Týden s hudbou

Týden od 8. do 14. května 2017 - vydání číslo 210. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK míří se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem na týdenní zájezd do Španělska, tentokrát se bude pohybovat při jeho severní hranici a znovu se setká s houslistou Michailem Ovrutským. První koncert proběhne v pondělí 8. května v Castellonu a v jeho programu zazní Suita č. 1 z Peer Gynta, Skotská fantazie a Sibeliova První symfonie. O den později, v úterý, v Zaragoze bude druhou polovinu tvořit Dvořákova Osmá. Turné zakončí koncert v Pamploně, který bude opakováním úvodního programu.

Balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie – Tak ako včera… na námět Williama Shakespeara byl nově pro Slovenské národní divadlo zpracován choreografkou Natálií Horečnou, která posouvá nejznámější romantický příběh do dnešního kontextu. Její současné divadelní vidění, podpořené hudebním nastudování Petera Breinera, scénou a kostýmy Christiane Achatz Devos, slibuje nastolit nový dialog o potřebě lásky v dnešní době absence tolerance, citu a neopakovatelné vášně ze života. Premiéry jsou naplánované na sobotu 13. a neděli 14. května, připravujeme recenzi.

Sergej Prokofjev: Romeo a Júlia – Tak ako včera… – Ilinca Gribincea (Júlia), Igor Leushin (Romeo) – SND 2017 (zdroj SND / foto Martin Machaj)

 

Praha
Pátý večer PKF – Prague Philharmonia z cyklu Krása dneška věnovaný soudobé hudbě přivítá Petra Wajsara – všestranně orientovaného komponistu klasické, populární, jazzové i filmové hudby a jednoho z jeho učitelů z Pražské konzervatoře Milana Svobodu, předního jazzového hudebníka, skladatele, pedagoga a dirigenta. V podání hráčů PKF – Prague Philharmonia zazní v úterý 9. května v Experimentálním prostoru NoD autorské skladby obou hostů, účinkování se nevyhne ani sám Petr Wajsar, jenž se výrazně profiluje též jako kytarista a zpěvák.

V úterý 9. května se v Rudolfinu koná Koncert u příležitosti Dne Evropy, na kterém vystoupí pod vedením Jana Kučery Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Český filharmonický sbor Brno vedený sbormistrem Petrem Fialou a sólisté Nikola Proksch, Eva Maria Riedl-Buschan, Richard Samek a Peter Mikuláš, v jejichž podání zazní Beethovenova Symfonie č. 9 d moll.

Ve středu 10. května se na Novoměstské radnici v Praze koná společný koncert Kateřiny Englichové (harfa) a Viléma Veverky (hoboj) Impressions, na němž zazní díla Maurice Ravela, Clauda Debussyho, Antonína Dvořáka a rovněž současného českého skladatele Luboše Sluky, který skladbu Primavera přímo dedikoval Kateřině Englichové a Vilému Veverkovi.

Kateřina Englichová, Vilém Veverka (foto © Pražské jaro / Zdeněk Chrapek)

Ve středu 10. května se můžete s Jitkou Hosprovou vypravit na třetí letošní procházku v rámci jubilejního pátého ročníku festivalu Procházky uměním. Ta nejnovější nese název Hudba Hradu v podhradí aneb Kouzelné hudební proměny a uskuteční se pod širým nebem na nádvoří Musea Kampa u Sovových mlýnů. Pozvání přijal Žesťový kvintet Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Na programu budou skladby od Henryho Purcella, Johanna Sebastiana Bacha, Paula Peuerla, Agostina Belloliho a řady dalších.

Nečekané hudební spojení klasicismu a hudby dvacátého století – „minimalisty“ Steva Reicha a „maximalisty“ Ludwiga van Beethovena se uskuteční ve středu 10. května v podání České studentské filharmonie, pod taktovkou Marka Ivanoviće. Reichových Eight Lines zazní na jednom koncertě vedle výběru z Beethovenovy Sedmé symfonie. Z koncertu přineseme recenzi.

Marko Ivanović a Česká studentská filharmonie (zdroj ČF)

Program sedmdesátého druhého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro nabídne na čtyřicet pět koncertů, přičemž svou nabídkou potěší jak milovníky velkého orchestrálního zvuku, tak obdivovatele hudby komorní, příznivce hudby současné nebo ty, kteří se zaujetím sledují nejnovější trendy poučené interpretace hudby minulých epoch. Přehlídku prominentních zahraničních symfonických orchestrů, jakožto i festival samotný, zahájí v pátek 12. května Vídeňští filharmonikové v čele s dirigentem Danielem Barenboimem. Orchestr na Pražské jaro zavítá již posedmé – pocty zahájit festival se mu však dostává vůbec poprvé. Smetanovu Mou vlast přednesou i v sobotu 13. května. U příležitosti festivalu Pražské jaro jsme na našem portálu zřídili speciál, kde vás budeme pravidelně informovat o festivalovém dění a přinášet vám reflexe koncertů. Recenzi ze zahajovacího koncertu zveřejníme v průběhu soboty.

Daniel Barenboim (zdroj PJ / foto Prague Spring Festival 2016 Ivan Malý)

Taneční filmy, které běžná kinodistribuce ani televize nenabízejí, uvede Festival tanečních filmů. Ukáže třeba prostředí, ve kterém pracuje slavný režisér Robert Wilson, nebo dokument Mr. Gaga o slavném izraelském choreografovi Ohadu Naharinovi. Představí také film, kde tanečníci ztvárňují novinové komentáře londýnských bankovních manažerů. Festival se do Prahy vrací jako bienále po dvou letech a uskuteční se od čtvrtka 11. do soboty 13. května v kině Světozor.

 

Regiony
Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro 2017 bude pokračovat v úterý 9. května v kostele sv. Bartoloměje v Kolíně a ve čtvrtek 11. května v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě recitálem Dagmar Peckové za doprovodu souboru Barocco sempre giovane. V pátek 12. května se na Zimním stadiónu v Chrudimi publikum může spolu s Filharmonií Hradec Králové pod taktovkou Miloše Machka, Q VOX a sólisty Hanou Škarkovou (soprán) a Markem Olbrzymkem (tenor) vydat po stopách Freddieho Mercuryho. V neděli 14. května se v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích uskuteční poslední koncert, který zakončí třicátý devátý ročník festivalu. Eva Urbanová ohlásila program z díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Giuseppe Verdiho a dalších. Doprovázet ji bude Filharmonie Hradec Králové vedená Davidem Švecem, připravujeme recenzi.

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram navštíví v úterý 9. května Zámek Dobříš. V Zrcadlovém sále vystoupí PhilHarmonia Octet Prague, zazní Mozartova Serenáda B Dur Gran partita“ a jí inspirovaná Dvořákova Serenáda pro dechové nástroje d moll. Ve čtvrtek 11. května se v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami uskuteční premiéra hudebně -dramatického pořadu inspirovaného vztahem Antonína Dvořáka a Johanessa Brahmse.

Brněnská filharmonie zakončí sezonu třemi koncerty britského violoncellisty Matthewa Barleyho v programu Sólista sezony s britskou klasikou. Koncerty jsou naplánované na středu 10., čtvrtek 11. a pátek 12. května. Zazní skladby Cantus in memoriam Benjamin Britten (Arvo Pärt), Violoncellový koncert e moll  (Edward Elgar) a Beethovenova Symfonie č. 2 D dur.

Matthew Barley (zdroj matthewbarley.com / foto © Nick White)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Venezuelský dirigent Gustavo Dudamel vyzval prezidenta Nicoláse Madura, aby přestal řešit opoziční protesty násilím a začal naslouchat lidem. Se socialistickým režimem dosud spřízněný umělec se vymezil vůči stále méně oblíbenému lídrovi poté, co během jednoho z protivládních protestů v metropoli Caracasu zemřel osmnáctiletý violista Armando Caňizales. Násilí v zemi stižené politickou a ekonomickou krizí má podle agentury AP již třicet sedm obětí. Více jsme informovali zde.

 

Praha
V pondělí v Národním divadle poprvé v České republice zatančil ukrajinský tanečník Sergej Polunin, který uvedl svou choreografii Take Me to Church. Tomu předcházela projekce filmu Dancer, který vypráví o jeho kariéře. Díky uvedení choreografie na YouTube se Polunin proslavil po celém světě. Video zhlédlo téměř 18,5 milionu lidí. O jeho hostování jsme zevrubně informovali zde.

Ve středu 3., ve čtvrtek 4. a v pátek 5. května uvedla Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka ve Dvořákově síni Rudolfina Mozartův Houslový koncert č. 5 A dur s Nikolajem Znaiderem a Pátou symfonii Gustava Mahlera. Recenzi ze středečního koncertu jsme publikovali zde a krátké interview s Nikolajem Znaiderem zde.

Nikolaj Znaider – Rudolfinum Praha 3. 5. 2017 (foto © Petra Hajská/Česká filharmonie)

 

Regiony
Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně chystá na podzim turné do Jižní Koreje. Ve středu o tom informoval ředitel filharmonie Josef Němý. Korejské turné se uskuteční v listopadu, filharmonie tam odehraje pět koncertů ve velkých městech včetně Soulu. Orchestr přednese Dvořákovu Devátou symfonii zvanou Novosvětská, kterou doplní Chopinův klavírní koncert či Koncert pro housle a orchestr od Alexandra Glazunova. Sólisty budou tamní umělci.

Festival soudobé hudby Ostravské dny letos nabídne dvacet čtyři koncertů, informovali ve středu pořadatelé. Konat se budou na několika místech Ostravy, a to od 24. srpna do 2. září. Na závěr festivalu zazní ve světové premiéře skladba Textures amerického jazzového klavíristy, klarinetisty a hudebního skladatele Muhala Richarda Abramse. Zahrají ji společně symfonický orchestr Ostrava New Orchestra a komorní těleso Ostravská banda. Jedním z očekávaných vrcholů Ostravských dnů bude česká premiéra opery Miroslava Srnky Make no Noise v koprodukci s německým festivalem Bregenzer Festspiele. Inscenace bude uvedena v původním režijním zpracování Johannese Eratha pod taktovkou Josepha Traftona. Festival zahájí nový symfonický orchestr Ostrava New Orchestra. Program festivalu jsme zveřejnili zde.

Festival soudobé hudby Ostravské dny 2013 (zdroj newmusicostrava.cz)

Hudební festival Smetanova Litomyšl bude mít i doprovodný program v Klášterních zahradách. Během tří víkendů a svátků na přelomu června a července se zde budou konat projekce hudebních pořadů, debaty, hudební vystoupení. Chystá se i videopřenos závěrečného koncertu padesátého devátého ročníku festivalu. Ve středu o tom informoval mluvčí města. Festival se koná od 16. června do 6. července. Program letos nabídne klasiku, operu, jazz i cikánskou hudbu. Diváky čekají vystoupení Dagmar Peckové, Iva Kahánka nebo sborů Národního divadla Praha, ze zahraničních umělců se představí například violoncellista Julian Steckel nebo tenorista Sung Kyu Park.

Soubor opery Jihočeského divadla 4. a 5. května představil premiéru operety Mikádo, kterou napsali William Gilbert a Arthur Sullivan. Inscenaci nastudovali dirigent Martin Peschík a režisér Dominik Beneš, scénu vytvořil Petr Vítek, kostýmy Lenka Polášková, choreografii Béla Kéri Nagy a světelný design Daniel Tesař. Role nejvyššího vládce Japonska Mikáda se zhostil Josef Průdek.

Moravské divadlo Olomouc uvedlo v pátek v premiéře inscenaci operety Země úsměvů Franze Lehára. Režie se ujala Dagmar Hlubková, autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák. V roli Lízy se představila Lucie Janderková v alternaci s Olgou Jelínkovou. Prince Su-Čonga ztvárnil Jakub Rousek v alternaci s Martinem Šrejmou. Scénu vytvořil Jaroslav Milfajt a kostýmy Tomáš Kypta, choreografii připravil šéf olomouckého baletu Robert Balogh.

Franz Lehár: Země úsměvů – Moravské divadlo Olomouc 2017 (zdroj FB MD Olomouc)

José Carreras zazpíval v sobotu v Brně za doprovodu The Bohemian Symphony Orchestra Prague pod taktovkou Davida Gimeneze. Pěvec s dalším světovým turné nepočítá, proto byl jeho sobotní koncert nejspíš sólistovou brněnskou premiérou i derniérou zároveň. Carreras nabídl publiku program složený z melodií a motivů z opery, operety a muzikálu. Více jsme informovali zde.

Novojičínský sbor Ondrášek oslavil koncerty s Janáčkovou filharmonií, pěvkyní Evou Dřízgovou-Jirušovou a řadou dalších spřízněných dětských sborů 7. a 8. května v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách a Beskydském divadle v Novém Jičíně padesáté výročí svého vzniku. Celkem se na podiích najednou objevilo na dvě stě padesát zpěváků a sedmdesát členů orchestru a uvedli monumentální Mši za mír Karla Jenkinse.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat