Nové číslo Týdeníku Rozhlas

  1. 1
  2. 2

Týdeník Rozhlas číslo 44/2016
s programy Českého rozhlasu a televize od 31. října do 6. listopadu 2016
vychází 24. října

 

Lukáš Vondráček exkluzivně a s emocemi
První účinkování českého klavíristy Lukáše Vondráčka s orchestrem na domácí půdě po závratném úspěchu v Soutěži královny Alžběty v Bruselu si může tuzemské publikum vychutnat 4. listopadu. V doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a pod taktovkou vynikajícího polského dirigenta Michała Nesterowicze zahraje v Rudolfinu Třetí klavírní koncert C dur Sergeje Prokofjeva. Rozhlasovým posluchačům zprostředkuje tento zážitek přímý přenos stanice Vltava.

Lukáš Vondráček je historicky první Čech, který získal zlato v nanejvýš prestižní a náročné Mezinárodní soutěži Královny Alžběty v Bruselu. V klavírním oboru má uvedené klání už devětasedmdesátiletou tradici a mezi dosavadními vítězi figurují kromě jiných jména Emila Gilelse nebo Vladimira Ashkenazyho, jednoho z Vondráčkových učitelů. Ten ostatně mladého interpreta seznámil také s představiteli významné agentury Harrison Parrott, která klavíristu zastupuje dodnes.

Mimořádný koncert 4. listopadu pořádá Symfonický orchestr Českého rozhlasu ve spolupráci s velvyslanectvím Polské republiky a Polským institutem v Praze. Ve Dvořákově síni Rudolfina si tak připomeneme i Den nezávislosti Polské republiky. Hudební kulturu našich severních sousedů v programu reprezentuje Malá suita Witolda Lutosławského a rovněž osobnost hostujícího dirigenta Michała Nesterowicze, kterého s Vondráčkem pojí už dřívější spolupráce. Dalším polským pojítkem může být i fakt, že Lukáš Vondráček je absolventem Hudební akademie v Katowicích.

Prokofjevův Třetí koncert je poměrně novou skladbou v repertoáru Lukáše Vondráčka. Když jsme ho požádali o přiblížení okolností, momentů či osobností, které ho při nastudování skladby ovlivnily, dostalo se nám výpovědi, která naznačuje leccos o klavíristově přístupu k hudbě: „Co pro mě bylo určující pro zvládnutí tohoto či kteréhokoliv jiného díla, to vám bohužel nepovím, protože takto o hudbě neuvažuji. Každopádně od dob, kdy jsem cvičil deset hodin denně, už uplynula spousta let. V dnešním zápřahu by to jednak nebylo reálné a také si nemyslím, že by to bylo nutné. Často o hudbě přemýšlím, třeba v letadle. To mi někdy dá víc než dlouhé hodiny u nástroje. Můj vztah k ní se vyvíjí každým dnem, podobně jako se vyvíjí má osobnost. Řekl bych, že dnes vše možná až příliš analyzujeme a rozebíráme do nejmenších detailů. Hudba má být osobní a emocionálně silná. Ať si v ní každý najde to, co ho inspiruje, těší či dojímá.“
(Z článku Libora Dřevikovského k vysílání na ČRo Vltava v pátek 4. listopadu)

 

Srdce, duše, pot i slzy
U příležitosti exkluzivního vystoupení Lukáše Vondráčka se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu odpověděl umělec na pár otázek, které se přímo nabízejí v souvislosti s jeho závratným úspěchem v Soutěži královny Alžběty v Bruselu i při pohledu na život koncertního umělce jako takový.

Bylo hodně složité najít termín, ve kterém by bylo možné uspořádat váš koncert v tuzemsku?
K
alendář mám teď velmi nabitý, takže snadné to nebylo. Jen během čtyř týdnů před pražským mě čekaly koncerty v Belgii, Polsku, Norsku, Hongkongu, Číně, Španělsku, Lucembursku a Makedonii. A už 6. listopadu mě čeká recitál v americkém Washingtonu. Není toho málo, ale těším se na každý koncert.

Znáte se z minulosti s Michałem Nesterowiczem?
Ano, absolvovali jsme spolu turné po Španělsku s Baskickým národním orchestrem a za pár týdnů nás čeká vystoupení v polské Lodži s tamní filharmonií. Michał je velmi seriózní, kvalitní dirigent s přirozenou autoritou. Naše spolupráce byla vždy inspirativní a bezproblémová

O Soutěži královny Alžběty už bylo řečeno mnohé. Proč jste do ní vlastně vstupoval? Co konkrétně jste očekával a co skutečně získal – nahlíženo s odstupem času a zklidněnými emocemi?
Žijeme ve společnosti, která si potrpí na různé tituly a ráda srovnává. Byť se mi to nelíbí a hudební soutěže považuji v podstatě za nesmyslné, usoudil jsem, že nastal správný čas zkusit v Bruselu štěstí. Nikdy jsem nepochyboval o tom, že mám jako muzikant co nabídnout, ale člověk si občas potřebuje sáhnout na dno sil, aby naplnil svůj potenciál. Samozřejmě mi bylo jasné, že vítězství mi nikdo nezaručí, ale kdybych si nemyslel, že mohu vyhrát, do Belgie bych nejezdil. Přineslo mi to spoustu stresu, ale i nezapomenutelných zážitků. Dal jsem do toho vše. Srdce, duši, pot i slzy. Z českého pohledu je to historický úspěch, kterého si velmi vážím, a budu nadále pracovat, abych důvěru nezklamal.
(Z rozhovoru Jitky Novotné)

 

Navážno, soudobě, globálně…
Začátkem listopadu opět zamíří do Hradce Králové všichni, kdo mají rádi soudobou vážnou hudbu, aby si na čtyřech koncertech dvanáctého ročníku festivalu Hudební fórum Hradec Králové poslechli orchestrální, v tuzemsku dosud živě neprovedené skladby světových autorů tak, jak je pro zvídavé publikum přichystala Filharmonie Hradec Králové. Po léta špičková úroveň dramaturgie si svou úroveň drží i letos, koncerty budou čtverým zastavením v regionech – nahlíženo z globálního úhlu pohledu – v nichž se historie a současnost potkávají v energeticky silných projevech hudební kultury 21. století.

Festival každoročně vplývá do dušičkového období a tuto skutečnost zohledňuje hned zahajovací koncert 1. listopadu, který je ve znamení tématu noci. Uslyšíme skladby Georga Friedricha Haase (Sen za letní noci), Friedricha Cerhy (Berceuse céleste), H. K. Grubera (Dancing in the Dark a Charivari) a Petera Eötvöse (Houslový koncert DoReMi).

  1. 1
  2. 2