Ve Znojmě uvedli premiéru scénického nastudování neznámého Telemannova oratoria

Program Hudebního festivalu Znojmo včera večer ozdobila premiéra scénického provedení oratoria Georga Philippa Telemanna Daniel v jámě lvové. Představení vzniklo přímo pro znojemskou přehlídku, jejíž pořadatelé se každoročně snaží přinést jeden vlastní inscenační počin. Nedělní repríza bude zároveň derniérou a definitivní tečkou za festivalem. Premiéra byla předem vyprodaná, na neděli jsou ještě v předprodeji k dispozici vstupenky.

Daniel v jámě lvové je rarita, kterou odborníci s jistotou připsali Telemannovi teprve nedávno. Oratorium vzniklo patrně v roce 1731. Děj vychází z biblického příběhu o Danielovi, který se odmítl klanět králi jako bohu. Za trest je uvržen do jámy se lvy, avšak anděl šelmy uklidní a Daniela zachrání. Kromě proroka, krále či prince vystupují v oratoriu také alegorické postavy jako Radost, Statečnost a Věrné duše.Pro uvedení oratoria si pořadatelé znojemské přehlídky vybrali chrámové prostředí. “Díky festivalu opět ožívá úžasný prostor kostela svatého Michala. Předloni jsme uvedli Monteverdiho Combattimento, letos je to Telemannův Daniel v jámě lvové. Tím navazujeme, po zhruba 250 letech, na tradici uvádění oratorií ve Znojmě,” uvedl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Typickou barokní formu dala oratoriu režisérka Helena Kazárová, specialistka na barokní gestiku a herectví. “Jde o první scénické provedení tohoto díla v České republice, možná dokonce i ve světě,” konstatoval dirigent Roman Válek, jenž dílo nastudoval s orchestrem a sborem Czech Ensemble Baroque. Hlavní roli dostal polský kontratenor Piotr Olech.

Festival letos kromě Telemanna kladl důraz také na dílo Jiřího Antonína Bendy. Oba autoři žili a tvořili převážně v Německu a vdechli život mnoha oratoriím, operám, melodramatům, symfoniím a dalším skladbám.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]