Týden s hudbou

Týden od 12. června do 18. června 2017 - vydání číslo 215. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
V pondělí 12. června
se v prostorách Vídeňské státní opery uskuteční slavnostní odhalení busty slovenské operní legendy Lucie Popp. Byla první slovenskou zpěvačkou na scéně Vídeňské státní opery i na festivalovém jevišti v Salcburku, první Slovenkou v milánské La Scale, pařížském Palais Garnier, v londýnské Covent Garden i v newyorské Metropolitní opeře. Bustu odhalí rakouský režisér Otto Schenk, proslov pronese ředitel Vídeňské státní opery Dominique Meyer, laudatio Peter Dvorský společně s bývalým dlouholetým dramaturgem Vídeňské státní opery profesorem Franzem Eugenem – prezidentem Společnosti pro hudební divadlo. Podrobně jsme informovali zde.

Poslední premiérou v sezoně pokračuje Opera Slovenského národního divadla v projektu Operního studia, ve kterém nabízí mladým interpretům příležitost podílet se na přípravě nové operní inscenace, získat větší profesionální zkušenosti a v neposlední řadě upozornit na sebe širší operní veřejnost. Tentokrát to bude v lyrické komediální zpěvohře Wolfganga Amadea Mozarta Únos ze serailu. Inscenační tým tvořili dirigent Peter Valentovič, režisér Ján Ďurovčík, scénu navrhl Martin Černý, kostýmy Ľudmila Várossová. Roli Konstanze nastudovaly Eva Bodorová a Mariana Hochelová, Blonde Emily Bradley a Moyan Li. Jako Belmonte vystoupí Martin Gyimesi nebo Patrik Horňák, dále v inscenaci alternují Ján Babjak, Shawn Mlynek a Matúš Šimko (Pedrillo), Ján Galla a Josef Ruppert (Osmin) a Andrej Hryc ztvárňuje Bassa Selima. První premiéra se koná v pátek 16. června, druhá pak v sobotu 17. června v historické budově Slovenského národního divadla.

W. A. Mozart: Únos ze serailu (vizuál) – SND 2017 (zdroj snd.sk)

 

Praha
V pondělí 12. června
spojí na jevišti Stavovského divadla své síly děti z Dětské opery Praha a Dětského sboru Bavorské státní opery v Mnichově. V jejich podání zazní unikátní zpracování opery Brundibár česko-německého skladatele Hanse Krásy a také vokálně-instrumentální dílo Giacoma Pucciniho Messa di Gloria.

Ve středu 14. června zazní na zahradě Velkopřevorského paláce na Praze 1 madrigalová komedie La Barca di Venezia per Padova Adriana Banchieriho v podání souboru Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou. V roli vypravěče vystoupí Petr Jančařík. Tímto koncertem navazuje Ensemble Inégal na tradici letních koncertů pořádaných v druhé polovině dvacátého století v zahradě Velkopřevorského paláce na pražské Kampě pod „Beethovenovým platanem”. V případě nepřízně počasí se koncert uskuteční v Rytířském sále Velkopřevorského paláce. Z koncertu chystáme recenzi.

Velkopřevorský palác a “Beethovenův platan” (zdroj velkoprevorskypalac.cz)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zakončí sezonu dvěma závěrečnými koncerty ve středu 14. a ve čtvrtek 15. června. Na programu bude Beethovenova Devátá symfonie, které bude předcházet Dvořákovo Te Deum. U dirigentského pultu bude šéfdirigent orchestru Pietari Inkinen, sólistkou obou děl bude americká sopranistka Lise Lindstrom a v obou také vystoupí Houston Symphony Chorus. V kantátě Te Deum se představí barytonista Jiří Brückler, pěvecký kvartet v Beethovenově Deváté pak budou tvořit vedle Lise Lindstrom Jana Hrochová, Jaroslav Březina a Pavel Švingr. Z prvního koncertu přineseme recenzi.

Ve čtvrtek 15. června se v Koncertním sále konzervatoře bude konat koncert Smyčcového orchestru Pražské konzervatoře, který má na programu skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Diriguje Chuhei Iwasaki.

Premiérou inscenace Sólo pro nás dva, jíž se bude loučit s Národním divadlem tanečník a choreograf Petr Zuska, ukončí současnou sezonu Balet Národního divadla. Zuska v jeho čele stál od roku 2002, od příští sezony jej nahradí Filip Barankiewicz. První premiéra se koná ve čtvrtek 15. června na Nové scéně. V představení zazní písně Jaromíra Nohavici a slezské písničkářky Beaty Bocek. Druhá premiéra je naplánovaná na pátek 16. června, připravujeme videoreportáž a recenzi z obou premiér.

Sólo pro nás dva – choreografie Petr Zuska – Mathias Deneux a Zuzana Šimáková – Balet ND Praha 2017 (zdroj FB ndbalet / foto Martin Divíšek)

V sobotu 17. června odvysílá stanice Českého rozhlasu Vltava záznam loňského letního představení opery Franca Faccia Hamlet z festivalu v Bregenzu, s Pavlem Černochem v titulní roli. Spolu s ním se na inscenaci podílel i Pražský filharmonický sbor, rezidenční sbor z festivalu v Bregenzu. Recenzi této inscenace jsme přinesli zde.

Česká filharmonie uspořádá v neděli 18. června ve Dvořákově síni Rudolfina koncert k uctění památky svého zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Českou filharmonii povede Bělohlávkův žák a blízký přítel Jakub Hrůša. Na programu bude Stabat mater Antonína Dvořáka, skladba, která patřila k Bělohlávkovým oblíbeným. Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května. Koncert jsme podrobně avizovali zde.

 

Regiony
Sólistou závěrečného večera řady abonentních koncertů Barocco sempre giovane bude ve čtvrtek 15. června v Rytířském sále pardubického zámku polský houslista Janusz Wawrowski. Na programu jsou Grażyna Bacewicz, Ignacy Jan Paderewski, Frédéric Chopin či Henryk Wieniawski.

Po patnácti letech se do Ostravy vrací Rossiniho Lazebník sevillský. Příběhem sluhy Figara a jeho pána se nechal inspirovat i ostravský rodák Jaromír Nohavica, který u příležitosti dvoustého výročí prvního uvedení této opery vytvořil pro Národní divadlo moravskoslezské nové české libreto. Hudebního nastudování se ujal Marko Ivanović, režie Ondřej Havelka, scénu, která je doplněna videoprojekcemi Otakara Mlčocha, vytvořil Martin Černý, kostýmy navrhla Eva Kotková. V hlavních rolí alternují Ondřej Koplík a Martin Šrejma (Hrabě Almaviva), Jiří Hájek a Svatopluk Sem (Figaro) a Veronika Holbová s Janou Horákovou Levicovou (Rosina). Premiéra se uskuteční ve čtvrtek 15. června v Divadle Antonína Dvořáka.

G. Rossini: Lazebník sevillský – Svatopluk Sem (Figaro), stínohra Ivana Ambrúsová a Eva Mikulášková – NDM 2017 (zdroj ndm.cz / foto Martin Popelář)

Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec letos slaví půlkulaté narozeniny. Pětapadesátý ročník soutěže, naplánovaný od čtvrtka 15. do neděle 18. června v zámku Hradec nad Moravicí ve Slezsku, je zasvěcen houslím. K rozhovoru jsme pozvali členku mezinárodní poroty, houslistku a pedagožku paní Alenu Mazgajovou-Čechovou a ředitele festivalu, klavíristu Jakuba Hypše. Rozhovor najdete na našich stránkách zde.

V pátek 16. června se na zámeckém nádvoří koná zahajovací koncert festivalu Smetanova Litomyšl, který potrvá až do 6. července. Česká filharmonie s Josefem Špačkem (housle) a pod taktovkou dirigenta Semjona Byčkova přednese předehru k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Čajkovského symfonickou báseň Francesca da Rimini a Koncert pro housle a orchestr D dur Johannese Brahmse. Recenzi zahajovacího koncertu připravujeme.

V sobotu 17. června odpoledne vystoupí na festivalu Houston Symphony Chorus v Piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže s černošskými spirituály, večer se pak na zámeckém nádvoří koná galakoncert Návštěva ve Vídeňské státní opeře. Na programu galakoncertu jsou árie, dueta, terzetta i písně Mozarta, Rossiniho, Donizettiho, Delibese, Offenbacha, Lehára a dalších. Za doprovodu PKF – Prague Philharmonie, kterou bude řídit Guillermo García Calvo, se představí Valentina Nafornita (soprán), Rachel Frenkel (mezzosoprán) a Adam Plachetka (baryton). Z koncertu sólistů Vídeňské státní opery přineseme recenzi.

V neděli 18. června odpoledne se v Zámecké jízdárně uskuteční premiéra literárně-hudebního pořadu Anglické listy, pořadu s četbou (Jan Šťastný) z Anglických listů Karla Čapka, Tří mužů ve člunu Jeromeho Klapky Jeromeho a hudbou Henryho Purcella, Benjamina Brittena, Leroye Andersona, Scotta Joplina a dalších autorů v podání souboru Parnas Ensemble s uměleckým vedoucím Janem Nykrýnem. V neděli večer se na II. nádvoří uskuteční koncert Poznaňské filharmonie, vedené Markem Pijarowskim, se sólisty Aleksandrou Kubas-Kruk (soprán), Agnieszkou Rehlis (mezzosoprán), Robertem Gierlachem (bas) a s Českým filharmonickým sborem Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Na programu je symfonická báseň Krzesany Wojciecha Kilara, Henryk M. Górecki Totus Tuus, pro smíšený sbor a cappella, Karol Szymanowski Stabat Mater, pro soprán, alt, baryton, smíšený sbor a orchestr a výběr z hudby k filmové trilogii Pán prstenů Howarda Shorea. Z koncertu Poznaňské filharmonie vydáme recenzi.

Stavba konstrukce pro festival Smetanova Litomyšl 2017 (zdroj zamek-litomysl.cz)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Nová nahrávka Collegia 1704 se sonátami Jana Dismase Zelenky, vydaná letos v dubnu, získala prestižní ocenění Zlatá ladička (Diapason d’Or). Ocenění bylo zveřejněno v aktuálním červnovém čísle francouzského magazínu Diapason. Naposledy získalo Collegium 1704 tuto cenu, která je ohlašovaná každý měsíc, loni na jaře za nahrávku Zelenkovy Missa Divi Xaverii, která v listopadu 2016 dosáhla na celoroční Diapason d’Or de l‘année.

Tři týdny trvající turné PKF – Prague Philharmonia se sopranistkou Dianou Damrau a barytonistou Nicolasem Testé vyvrcholilo ve středu 7. června koncertem v Elbphilharmonie v Hamburku. V rámci turné umělci společně vystoupili v Praze, Drážďanech, Krakově, Mnichově, Baden Badenu, Essenu a Hamburku. Turné zkomplikovala nemoc Nicolase Testého, kvůli níž musela být do programu v Mnichově a Baden Badenu prakticky přes noc vložena čtyři orchestrální čísla. Kritika v  deníku Süddeutsche Zeitung právě z Mnichova potvrdila profesionalitu a vysokou technickou úroveň PKF – Prague Philharmonia, která tuto obtížnou situaci zvládla na výbornou. Recenzi z pražského koncertu jsme  publikovali zde.

Nicolas Testé, Diana Damrau, Emmanuel Villaume – Pražské jaro 16. 5. 2017 (foto © Petra Hajská)

 

Praha
Podíl podniků na financování kultury v České republice klesá, přesto zůstávají největším zdrojem peněz. Na finanční i nefinanční podniky připadají téměř dvě třetiny zdrojů financování kultury. V roce 2015 činily veškeré zdroje více než 226,6 miliardy kultury. Meziročně to bylo o 800 milionů (tedy o přibližně 0,4 procenta) více. Údaje vyplývají ze satelitního účtu kultury za rok 2015, který nyní zveřejnily Národní a poradenské středisko pro kulturu a Český statistický úřad. Celou zprávu jsme přinesli zde.

Po dva dny se konal projekt dvou německých tanečnic Christiny Ciupke a Anny Till na pomezí performance a vzdělávacího programu. V představení Undo, redo and repeat vzdávají hold několika velkým jménům německého výrazového a současného tance a dělí se s publikem o fascinaci jejich dílem. Představení bylo v rámci festivalu Tanec Praha uvedeno jako program pro studenty tance i pro běžné publikum. Recenzi z úterního představení naleznete zde.

Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se ve středu od 14 do 17 hodin uskutečnilo veřejné smuteční rozloučení s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem. Ve foyer byly připraveny kondolenční knihy. Ještě před otevřením sálu pro veřejnost se před vystavenou rakví s dirigentem rozloučila jeho manželka Anna, rodinní příslušníci a přátelé. Pohřeb Bělohlávka se konal pouze v rodinném kruhu. Více jsme o posledním rozloučení informovali zde.

Poslední rozloučení s Jiřím Bělohlávkem – 7. 6. 2017 Rudolfinum (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Zhruba šedesátka sboristů Národního divadla v Praze vyhlásila stávkovou pohotovost a nevylučují ani stávku. Důvodem protestu je neúspěšné kolektivní vyjednávání, nerovné pracovní podmínky a také to, že s nimi ředitel Jan Burian nekomunikuje ohledně koncepce Národního divadla. Stávková pohotovost je vyhlášena na dobu do 20. června 2017, poté bude rozhodnuto o dalším postupu a případném vyhlášení stávky. Více jsme informovali zde.

Pražské Národní divadlo uvedlo ve čtvrtek premiéru opery Lohengrin Richarda Wagnera. Režie obnoveného nastudování se ujala pravnučka skladatele Katharina Wagner. Obsáhlý článek k Lohengrinovi jsme publikovali zde. V titulní roli Lohengrina vystoupil Stefan Vinke, princeznu Elsu ztvárnila sólistka Opery Národního divadla Dana Burešová, v roli Ortrudy vystoupila Eliška Weissová. Recenzi z první premiéry jsme přinesli zde. Druhá premiéra se konala v sobotu. V hlavních rolích se tentokrát představili Charles Kim (Lohengrin), Edith Haller (Elsa) a Eva Urbanová (Ortruda). Recenzi z druhé premiéry chystáme.

R. Wagner: Lohengrin – ND Praha 2017 (zdroj ND Praha / foto Patrik Borecký)

Hudební skladatelka a pedagožka Ivana Loudová získala Zlatou cenu Ochranného svazu autorského za rok 2016 za přínos české hudbě. Šestasedmdesátiletá profesorka skladby je ceněnou skladatelkou. Její skladby jsou vydávány tiskem ve světových nakladatelstvích a řada jich byla nahrána na zvukové nosiče. Podrobnou zprávu jsme přinesli zde.

Nejnovější projekt Divadla Alfred ve dvoře, který propojil české a zahraniční umělce, připravila choreografka a režisérka Silke Grabinger s tanečníky svého souboru SILK Fluegge a s českými performery. Inscenace Disastrous kombinuje taneční a pohybové divadlo, pedagogickou práci a přináší působivou jednoduchost. Trojice tanečníků Michaela HulvejováMatej Kubuš (Slovensko), Jerca Rožnik Novak (Slovinsko) a jejich mladší kolegové Dorota GůrováEster Táchová a Kirill Chander Rumyantsev spolu vedou dialog, pohybový i slovní, o naději, víře, přesvědčení, nebezpečí apokalypsy, ale i o radosti. Naši recenzi naleznete zde.

Silke Grabinger: Disastrous – SILK Fluegge – Alfred ve dvoře Praha 2017 (zdroj FB Alfred ve dvoře / foto Linda Průšová)

PKF – Prague Philharmonia uvedla v neděli na závěr sezony Brahmsovo Německé requiem. Koncertem uctili památku svého zakladatele, dlouholetého šéfdirigenta a podporovatele Jiřího Bělohlávka. V sólových partech se pod taktovkou šéfdirigenta PKF – Prague Philharmonia Emmanuela Villauma představili sólistka Národního divadla v Praze Kateřina Kněžíková a americký barytonista Lucas Meachem, sborového partu se ujal Český filharmonický sbor Brno, u varhan usedl František Šťastný. Recenzi z koncertu připravujeme.

 

Regiony
Ze stavební jámy v místech, kde má vyrůst nový brněnský koncertní sál, se v úterý ozvaly tóny skladby Bugatti step od Jaroslava Ježka. Na první pohled se mohlo zdát, že muzicírují dělníci. Helmy a reflexní vesty však maskovaly hudebníky z Filharmonie Brno, kteří natáčeli spot na podporu koncertního sálu.

Igor Ardašev vítal svůj klavír na dně stavební jámy nového koncertního sálu (zdroj FB Filharmonie Brno)

Na Moravském náměstí v Brně připomněli ve čtvrtek večer brněnští hudebníci uznávaného avantgardního skladatele Josefa Berga, který by letos v březnu oslavil devadesáté narozeniny. Netradičním provedením jeho tří oper a jedné sborové skladby soubor Brno Contemporary Orchestra ukončil svou šestou sezonu. Na programu byl madrigal Pijácký orloj, komorní opera Eufrides před branami Tymén, Snídaně na hradě Šlankenvaldě a také opera Johanes doktor Faust.

Páteční závěrečný koncert festivalu Janáčkův máj se konal v Domě kultury města Ostravy. Vystoupila Janáčkova filharmonie Ostrava s klavíristou Jeanem-Philippem Collardem vedení Philippem Bernoldem. Zazněly Symfonie č. 5 d mollReformační“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Symfonické variace pro klavír a orchestr Césara Francka, Koncert D dur pro klavír levou rukou a Bolero Maurice Ravela. Recenzi závěrečného koncertu Janáčkova máje jsme publikovali zde.

Závěrečný koncert – Jean-Philippe Collard, Janáčkova filharmonie – Janáčkův máj 9. 6. 2017 (zdroj Janáčkův máj / foto Lukáš Tížek)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat