Týden s hudbou (175)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Představit dětem operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta se rozhodli ve Slovenském národním divadle. Premiérové představení s názvem Nepredajme nevestu! se uskuteční v sobotu 10. září v nové budově v Sále opery a baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě. Režie se ujal Pavol Mikuláštik, hudebního nastudování Dušan Štefánek, celým večerem pak bude provázet slovenský herec Martin Vanek, který je též milovníkem klasické hudby a opery.

Nepredajme nevestu! - SND 2016 (zdroj snd.sk)
Nepredajme nevestu! – SND 2016 (zdroj snd.sk)

 

Praha
Mezinárodní festival Dvořákova Praha, jehož hlavní myšlenkou je propagace dobrého jména české kultury prostřednictvím odkazu díla Antonína Dvořáka, jeho současníků a žáků, bude zahájen v pondělí 5. září ve Dvořákově síni Rudolfina. V programové řadě věnované světovým orchestrům vystoupí pod taktovkou Christiana Thielemanna Sächsische Staatskapelle Dresden společně s dánským houslistou Nikolajem Znaiderem. Program mohou sledovat lidé i na Václavském náměstí, v jehož spodní části bude pro přímý přenos zahajovacího koncertu umístěna velkoplošná obrazovka. V úterý se představí švýcarské těleso Zurich Chamber Orchestra, s nimiž zahrají Daniel Hope a Ivo Kahánek. Ve čtvrtek Dvořákovu síň Rudolfina rozezní třetí z pěti plánovaných koncertů řady světových orchestrů, společný koncert London Symphony Orchestra a Jiřího Bárty pod vedením Gianandrea Nosedy. V Anežském klášteře jsou ohlášeny koncerty komorní řady: v pátek zahrají Daniel Hope, Paul Neubauer, Josephine Knight, Jan Mráček, Jakub Fišer, Ivan Vokáč, v sobotu společně vystoupí Daniel Hope, Jakub Fišer, Paul Neubauer, Josephine Knight a Ivo Kahánek. V neděli si v Anežském klášteře mohou posluchači vyslechnout tenoristu Pavla Černocha společně s Ivo Kahánkem, na programu jsou Dvořákovy Cypřiše, ale i Brahms a Strauss.

Sächsische Staatskapelle Dresden (foto© Matthias Creutziger)
Sächsische Staatskapelle Dresden (foto© Matthias Creutziger)

Musica Florea přichystala na čtvrtek 8. září Barokní Parnas, Terpsicore Georga Friedricha Händela. Jedná se o nově zpracované provedení opery-baletu, spolu s výběrem tanců z barokních oper a baletů na hudbu Jeana Baptisty Lullyho, Andrého Campry a dalších. Představení se uskuteční v unikátním mobilním barokním divadle Florea Theatrum, které pro tuto příležitost využije tři scénická prostředí, tentokrát v Lichtenštejnském paláci HAMU. Terpsicore je sugestivní prolog, který v roce 1734 složil Georg Friedrich Händel pro znovuuvedení opery Il Pastor fido, poprvé představené v Londýně v roce 1712. Zahraje orchestr Musica Florea řízený Markem Štrynclem, zazpívá sbor Collegium Floreum.

Barokní Parnas - G. F. Händel: Terpsicore - Musica Florea (zdroj musicaflorea.cz)
Barokní Parnas – G. F. Händel: Terpsicore – Musica Florea (zdroj musicaflorea.cz)

 

Regiony
Slavnostní průvod Vendelín se stovkami profesionálních herců, ochotníků, hudebníků, loutkoherců a loutkářů, žonglérů, akrobatů a dalších zástupců kulturních a neziskových organizací otevře i letos novou kulturní sezonu v Plzni. Průvod započne v úterý 6. září a projde od Mlýnské strouhy sadovým okruhem, Prolukou, kolem Západočeského muzea a Velkého divadla na náměstí. Tam budou připraveny dvě scény. Na první vystoupí Plzeňská filharmonie, Step by step studio, Plzeňští heligonkáři, folklorní soubor Mladina a sdružení Žonglér. Divadlo J. K. Tyla předvede baletní výstup z inscenace Jana z Arku na hranici, číslo z muzikálu Děj se co děj a písničky z činohry Robin Hood. Druhá scéna bude patřit Divadlu Alfa s inscenací Don Šajn, poté dětskému pěveckému sboru Jiřičky a představení c. k. Divadla PLUTO.

Houslista Václav Hudeček vystoupí ve čtvrtek 8. září spolu s cembalistou Martinem Hrochem v kostele svatého Prokopa v Přepychách na benefičním koncertu, jehož výtěžek je určen na záchranu varhan v tomto kostele, postavených roku 1872 Amandem Hanischem z Rychnova nad Kněžnou. Václav Hudeček svým vystoupením podpoří úsilí spolku PROVARHANY.

Varhany v Přepychách - ilustrace (zdroj prepychy.cz)
Varhany v Přepychách – ilustrace (zdroj prepychy.cz)

Šestý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka se uskuteční v období od 9. září do 30. října 2016 a uvede sólisty, orchestry a soubory z České republiky i ze zahraničí. V pátek bude festival zahájen v přírodním amfiteátru Studánka v Rychnově nad Kněžnou. Představí se Hradišťan s Jiřím Pavlicou a jako host s nimi zahraje houslista Václav Hudeček. V neděli 11. září provede soubor Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory v kostele svatého Václava v Dobrušce Psalmi vespertini Jana Dismase Zelenky pro sóla, sbor a orchestr.

Ensemble Inégal - MHF F. L. Věka 2014 (zdroj mhf-vek.cz)
Ensemble Inégal – MHF F. L. Věka 2014 (zdroj mhf-vek.cz)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Pod názvem Milované piesne se konal v nové budově Slovenského národního divadla Bratislava závěrečný koncert festivalu Viva Musica! 2016. Na něm se sešli slovenští pěvci Adriana Kučerová (soprán), Jana Kurucová (mezzosoprán), Pavol Bršlík (tenor) a Štefan Kocán (bas). Recenzi koncertu jsme uveřejnili zde.

Milované piesne (foto Zdenko Hanout)
Milované piesne (foto Zdenko Hanout)

 

Praha
Mezinárodní hudební festival Mladá Praha uctil během koncertu ve Dvořákově síni Rudolfina památku Věry Čáslavské. Účinkoval smyčcový orchestr Shinagawa Junior String Orchestra z Japonska, složený převážně z dětí a mládeže. Orchestr koncert věnoval památce Věry Čáslavské, která své první olympijské zlato získala právě v Tokiu. Recenzi koncertu jsme uveřejnili zde.

Shinagawa Junior String Orchestra - Praha 1.9.2016 (foto Kazutami Ando)
Shinagawa Junior String Orchestra – Praha 1. 9. 2016 (foto Kazutami Ando)

U příležitosti nové divadelní sezony byl do Síně slávy Národního divadla uveden tanečník Vlastimil Harapes. Cenu mu předal ředitel první české scény Jan Burian. Národní divadlo do nové sezony vstupuje bez budovy Státní opery, která se začne opravovat, ale též se ziskem nových prostor budovy Themos a slibem zvýšení mezd. Za umělci a zaměstnanci přišel do hlediště historické budovy při příležitosti zahájení nové sezony i ministr kultury Daniel Herman.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájil pod širým nebem ve Valdštejnské zahradě v Praze svoji osmdesátou druhou sezonu. Orchestr pod vedením dirigenta Jana Kučery zahrál několika stovkám diváků, kteří měli vstup zdarma, filmovou a klasickou hudbu. Zazněla i píseň Sou fár tu jú aj mej z muzikálu Limonádový Joe, kterou si během červencového hlasování na internetu zvolili sami posluchači. Za slunečného počasí pražští symfonikové posluchačům nabídli na úvod výběr Uherských tanců Johannese Brahmse. Více se dočtete zde.

Symfonický orchestr hl.m.Prahy ve Valdštejnské zahradě (foto archiv FOK)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy ve Valdštejnské zahradě (foto archiv FOK)

V uplynulých třech letech existence kanálu ČT art tvořily dvě třetiny jeho programu původní pořady České televize, informoval v minulém týdnu její ředitel Petr Dvořák. V podzimní produkci bude místo i pro klasickou hudbu, mimo jiné ji zastoupí i druhá řada série dokumentů Můj pokus o mistrovský opus. V režii Alice Nellis, Olgy Špátové, Eriky Hníkové a dalších se zaměří na tuzemské hudební osobnosti, jakými jsou kontratenorista Jan Mikušek, klavírista Ivo Kahánek nebo harfistka Jana Boušková. Informovali jsme zde.

Den před zahájením Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha oznámila pořádající Akademie klasické hudby jméno laureáta Ceny Antonína Dvořáka. Letos bude udělena brněnskému basistovi Richardu Novákovi, který je i měsíc před svými pětaosmdesátinami stále aktivním umělcem. Richard Novák je absolventem brněnské konzervatoře a laureátem pěveckých soutěží v Toulouse a holandském Hertogenbosch. V roce 1954 byl přijat jako sólista opery Státního divadla v Ostravě, odkud později přešel do angažmá brněnské Janáčkovy opery, kde se podílel na éře brněnské opery. Podrobnější informace k ocenění jsme uveřejnili zde, portrét pěvce najdete zde.

Richard Novák (foto Jan Dvořák)
Richard Novák (foto Jan Dvořák)

Opera Bedřicha Smetany Dvě vdovy rozezněla v sobotu přírodní divadlo v Šárce, již podvanácté se zde první zářijový víkend konala veřejná produkce české opery. V místech původního přírodního divadla, v realizaci Originálního hudebního divadla Praha vystoupili sólisté, orchestr, sbor a Balet Národního divadla v Praze. Režie se ujaly Jana Divišová a Renée Nachtigallová. Jako sólisté se představili Jana Sibera, Dana Burešová, Yukiko Šrejmová Kinjo, Aleš Briscein, Luděk Vele a Martin Šrejma. Vstup pro návštěvníky byl jako již tradičně zdarma, odhaduje se, že představení navštívilo patnáct až sedmnáct tisíc diváků. Pro tuto příležitost je každoročně nastudován operní kus českého skladatele, úvahu o kouzlu české hudby jsme uveřejnili zde, fotoreportáž ze sobotního představení najdete zde.

Bedřich Smetana: Dvě vdovy - Přírodní divadlo v Šárce 2016 (foto Pavel Horník)
Bedřich Smetana: Dvě vdovy – Přírodní divadlo v Šárce 2016 (foto Pavel Horník)

 

Regiony
Národní divadlo moravskoslezské otevřelo Galavečerem v Divadle Antonína Dvořáka novou sezonu. Její zahájení se tentokrát uskutečnilo na žádost diváků po dva večery – 3. a 4. září. Jedná se o jediný program Národního divadla moravskoslezského, ve kterém se setkávají všechny čtyři umělecké soubory divadla – umělci opery, činohry, baletu i operety či muzikálu. Umělci představili právě začínající sezonu, a to především prostřednictvím ukázek z připravovaných nových titulů.

 

kalendářVýročí
Před čtyřiceti lety zemřel český hudební skladatel a pedagog Jan Kunc (známý též pod pseudonymem K. Jánoš, 27. března 1883 – 11. září 1976). Je autorem známé znělky Radia Vatikán Kristus kraluje, Kristus vítězí (Christus regnat, Christus vincit, Christus imperat), v roce 1935 vytvořil oficiální aranžmá české státní hymny.

Jan Kunc (zdroj encyklopedie.brna.cz)
Jan Kunc (zdroj encyklopedie.brna.cz)

V letech 1898 až 1902 navštěvoval v Brně učitelský ústav, souběžně docházel i na varhanický ústav (1901-1903), kde se jeho učitelem stal Leoš Janáček. Dále v letech 1905-1906 studoval na Pražské konzervatoři. Vyučoval na brněnských základních a hudebních školách, v letech 1923–1945 působil jako ředitel Státní konservatoře v Brně. Za německé okupace byl předsedou Klubu moravských skladatelů a za svou statečnost si získal velký respekt. V roce 1947 byl jmenován děkanem na Janáčkově akademii múzických umění, od roku 1948 do roku 1954 působil jako profesor na pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Publikoval řadu muzikovědných, pedagogických a kritických článků v odborném i denním tisku, působil i jako klavírní doprovazeč. Z jeho skladatelské tvorby stojí za zmínku především komorní a klavírní skladby, několik scénických hudeb, ale i nedokončená opera podle Ibsena Paní z námoří.

Použitý zdroj: Wikipedie

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat