Týden s hudbou (2)

Co přinese tento týden 
Největší pozornost tohoto týdne směřuje k festivalu Pražské jaro a především z jeho programu bude vycházet i naše předpověď, v níž představíme to nejzajímavější…

Už v neděli večer začal 68. ročník Pražského jara, který do 2. června nabídne 45 koncertů a 6 operních představení. Poprvé v historii přednesl jeho erbovní skladbu – Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast – orchestr z Francie. Ve Smetanově síni Obecního domu se představil Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu s kanadským dirigentem Peterem Oundjianem. Koncert se bude opakovat i dnes. Francouzi zůstanou na festivalu až do úterka, kdy na svém třetím vystoupení kromě Violoncellového koncertu Camilla Saint-Saënsa, v provedení Victora Juliena-Laferriera, a slavného Ravelova Bolera uvedou v české premiéře skladbu Vábení Kryštofa Mařatky.V Rudolfinu se také dnes odpoledne pořádá finále pražskojarní interpretační soutěže, na němž spolu “zápolí” nadějní mladí hornisté. Doprovázet je bude Pražská komorní filharmonie s dirigentem Ondřejem Vrabcem. Zazní Mozartův Koncert pro lesní roh a orchestr č. 1 D dur a Straussův Koncert pro lesní roh a orchestr č. 2 Es dur.

V úterý se kromě koncertu Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu v Rudolfinu uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu finále interpretační soutěže v oboru varhany. Finalisty doprovodí Komorní orchestr Pražských symfoniků pod taktovkou Tomáše Braunera. Kromě Poulencova Koncertu pro varhany, smyčce a tympány g moll zazní skladby od Petra Ebena, Ference Liszta, Maxe Regera, Césara Francka a Louise Viernea.

Ve středu nabídne Pražské jaro dva poutavé programy. Prvním z nich je bezesporu koncert nadějného mladého českého houslisty a koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka. Ve Dvořákově síni Rudolfina zahraje v doprovodu pianisty Miroslava Sekery například Mozartovu Sonátu e moll, Bachovu Chaconne d moll, Prokofjevovu Sonátu pro sólové housle D dur či Saint-Saënsovu Sonátu č. 1 d moll.Z trochu jiného žánru je pak druhé vystoupení, které začíná ve 20:00 hodin, stejně jako Špačkův recitál, v Hudebním divadle Karlín. Do Prahy se totiž vrátí hollywoodský herec John Malkovich, tentokrát v roli Casanovy. Měl by zazpívat i známé Mozartovy árie. Hereckou partnerkou mu bude litevská herečka Ingeborga Dapkunaite. V pěveckých rolích se představí sopranistka Sophie Klussmann a barytonista Floriana Boesche. To vše za doprovodu orchestru Wiener Akademie řízeného uměleckým vedoucím Martinem Haselböckem.

Ve čtvrtek bude Smetanova síň Obecního domu na Pražském jaru patřit České filharmonii, kterou bude řídit sedmatřicetiletý Tomáš Netopil. Po úvodní Haffnerově symfonii Mozarta se představí v české premiéře uznávaný slovenský kontrabasista Roman Patkoló, jehož i slavná houslistka Anne-Sophie Mutter označila jako “Paganiniho kontrabasu“. Pro jednatřicetiletého žilinského rodáka píší slavní skladatelé jako například André Previn nebo Krzysztof Penderecki. V Hudebním divadle Karlín se uskuteční repríza divadelního představení s hercem Malkovichem.

Pražské jaro zve každoročně přední světové symfonické orchestry, jedním z nich je i Mnichovská filharmonie. Páteční festivalový večer bude patřit právě jí a jejímu hudebnímu řediteli, americkému dirigentovi Lorinu Maazelovi. Těleso letos slaví 120 let od svého založení. Jako sólistku nabídne talentovanou houslistku Janine Jansen v Prokofjevově Druhém houslovém koncertu g moll. Koncert doplní výběr ze suity z baletu Romeo a Julie a Brahmsova Druhá symfonie.

Sobotu otevře na Pražském jaru dopolední Matiné, které bude patřit mladým klavíristům, prvním z nich je Yuka Yoshimura a druhým Pavel Zemen. Dvořákova síň Rudolfina je rezervována pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který zde v přímém rozhlasovém přenosu oslaví 90. výročí zahájení vysílání a zároveň 150. výročí založení Umělecké besedy. V Divadle Na Zábradlí se uskuteční dlouho očekávaný koncert uznávané pěvkyně Soni Červené a pianisty Karla Košárka.Tento týden na Pražském jaru vyvrcholí v neděli proslulým francouzským orchestrem Ensemble intercontemporain, uznávaném v interpretaci soudobé hudby. Lákadlem nedělního koncertu bude bezesporu i světová premiéra skladby My Life Without Me pražského rodáka Miroslava Srnky, který v současnosti patří k nejúspěšnějším českým skladatelům uznávaným na zahraniční scéně. Důležitým mezníkem v umělecké kariéře bude koncert pro dirigenta Tomáše Hanuse, který bude s Ensemble intercontemporain debutovat.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Co se stalo z neděle na pondělí a nestihli jsme dát do minulého vydání?
Byl to především netradiční pořad z pražského klubu La Fabrica. Šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek zde vyprávěl o svém působení v Londýně, kde působil šest let na postu šéfdirigenta Symfonického orchestru BBC. Neformální večer měl pražským divákům přiblížit strhující atmosféru posledního koncertu loňského festivalu BBC Proms. Tisíce lidí se tehdy do koncertního sálu londýnské Royal Albert Hall, do Hyde Parku a na scény ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku, kam byl koncert přenášen na obří plazmové obrazovky, vydaly s různými vlajkami nebo v kostýmech v národních barvách. I pražské publikum jako by zapomnělo, že sleduje záznam, a nechalo se strhnout atmosférou koncertu. Ohlas vyvolalo i předání Řádu britského impéria, který mu udělila královna Alžběta II. Bělohlávek poté poslal domů pozdrav zamáváním českou vlajkou. Nejúspěšnější český dirigent současnosti vzpomínal i na svou nedokonalou anglickou výslovnost, kterou bavil členy londýnského orchestru. Proto mu při jeho odchodu z Londýna věnovali speciálně vytvořený slovník jeho jazykových škobrtnutí, díky kterým někdy vznikly sexuální dvojsmysly. „Chtěl jsem zkusit novou verzi (version), ale někteří členové orchestru mi rozuměli, že se dožaduji nové panny (virgin),” pobavil přítomné diváky Bělohlávek. Večer zakončilo vystoupení souborů Collegium českých filharmoniků a Sdružení hlubokých žesťů.
Praha
Velkého překvapení se minulé pondělí dočkala na Pražském hradě mezzosopranistka Magdalena Kožená. Zaplněný Španělský sál jí přichystal “dárek” k nadcházejícím 40. narozeninám, které oslaví 26. května. Publikum jí pod vedením ředitele České filharmonie Davida Marečka, který předehrával na klavír, zazpívalo známou melodii Happy Birthday To You. Kožená se na Hradě představila jen pět dnů poté, co zde zazpívala v doprovodu Berlínské filharmonie. Tentokrát jí patřil celý písňový recitál, v němž hlavní hudební doprovod svěřila pianistovi Malcolmu Martineauovi.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK představil program své další sezony. Její novinkou je abonentní řada s názvem Praha v hudbě, s níž se chce orchestr hlásit ke svému metropolitnímu původu. Prahu mají posluchači poznat prostřednictvím Mozartovy symfonie a dvou koncertních árií věnovaných pražské zpěvačce Josefíně Duškové, zaznít by měla i díla předních českých skladatelů minulého století, jež ovlivnila metropole. Hlavním dirigentem příští sezony bude stejně jako v minulé Čínan Muhai Tang, také Nizozemec Jac van Steen zůstává hlavním hostujícím dirigentem. Vedení FOK v čele s novým ředitelem Danielem Sobotkou však hledá nového šéfdirigenta, Jiří Kout je totiž dlouhodobě nemocný a u orchestru byl naposledy loni v zimě. Na programu příští sezony má tak vyhrazen jen jeden koncert.Symfonický orchestr Českého rozhlasu uzavřel svou 86. koncertní sezonu Verdiho Requiem. Ve Dvořákově síni Rudolfina ho vedl šéfdirigent Ondrej Lenárd.

Hlavní středeční událostí v pražské koncertní sezoně byl koncert mexického tenoristy Rolanda Villazóna, který vzdal ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu hold tvorbě skladatele Giuseppe Verdiho. Praha byla jednou ze zastávek evropského jarního turné, které Villazón pořádá k 200. výročí Verdiho narození. Villazóna doprovodil Český národní symfonický orchestr pod vedením španělského dirigenta ruského původu Guerassima Voronkova.

Naopak v Rudolfinu pokračovala trojice abonentních koncertů České filharmonie, která si přizvala vzácné hosty z Vídně. Dirigentské taktovky se ujal Manfred Honeck, který se od září k českým filharmonikům opět vrátí jako hlavní hostující dirigent. Sólistou Gerschwinova Klavírního koncertu F dur byl mezinárodně uznávaný pianista Rudolf Buchbinder. Oba se společně vrátili k České filharmonii po více než dvou letech. Zazněla i Mozartova poslední Symfonie nazývaná Jupiter a taneční báseň La Valse od Maurice Ravela.Poprvé od historicky prvního uvedení v pražském paláci hraběte Františka Antonína Šporka v roce 1729 zazněla tento pátek v sále Českého muzea hudby na pražském Újezdě barokní opera Siface od Nicoly Porpory. Provedl ji soubor Hof-Musici pod vedením cembalisty Ondřeje Macka. Představení bylo součástí Festivalu barokních umění Český Krumlov, který chce oživit barokní operu s využitím současných možností autentické interpretace.

Regiony
Od 1. května se v Olomouci pořádá mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc. K jejím největším hvězdám patří světově uznávaný houslista pocházející z Lotyšska Gidon Kremer, který přijel se svým orchestrem mladých hudebníků z pobaltských zemí Kremerata Baltica. Festival potrvá až do 25. května. Jeho návštěvníci se mohou těšit ještě například na vystoupení české mezzosopranistky Dagmar Peckové, uzavře ho populární zpěvák Miro Žbirka, který vystoupí za doprovodu Moravské filharmonie.

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica představil program letošního dvanáctého ročníku, který mezi 20. zářím až 26. říjnem nabídne klasickou hudbu, swing i kamerunský soul. V rámci zahajovacího koncertu v bazilice Všech svatých v České Lípě zahraje legendární virtuos Václav Hudeček. Naproti tomu závěrečný koncert v Děčíně představí mladého talentovaného houslistu, koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka, který přednese Dvořákův Houslový koncert a moll. Doprovázet ho bude Severočeská filharmonie Teplice. Tento orchestr také zahraje v rámci operního galakoncertu v libereckém Divadle F. X. Šaldy, jehož hlavní hvězdou bude Dagmar Pecková. Na festivalu Lípa Musica 2013 se představí ale i Schola Gregoriana Pragensis, dětský sbor Jitro, soubor Tiburtina, Michal Mašek a Jana Semerádová.

V sobotu byli ostravští příznivci opery v Divadle Antonína Dvořáka svědky úspěšného představení Wagnerovy opery Lohengrin. V rolích Ortrudy a Lohengrina se poprvé představili sopranistka Eva Urbanová a tenorista Aleš Briscein. Představení bylo součástí programu Evropských operních dnů v Ostravě 2013.V Ostravě a Moravskoslezském kraji se mohou těšit na osmatřicátý ročník Janáčkova máje, který od 20. května například připomene výročí Davida Poppera, Witolda Lutoslawského, Richarda Wagnera, ale i Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě. Festival uvede několik českých či ostravských premiér, poprvé na něm například vystoupí klavírista Lars Vogt, violoncellista Miklós Perényi, houslisté Augustin Dumay a Sajaka Šodžiová.

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského představil svůj 15. ročník. Posluchačům nabídne mezi 3. až 17. srpnem osm koncertů v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích a ve Valči u Hrotovic. Zahajovací koncert bude patřit americké sopranistce Janai Bruggerové a jejímu krajanovi, tenoristovi Brianu Jagdeovi, nabídne ale i koncerty nevidomého slovenského tenoristy Mariána Banga, maďarské jazzové zpěvačky Veroniky Harcsaové nebo německé houslistky Sophie Jafféové a cembalistky Barbary Maria Williové.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat