, Puccinniho a Rossiniho. Do 17. srpna přehlídka nabídne ve svém programu osm koncertů.

O právě skončeném víkendu se pořádaly v Pasekách nad Jizerou v místním kostele sv. Václava Pasecké hudební slavnosti, a to již 23. ročník.

Na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov vystoupilo v minulém týdnu Wihanovo kvarteto, soubor Collegium Marianum,  jihokorejský klavírní virtuos Kun Woo Paik za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice a zazněl zde i jazz. Tentokrát v Noci jazzových trumpetistů vystoupil Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod vedením Vlada Valoviče. Sólisty byli jazzoví trumpetisté Július Baroš, Jiří Hlava, Miroslav Hloucal a Lukáš Oravec.

Výročí
20. výročí
od úmrtí slovenského hudebního skladatele a teoretika Eugena Suchoně. Autor první slovenské opery Krútňava zemřel 5. srpna 1993.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat