Týden s hudbou (167)

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Sedmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby se bude věnovat hudební tradici italských Benátek. Letošní program bude jakousi sondou do méně prozkoumaných oblastí benátského hudebního života a má ambici předložit výběr toho nejlepšího, co v Benátkách v dobách jejich kulturního rozmachu znělo. Na pondělí 11. července je připraven Portrét benátský, kdy zámek Troja rozezní Italské árie ve Versailles v podání sopranistky Daniely Skorka za doprovodu francouzského souboru Les Folies françoises pod vedením Patricka Cohëna Akeninea. V úterý 12. července přivítá Clam-Gallasovův palác Gondoly na Seině, Cembalové skvosty inspirované Benátkami, které přednese Béatrice Martin. Součástí koncertu je setkání s uměleckým ředitelem Centra barokní hudby ve Versailles Benoîtem Dratwickým a krátká přednáška na téma Francouzská cembalová tvorba za vlády Ludvíka XIV. Tlumočení do češtiny zajištěno.

Clam-Gallasův palác (foto bohemiaticket.cz)
Clam-Gallasův palác (foto bohemiaticket.cz)

Sólisté Baletu Národního divadla vystoupí v úterý 12. července v budově Státní opery na benefičním galavečeru pro Vlastimila Harapese k jeho sedmdesátým narozeninám. Zatančí první sólistka Alina Nanu a sólista Baletu Národního divadla Giovanni Rotolo v úryvku z choreografie Déjà vu a první sólisté Michal Štípa a Ondřej Vinklát v nové choreografii, vytvořené přímo pro tento večer. Mezi gratulanty je řada herců a přátel oslavence.

 

Regiony
V pondělí 11. července bude tradičně u busty Leoše Janáčka zahájen letos již dvacátý pátý ročník festivalu Janáček a Luhačovice. Večerní program nabídne Janáčkovu Její pastorkyňu Slezského divadla Opava. V úterý 12. července zazní v kostele Svaté Rodiny skladby Samuela Barbera, Johanna Sebastiana Bacha, Josefa Suka a Leoše Janáčka v podání Viléma Veverky a Janáčkova komorního orchestru. Ve středu 13. července se v Lázeňském divadle uskuteční recitál Evy Urbanové, jejími hosty budou tenorista Peter Berger a Moravské klavírní trio. Čtvrteční večer v Lázeňském divadle bude patřit klavírnímu recitálu Ivo Kahánka a skladbám Mozarta, Janáčka, Chopina, Bartóka i Prokofjeva. A v pátek 15. července na závěrečném koncertě vystoupí Josef Špaček a Czech Virtuosi, zazní skladby Františka Xavera Richtera, Franze Schuberta, Ottorina Respighiho, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Festival má i bohatý doprovodný program.

Janáček a Luhačovice (foto atlasceska.cz)
Janáček a Luhačovice (foto atlasceska.cz)

Jubilejní dvacátý pátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se koná od 15. července do 6. srpna. V páteční večer se proto uskuteční prolog festivalu, který bude oslavou tohoto výročí. Připravena je hudebně-obrazová fantazie z minulosti i budoucnosti festivalu. Program se odehraje na jižních terasách českokrumlovského zámku nad řekou Vltavou, diváci jej budou moci sledovat z protějších břehů a z mostů. V průběhu tří festivalových týdnů se představí celá řada umělců v čele s tenoristou Juanem Diegem Flórezem, jehož galakoncert za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Christophera Franklina se koná v sobotu 15. července v Pivovarské zahradě. V neděli 17. července vystoupí v Klášterním kostele Tiburtina ensemble s programem Charlemagne (Karel Veliký a Karel IV., římští císaři). Koncert je věnován sedmistému výročí narození Karla IV.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (foto MHFČK)
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (foto MHFČK)

Olomoucké barokní slavnosti pokračují v Jezuitském konviktu v uměleckém centru Univerzity Palackého od pondělí 11. do čtvrtka 14. července operou Tomáše Hanzlíka Endymio a Hanzlíkovou a Zouharovou operou Torso. Od pátku 15. do pondělí 18. července bude následovat latinská karnevalová opera Facetum musicum z roku 1738, která se zachovala v cisterciáckém klášteře v Oseku v severních Čechách. Anonymní autor sestavil operu jako pasticcio z árií a sborů Händela, Vivaldiho a Lottiho, opatřil je novým textem a propojil recitativy.

Tomáš Hanzlík: Endymio (foto Milada Hronová)
Tomáš Hanzlík: Endymio (foto Milada Hronová)

Bohatý program druhého týdne Hudebního festivalu Znojmo přináší mimo jiné v pondělí 11. července tradiční dobročinný koncert Uherčice s Pavlínou Senić na podporu záchranných prací na renesančním zámku, hostem letošního koncertu bude Epoque Quartet. V úterý 12. července je na programu Koncert znojemských hudebníků, komorní orchestr je složený ze znojemských rodáků. Zazní ukázky z díla Wolfganga Amadea Mozarta a jeho současníků. Ve středu 13. července vystoupí společně s hudebním tělesem Czech Ensemble Baroque na zámku v Moravském Krumlově laureáti Letní školy barokní hudby – Vojtěch Jakl (housle), Jarmila Kubátová a Jiří Havrlant (cembala) a zpěvačka Barbora Šancová (soprán). Patron Hudebního festivalu Znojmo Pavel Šporcl přednese letos na třech koncertech dvacet sedm Mozartových sonát pro housle a klavír a pokaždé usedne za klavír jiný umělec. Na prvním koncertě ve čtvrtek 14. července v Retzu doprovodí Pavla Šporcla rakouský klavírista Matthias Fletzberger. Na druhém, sobotním koncertě to bude izraelský klavírista Michael Tsalka. V neděli 17. července vystoupí na festivalu Reichovo kvarteto.

Hudební festival Znojmo 2015 (foto Lenka Jíšová)
Hudební festival Znojmo 2015 (foto Lenka Jíšová)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Balet Národního divadla vystoupil 7. července ve španělské Granadě na tamním mezinárodním hudebním a tanečním festivalu s inscenací Labutí jezero. V hlavních rolích se představili Miho Ogimoto a Giovanni Rotolo. Během divadelních prázdnin se ve zkušebnách Baletu na Anenském náměstí uskuteční tradiční dílny s primabalerínou Dariou Klimentovou, šéf baletního souboru Petr Zuska zase zatančí ve Finsku s Terezou Podařilovou v choreografii Route 50, kterou připravuje na počest finského baletního mistra Juhaniho Teräsvuoriho.

International Ballet Masterclass - trénink s Dariou Klimentovou (foto ASH)
International Ballet Masterclass – trénink s Dariou Klimentovou (foto ASH)

 

Praha
V katedrále sv. Víta začal v úterý večer mezinárodní varhanní festival Svatovítské varhanní večery. Koncerty se konají každé úterý v červenci.

V pražském Rudolfinu se v pátek konal zahajovací koncert konference Mezinárodní asociace symfonických dechových orchestrů a souborů (WASBE). Konference, která trvala do 11. července, se zúčastnili zahraniční a domácí orchestry, dirigenti, muzikologové a příznivci symfonické dechové hudby z celého světa. Akce se konala k poctě skladatelů Václava Nelhýbla a Julia Fučíka a při příležitosti sedmistého výročí narození císaře Karla IV. Konference se zúčastnilo více než patnáct set hudebníků z celého světa.

 

Regiony
Opera Don Giovanni v titulní roli se sólistou Státní opery ve Vídni Adamem Plachetkou a v hudebním provedení Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir pod taktovkou Romana Válka zahájila ve čtvrtek dvanáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo (podrobně jsme informovali zde).

Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni - Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková (foto FB Hudba Znojmo)
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni – Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková (foto FB Hudba Znojmo)

Tři desítky členů žďárského pěveckého sboru pod taktovkou profesionálních umělců z Francie se v pátek ve Žďáru nad Sázavou postaraly o slavnostní úvod mezinárodního festivalu současného tance KoresponDance. Představení se konala do nedělního večera a odehrávala se převážně v areálu zámku Kinských. Přijeli tanečníci, choreografové a hudebníci z mnoha zemí, například francouzský choreograf Jean Gaudin, kontratenorista Sébastien Fournier, sopranistka Petra Kynclová nebo slovenská choreografka Petra Fornayová. Součástí festivalu byla také poprvé tvůrčí platforma Fillimit, určená mladým choreografům.

 

kalendářVýročí
Před pětadevadesáti lety se narodil slovenský basista a také herec a operní pěvec František Zvarík (17. 7. 1921 – 17. 8. 2008). (bas). Sólistou Opery Slovenského národního divadla byl v letech 1945 – 1956, po pět sezon před tím a pak znovu od roku 1956 byl členem činohry SND. V operních rolích dosahoval přesvědčivého, realistického hereckého projevu, vynikal především v šaljapinovském repertoáru , například jako Boris Godunov, Gounodův Mefisto či Suchoňův Štelina. K osobnosti Františka Zvaríka se v příštích dnech vrátíme v samotném zevrubném portrétu.

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat