Týden s hudbou (52)

Co přinese tento týden 
Orchestr Ensemble Opera Diversa připravuje na 28. dubna v Mozartově sále brněnské Reduty orchestrální koncert. Program z děl skladatelů spjatých s Brnem se klene od konce devatenáctého až na počátek dvacátého prvního století. Ensemble Opera Diversa se tvorbě těchto autorů věnuje již od svého vzniku. V roce 2014 uvede vedle dalších děl Jana Nováka také premiéry skladeb Františka Emmerta, Ondřeje Štochla a dvorního skladatele souboru Ondřeje Kyase. Vůbec první orchestrální koncert Ensemble Opera Diversa v Mozartově sále Reduty zahájí Idyla Leoše Janáčka z roku 1878.

Do nejnovější operní inscenace Národního divadla Příhody lišky Bystroušky 29. dubna vstupují Alžběta Poláčková (Bystrouška), Kateřina Jalovcová (Lišák Zlatohřbítek), Jakub Kettner (Revírník) a další sólisté. Na scéně Národního divadla v Praze měla premiéru slavná Janáčkova opera o zvířatech a lidech, zklamání ze života i moudrém smíření s věčnou přírodou letos 20. března. Režisér Ondřej Havelka v nové úpravě pozměnil jednu z hlavních postav, když Revírník se v jeho pojetí z bodrého nekonfliktního staříka stal samolibým suverénem, který si nezodpovědně zahrává s láskou. Ve finále pak přichází o dívku, kterou si sobecky podmanil, aby příliš pozdě pochopil, že ji opravdu miloval.Křest monografie tenoristy Štefana Margity s názvem Bez omezení se uskuteční 29. dubna v City Tower v Praze 4. Především v zahraničí působící pěvec byl nedávno oceněn platinovou deskou za prodej alba Melancholie. Loňská nahrávka věnovaná hudbě na pomezí žánrů se hned po vydání ocitla na první pozici prodejního žebříčku TOP 50 popových tuzemských desek. Následně opanovalo na šestnáct týdnů první místo v hitparádě nejprodávanějších alb klasické hudby. Celkem se ho podle vydavatelství Supraphon prodalo přes šest tisíc nosičů. Margita připravuje v letošním roce několik společných koncertů v České republice s Dagmar Peckovou. Na podzim ho čeká nové nastudování opery Leoše Janáčka Z mrtvého domu, které chystá Státní opera v Berlíně. 

29. dubna se uskuteční koncert barokního souboru Pražské konzervatoře v komorním sále Pálffyovského paláce a 30. dubna proběhne v Divadle Na Rejdišti operní představení žáků pěveckého oddělení –  Vesnický trh  Jiřího Antonína Bendy.

Ve středu 30. dubna 2014 se uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy v rámci cyklu Svátky hudby v Praze Slavnostní závěrečný koncert – Pražské hudební rodiny. Na koncertě vystoupí Hana a Jana Jonášovy, Jiří a Markéta Stivínovy, Lukáš a Adam Klánští a Verner Collegium.Mimořádný projekt, šestihodinový maraton kompletního písňového díla devadesáti čtyř písní Antonína Dvořáka připravuje Národní divadlo moravskoslezské na 1. května v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. Písně budou provedeny v původním znění z kritických edic a manuskriptů. Maraton se odehraje ve čtyřech cyklech s přestávkami. Od Dvořákova úmrtí uplyne 1. května 2014 sto deset let.

Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts prostřednictvím klasického čínského tance a hudby oživí 3. května 2014 ve Státní opeře Praha pět tisíc let čínské civilizace se všemi jejími duchovními a morálními hodnotami. Vystoupení provází rozličnými čínskými kraji, dynastiemi a legendami. Etnické a lidové tance postupně zaplní jeviště barvami a energií. Součástí představení jsou nádherné ručně vyráběné kostýmy a animovaná velkoplošná projekce na pozadí. Orchestr, který představení doprovází, jako jediný na světě trvale obsazuje klasické západní nástroje i tradiční čínské nástroje, jako je jímavá erhu či křehká pipa.Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami letos nezahájí světově uznávaný americký barytonista Thomas Hampson. Z důvodu jeho nemoci Cigánské melodie přednese Gabriela Beňačková. Šestačtyřicátý ročník přehlídky začne 4. května a potrvá do 5. června. Koncerty připomenou mimo jiné sto deset let od Dvořákova úmrtí. Během úvodního vystoupení zazní v české premiéře Dvořákovy Cigánské melodie v orchestrální úpravě současné české skladatelky Sylvie Bodorové.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Světová tenisová jednička Rafael Nadal si zahrál s krajanem Davidem Ferrerem v Barceloně. Ne však zatím na antukovém kurtu, ale na malém dvorci na jevišti barcelonské opery v rámci propagace tamního turnaje ATP. „Samozřejmě jsem moc šťastný, že jsem si mohl zahrát v Liceu, protože je to jedno z nejslavnějších míst v Barceloně,“ uvedl Nadal. „Mám hudbu rád a můj dědeček byl dokonce dirigent orchestru. Už jsem v opeře byl, ale je to dávno. Tyhle fotky si nechám navždycky,“ sdělil sedmadvacetiletý Španěl. Praha
Pořadatelská agentura projektu Hvězdy světové opery oznámila, že 27. ledna 2015 vystoupí v pražském Obecním domě britský barytonista Simon Keenlyside se slovenským basistou Štefanem Kocánem. Za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Rastislava Štúra se představí v projektu nazvaném Mozart vs. Verdi

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze 22. dubna poprvé zazpíval polský tenorista Piotr Beczała. Za doprovodu Českého národního symfonického orchestru pod vedením Lukasze Borowicze uvedl árie z nejslavnějších oper Verdiho, Gounoda, Dvořáka a Smetany i operet Lehára, Kálmána a Taubera.

Dlouho očekávaným umělcem, který tento týden zavítal do Prahy, byl violoncellista Yo-Yo Ma, který vystoupil 27. dubna ve Španělském sále Pražského hradu na Jarním Gala pro festival Struny podzimu. Vedle temperamentních skladeb nejvýznamnějších jihoamerických autorů dvacátého století zazněly i skladby Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse či Igora Stravinského. Yo-Yo Ma zavítal do Česka po dvaceti jedna letech. Doprovodila jej jeho dvorní pianistka Kathryn Stott.

Regiony
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zveřejnil podrobnosti ke svému letošnímu programu. Od 18. července do 16. srpna nabídne sedmnáct koncertů, z toho šest pod širým nebem. Festival zahájí na letní scéně P2 s kapacitou čtyři tisíce dvě stě míst německý tenorista Jonas Kaufmann. Vystoupí za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Jochena Reidera v programu složeném ze slavných operních árií. Zástupce médií o tom informovala mluvčí festivalu Kateřina Viktorová. „Setkání s pěvcem takového formátu, jako je Jonas Kaufmann, je pro orchestr vždy mimořádnou událostí. Českokrumlovský festival nám v minulých letech poskytl mnoho takových příležitostí, ať už to byla Renée Flemingová nebo José Cura. Kaufman si vybral operní standardy, zazní Puccini, Verdi, Bizet, Massenet nebo Mascagni. Čekáme, jak dopadnou jednání o programu a zda přibudou sopranistky, které by měly program doplnit,“ řekl intendant Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jan Simon. Závěr 23. ročníku festivalu bude 16. srpna patřit opeře a pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě. Dramaturgie festivalu se tentokrát vzhledem k Roku české hudby zaměřila na českou hudbu.Výročí
28. dubna 1867
zemřel František Doubravský, český skladatel, sbormistr a varhaník, narozený 7. února 1790. Jeho skladatelská činnost je značně rozsáhlá a sahá od drobných skladeb až k rozsáhlým mším a symfoniím. Pozoruhodné je, že ač byl jistě fundovaným varhaníkem, nesložil žádnou skladbu pro sólové varhany.

29. dubna 1857 se narodil František Ondříček, český skladatel a houslista. Zemřel 12. dubna 1922. Osou jeho repertoáru byly zejména sólové skladby Johanna Sebastiana Bacha, houslové sonáty klasicismu (zejména Beethovenovy) a nejslavnější koncerty klasické a romantické éry (Beethoven, Paganini, Mendelssohn, Bruch). Stěžejním dílem umělcova repertoáru se stal Dvořákův Houslový koncert a moll.

30. dubna 1870 se narodil Franz Lehár. Umělec, v Maďarsku známý jako Lehár Ferenc, zemřel 24. října 1948. Rakouský hudební skladatel byl po matce maďarského původu a proslavil se hlavně svými operetami.

2. května 1660 se narodil Alessandro Scarlatti. Italský barokní skladatel, zakladatel neapolské operní školy a otec dvou neméně slavných skladatelů Domenica a Pietra Filipa, zemřel 24. října 1725.

4. května 1943 zemřela italská sopranistka Cesira Ferrani. Poprvé vystoupila na veřejnosti jako Micaëla v Bizetově opeře Carmen v Turíně roku 1887. Zpívala v Teatro Regio. Byla první italskou Mélisandou v opeře Pelléas a Mélisanda. Narodila se 8. května 1863.

Osobnost týdne
Ve čtvrtek 1. května uplyne sto deset let od úmrtí světově nejproslulejšího a nejhranějšího českého skladatele Antonína Dvořáka. Po muži narozeném 8. září 1841 v Nelahozevsi jsou pojmenovány nejen festivaly v Praze nebo v Příbrami, ale také impaktní kráter Dvořák na planetě Merkur a planetka 2055 Dvořák. Ostatně první skladba, která zazněla po přistání amerických kosmonautů na Měsíci, byla Dvořákova Novosvětská symfonie.V den výročí úmrtí Antonína Dvořáka bude vedle písňového maratonu v Ostravě mimo jiné výjimečným koncertem v chrámu sv. Mořice zahájen festival Dvořákova Olomouc. Dvořákovo výročí je také důležitým bodem Roku české hudby 2014.

Dvořákova symfonická díla jsou obvyklou součástí repertoáru významných orchestrů a jsou hrána na festivalech vážné hudby po celém světě. Síla jeho melodické invence uchvacuje dodnes odborníky i laiky a učarovala i skladatelovým současníkům. „Dvořákova témata pro vedlejší myšlenky by mně docela stačila i na myšlenky hlavní,“ prohlásil údajně Brahms.

Dvořák se proslavil svými symfoniemi a velkými vokálně-instrumentálními skladbami, neméně však i komorní hudbou a operami. Je čelním světovým představitelem takzvané klasicistně-romantické syntézy. „Pravda bez pozlátka, pravá demokracie nedvořící se mocným a nezdůrazňující vlastní velikost oproti ‚nižším‘, sebevědomí Vyvoleného bez ješitnosti, nejhlubší cit bez sentimentálnosti, nevýslovná radost z práce, čistý a prostý poměr k Bohu a lidem, to byly vlastnosti jeho duše. A stálý tvůrčí neklid! Vidím Mistrovu ruku, která neustále, někdy i během přestávky v rozmluvě, nepokojně hraje na kabátě, jakoby na piáně. Zdálo se, že myslí jen hudbou,“ uvedl Josef Suk starší.

Jako řada jiných autorů devatenáctého století se i Dvořák nechal v mnoha dílech inspirovat lidovou hudbou. Díky tomu bývá považován za jednoho z reprezentantů národních škol. Na rozdíl od staršího Bedřicha Smetany, který se soustředil výhradně na českou lidovou tvorbu, Dvořák rozšiřuje inspirační okruh i na folklór dalších slovanských národů a v době svého amerického pobytu i na původní hudbu černošskou a indiánskou. Dvořák lidovou hudbu téměř nikdy necituje. Studiem lidové hudby získává povědomí o jejích charakteristických rysech, na jejichž základě tvoří novou hudbu s využitím moderních kompozičních prostředků své doby.Dvořákovo dílo zahrnuje téměř všechny myslitelné hudební formy. V oblasti orchestrální hudby se jedná zejména o symfonie, symfonické básně, koncertantní díla, rapsodie, serenády a tance (celkem přes padesát děl), v žánru hudby komorní vytvořil řadu duet, trií, kvartetů a kvintetů nejrůznějšího nástrojového složení (téměř šedesát děl), v oblasti vokální hudby více než sto písní a dvojzpěvů a přes dvacet sborových kompozic, pro klavír vytvořil řadu cyklů i jednotlivých skladeb (přes třicet děl) a výčet završují díla určená pro jeviště (jedenáct oper) a velká vokálně instrumentální díla kantátová a oratorní (více než deset děl).

Foto Jiří Benák, ND Praha, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat